کد خبر: ۱۸۳۶۸
تاریخ انتشار:۱۵:۱۴ - ۰۴ خرداد ۱۴۰۱
مدیرکل منابع طبیعی:
عصر دنا: مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در صورتی که آتش سوزی بزرگی در سطح این استان رخ دهد با کمبود جدی تجهیزات، امکانات، نیرو و اعتبار برای پشتیبانی مواجهیم.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

 

"سعید جاویدبخت" افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون تنها دو م قبل ۳۷۵ از جنگل های استان در آتش سوخت.

مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: طی سال جاری برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته، تیم های کمکی ادارات و تیم‌های واکنش سریع جهت اطفای حریق جنگل ها در مواقع لازم تشکیل شده است و امیدواریم با کمک نیروهای داوطلب، مردمی و تشکل های مردم نهاد بتوانیم هنگام آتش سوزی در سریعترین زمان ممکن آتش را مهار و خاموش کنیم.

جاویدبخت با بیان اینکه هم اکنون با کمبود نیرو در استان مواجه هستیم که این مسئله در مهار آتش سوزی‌ها نیز موثر خواهد بود، تصریح کرد: در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد به ۱۰۷ دیدبان موقت جهت دیدبانی عرصه‌های منابع طبیعی استان ۵۵۰ هزار هکتار از عرصه‌های جنگلی حادثه‌خیز نیاز داریم.

170 نیرو نیاز داریم

وی ادامه داد: متاسفانه از لحاظ نیروی انسانی با کمبود جدی مواجه هستیم به طوری که برای ۲۴ پاسگاه میزبانی باید حداقل ۴۸ نفر نیرو داشته باشیم اما متاسفانه با مشکل و کمبود جدی در این خصوص مواجه هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در مجموع برای پاسگاه‌های قرقبانی، ایست و بازرسی و دیدبانی در استان حداقل به ۱۷۰ نفر نیرو نیاز داریم.

عمدی بودن عمده آتش سوزی جنگل‌های استان کهگیلویه و بویراحمد

جاویدبخت در خصوص بیشترین عامل آتش سوزی جنگل‌های استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: بیشترین عامل آتش‌سوزی جنگل‌های استان عامل انسانی است که بخشی از آن برای دست درازی به منابع طبیعی و بخشی نیز غیرعمدی است البته عمده آتش سوزی جنگلهای استان کهگیلویه و بویراحمد عمدی است.

وی اظهارکرد: در مقابل افراد تخریب کننده منابع طبیعی و جنگل ها و عاملان آتش سوزی جنگل های استان خواهیم ایستاد، به دستگاه قضایی معرفی خواهیم کرد و گذشت نمی کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد کوهستانی و صعب العبور است که این مسئله امکان اطفای آتش را سخت می‌کند بنابراین از مردم، دهیاران، شوراها، تشکل های مردم نهاد و همه دستگاه‌ها انتظار داریم که در هنگام آتش سوزی جهت حفظ این سرمایه ارزشمند بیش از پیش به کمک منابع طبیعی بیایند.

یک بالگرد در استان کهگیلویه و بویراحمد مستقر شود

جاویدبخت افزود: در صورتی که آتش سوزی که بزرگی در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد رخ دهد با کمبود جدی تجهیزات، امکانات و نیرو مواجهیم که هم برای تجهیزات و امکانات و هم پشتیبانی نیاز به اعتبار ویژه داریم.

وی تصریح کرد: با توجه به کوهستانی بودن استان برای به موقع رسیدن در محل آتش سوزی جنگل ها نیاز است که یک فروند بالگرد در استان کهگیلویه و بویراحمد که دارای ۸۵۶ هزار هکتار جنگل و یکی از قطب‌های جنگلی کشور محسوب می شود، مستقر شود تا شاهد خسارات ناشی از آتش سوزی ها کمتر شود.

مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: رسانه از جمله صدا و سیما و خبرگزاری ها برای حفاظت و مراقبت از جنگل‌ها و منابع طبیعی استان و همچورد آتش سوزی در جنگل های استان (شلال‌دون باشت و بلوط بنگان کهگیلویه) رخ داده است که در پی این آتش سوزی ها حدود یک هکتار جنگل و مرتع طعمه حریق شد.

وی اظهارکرد: این در حالی است که در مدت مشابه سالنین در زمینه پیشگیری و کمک به مهار و خاموش کردن آتش سوزی جنگلها می توانند کمک کار موثری برای ما باشند و از انتقادهای سازنده آنها استقبال می کنیم.

گفتنی است که طی سال ۱۴۰۰ بیش از یک هزار و ۹۳۰ هکتار از جنگل‌های منابع طبیعی و محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در آتش سوخت.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.