کد خبر: ۱۸۳۸۷
تاریخ انتشار:۱۵:۱۳ - ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
عصر دنا: در جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک مستند «دعوتی» رادیو دنای صداوسیمای کهگیلویه و بویراحمد در ساختار بازسازی اثر برتر شناخته شد.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

مدیرکل شبکه استانی دنا با بیان اینکه این جشنواره در پنج بخش اصلی مستند تحقیقی، بازسازی، داستانی، گزارشی و چهره نگاری برگزار شد، گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد چهار اثر به این جشنواره ارسال کرد که مستند رادیویی دعوتی(عروسی) به تهیه کنندگی خانم الهه الهی موفق به کسب رتبه برتر در این جشنواره شد.موفقیتی دیگر برای صداوسیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد
امیر رئوف با بیان اینکه این مستند به بررسی آداب و رسوم اصیل استان در مراسمات دعوتی(عروسی) می‌پردازد، افزود: در این مستند سعی شده به شیوه نوآورانه و خلاقانه آیین آداب و رسوم ازدواج در استان به مخاطبان ارائه شود.
وی حضور میدانی تهیه کننده صاحب اثر در آیین عروسی را از نقاط برجسته این مستند عنوان کرد و ادامه داد: بازخوانی و معرفی سنت های اصیل به مخاطبان می تواند خرده فرهنگ های اصیل در استان تحکیم ببخشد.
تهیه کننده این مستند نیز با بیان اینکه بررسی سیر ازدواج و آداب و رسوم حاکم در استان نشان می دهد، این آئین در کهگیلویه وبویراحمد با گذشت زمان دچار تحول و دگرگونی شده است، گفت: برخی از این سنت ها به طور کامل حذف و به فراموشی سپرده شده و کاربردی ندارند و برخی از آنها نیز برای ادامه حیات ، خود را با شرایط و مقتضیات عصر حاضر تطبیق داده اند.
الهه الهی تهیه کننده این اثر افزود: برخی از آداب و رسوم گذشته در استان حاصل تجربیات ایلیاتی بودند و تضادی با آموزه‌های دینی نداشتند و این آداب و رسوم دارای اثرات مثبتی از جمله سرعت در ازدواج، تفاهم حداکثری و ایجاد امید و رغبت در جوانان برای ازدواج بود.
وی با اشاره به اینکه درگذشته به دلیل روحیه ایلی و قومی جشن‌ها به صورت ساده و در کنار هم برگزار می‌شد، بیان کرد: فراموشی خرده فرهنگ ها و تلاش برای احیائ و معرفی سنن، آداب و رسوم قدیمی و تطبیق آنها با زیست بوم حاضر مردم استان از اهداف اصلی ساخت مستند « دعوتی » است.
با رای هیئت داوران اولین جشنواره مستند رادیویی پژواک رسانه ملی ، مستند «دعوتی» رادیو دنا به تهیه کنندگی خانم الهه الهی در ساختار بازسازی اثر برتر شناخته شد که موفق به کسب تندیس صدای ماندگار، لوح تقدیر و جایزه نقدی شد.
همچنین از بین ۳۸ اثر برگزیده هیئت داوران اولین جشنواره مستند رادیویی پژواک، مستند « دعوتی » در بخش اصلی جشنواره در کنار ۴ اثر دیگر برنامه سازان صدای رسانه ملی، به عنوان کاندیدای اثر برتر جشنواره قرار گرفت .

جشنواره مستند رادیویی پژواک رسانه ملی در سالن همایش های سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و با حضور دکتر جبلی رئیس سازمان صداوسیما و علی بخشی زاده معاون صدای رسانه ملی برگزار شد.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.