تاریخ انتشار:۱۶:۲۸ - ۲۴ مهر ۱۴۰۲
عصر دنا: پدیده مانسون عصر روز پنجشنبه ششم مرداد ۱۴۰۱ میهمان ناخوانده کهگیلویه و بویراحمد شد و خسارت هایی به زیرساخت های عمرانی و زندگی مردم به ویژه در مناطق عشایری و بهره برداران حوزه کشاورزی وارد کرد و در این میان حوزه کشاورزی استان بیشترین خسارت را متحمل شد که هنوز خسارت دیدگان این بخش چشم انتظار حمایت دولت هستند.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

اقدام های به موقع ستاد مدیریت بحران برای مقابله با سیل مانسون از جمله پیام های هشدار مدیریت بحران به مردم، استفاده از تجربه استان های دیگر باعث شد تا حد زیادی از خسارات ناشی از سیل مانسون کاسته شود با این وجود به دلیل شدت این بارش ها خسارت های مالی زیادی به بخش های مختلف زیرساختی وارد شد و راهبندان، آبگرفتگی معابر، قطع برق، پرشدن کانال ها در بیشتر مناطق کهگیلویه و بویراحمد گزارش شد.

استان ها طبق اعلام ستاد بحران کشور به لحاظ بلاخیز بودن تقسیم بندی شده اند که کهگیلویه و بویراحمد در میان تمام استان های کشور از لحاظ زمینه ایجاد بحران و بحران خیز بودن رتبه یک کشور را کسب کرده است.

میانگین بلند مدت بارندگی در این استان از ۴۳ سال قبل تاکنون افزون بر ۶۷۵میلی متر معادل حدود ۱۰ هزار و ۴۷۴ میلیون مترمکعب اعلام شده است.

سیل تابستان سال ۱۴۰۱، در مجموع ۶۰ هزار میلیارد ریال به بخش های مختلف در نقاط گوناگون استان خسارت وارد کرد که سهم بخش کشاورزی متاسفانه ۴۲ هزار میلیارد ریال بوده است.

سیل مانسون همچنین ۲ هزار و ۹۳۰ میلیارد ریال به بخش راه و شهرسازی، ۲ هزار و ۵۶۰ میلیارد ریال به راههای عشایری، یک هزار و ۹۸۰ میلیارد ریال شهرها و شهرداری‌ها، یک هزار و ۴۹۰ میلیارد ریال به بخش راهداری، یک هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال به بخش آب و فاضلاب و هشت میلیارد ریال در بخش محیط زیست خسارت وارد کرده است.دو هزار و ۳۰۶ منزل مسکونی در این استان دچار آبگرفتگی شد.

مدیرکل مدیریت بحران کهگیلویه و بویراحمد گفت: بارندگی های سیل آسای مانسون در استان خسارت جانی نداشته است اما این پدیده خسارت های مالی گسترده ای به بخش های کشاورزی به ویژه در مزارع برنج و پرورش ماهی برجای گذاشته است.

علیرضا نیکروز در این زمینه افزود: ۱۶ استان درگیر سیل مانسون بودند و استان کهگیلویه و بویراحمد در پی سامانه بارشی مونسون پس از استان سیستان و بلوچستان بیشترین بارش‌ها را به لحاظ سرعت و میزان در کشور به خود اختصاص داده بود.

وی ادامه داد: شدت بارش‌های سیل آسا در این استان بسیار زیاد بود اما با همدلی و همکاری حتی یک مورد تلفات انسانی در استان وجود نداشت و به همین دلیل در وزارت کشور، استان توانست در مدیریت سیل اخیر بدرخشد.

مدیرکل مدیریت بحران کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: بارندگی های تابستان۱۴۰۱ (سیل مانسون) در چهار نقطه این استان بارندگی بیش از ۱۰۰میلیمتر گزارش شد و تاجایی که نه تنها محصولات زراعی ، واحدهای تولیدی پرورش ماهی ، باغستان های استان از این بارندگی ها دچار خسارت شدید شده و بسیاری از جاده های بین مزارع،کانال های کشاورزی و سایر زیرساخت های این حوزه معیشتی تخریب شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: با توجه به توپوگرافی و پستی و بلندی های فراوان استان در سیل مانسون سال ۱۴۰۱ تمام زیرساخت های کشاورزی استان خسارت دیدند.

سید علی معتمدی پور عنوان کرد: بخشی از زیرساخت ها غیر قابل ترمیم بودند و مابقی که قابلیت ترمیم داشت در کمتر از یک هفته ساماندهی و جمع و جور شد.

وی بیان کرد: استان رتبه اول خسرت ها در حوزه کشاورزی در سیل مانسون را کسب کرد به گونه ای که ۴۲ هزار میلیارد ریال به بخش های مختلف کشاورزی استان خسارت وارد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: در سیل مانسون حدود سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای جبران خسارات در حوزه جهاد کشاورزی به استان ابلاغ شده که در قالب تسهیلات به خسارت دیدگان بخش های مختلف کشاورزی ارائه شود.

معتمدی پور تاکید کرد: متاسفانه تاکنون پرداختی صورت نگرفته است و خسارت دیدگان حوزه کشاورزی از این وضعیت گلایه مند اند.

وی بیان کرد: مکاتبات بسیاری در این خصوص برای پرداخت هر چه سریع تر تسهیلات برای خسارت دیدگان انجام گرفته و به طور نسبی این مکاتبات ۶ ماه طول کشیده اند و هنوز نتیجه رضایت بخشی نداشته است.

گفتنی است، بیشترین خسارت ناشی از سیل به حوزه کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در بخش آبزیان بوده به طوری که از ۲۷۰ مزرعه پرورش ماهی این استان ۱۸۰ مزرعه به طور کامل و یا جزئی آسیب دید.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

منبع: ایرنا
برچسب ها: مانسون ، خسارت سیل
ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.