کد خبر: ۱۴۸۸۶
تاریخ انتشار:۰۱:۲۲ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۸
عصر دنا: اداره کل مدیریت بحران در خصوص سرمازدگی و یخ زدگی باغات اطلاعیه صادر کرد.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

ستاد بحران استان در خصوص سرمازدگی و یخ زدگی باغات استان اطلاعیه صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده؛ با توجه به فصل سرما و احتمال ورود سامانه‌های بارشی بهمراه افت شدید دما ، طی دو ماه آینده و تاثیر جدی بر محوری ترین بخش تولید غیرنفتی استان یعنی کشاورزی و باغداری و به منظور آگاهی بخشی و توجه به پدیده سرمازدگی و یخ زدگی در سطح استان اداره کل مدیریت بحران ضمن تاکید جدی بر حمایت و مشارکت پیشگیرانه سازمان جهاد کشاورزی بعنوان دستگاه متولی و عضو ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان به کشاورزان؛ باغداران،صیفی کاران و ... استان توصیه اکید می نماید تمهیدات و اقدامات پیشگیرانه را صرفا با هماهنگی کارشناسان محترم جهاد کشاورزی شهرستانها در جهت جلوگیری از خسارات ناشی از سرمازدگی و یخ زدگی احتمالی طی دو ماه آتی معمول دارند.
در ذیل بخشی از اقدامات پیشگیرانه را جهت آگاهی مردم عزیز استان بخصوص فعالین بخش کشاورزی ، مرور می کنیم :
روش های مقابله با سرمازدگی به دو دسته تقسیم می شوند:

الف) اقداماتی که قبل از فرا رسیدن شب های یخبندان انجام می شود.
۱- انتخاب مکان مناسب: از مهم ترین روش های مقابله با سرمازدگی انتخاب مکان مناسب کاشت گیاه می باشد. انتخاب مکان مناسب به عواملی مانند شکل زمین، شیب، بافت خاک، جهت باد و … بستگی دارد. خطر یخبندان در دامنه های جنوبی کمتر از دامنه های شمالی می باشد.
۲- خاک مناسب: هر چه عمق خاک بیشتر باشد توانایی جذب گرمای بیشتری را دارد. همچنین خاک های تیره رنگ، قدرت بیشتری در جذب اشعه های خورشید دارند و نسبت به خاک های روشن دیر تر سرد می شوند.
۳- انتخاب ارقام مناسب: استفاده از ارقامی که در مرحله گلدهی تحمل بیشتری نسبت به سرما دارند یک اقدام بسیار مهم می باشد. همچنین برخی ارقام دیرتر به گل می روند و سرمای بهاره را پشت سر می گذارند.
۴- انتخاب پایه مناسب: پیوند زدن بر روی پایه های مقاوم به سرما می تواند بسیار مفید باشد.
۵- کوددهی: استفاده از کود ازته در مناطق سردسیر در پاییز توصیه نمی شود. از طرف دیگر مصرف کود پتاسه و کودهای حیوانی باعث ایجاد گرما و کاهش خطر سرمازدگی می شوند.
۶- باد شکن: احداث بادشکن و موانع فیزکی مانند دیوار از ورود هوای سرد به باغ جلوگیری می کند.
۷- هرس به موقع: هرس زود هنگام در مناطق سردسیر و قبل از شروع سرما آسیب فراوانی به درخت می رساند. در این مواقع بایستی هرس را به اواخر اسفند و پس از رفع خطر سرمازدگی به تعویق انداخت.
ب) اقداماتی که در شب های یخبندان انجام می شود.
۸- استفاده از وسایل گرمایشی: استفاده از وسایلی مانند بخاری جهت گرم کردن موقت محیط سودمند می باشد. در مکان های پست و بلند بخاری هایی در پستی ها می گذارند تا حرارت به سمت بالا حرکت کند و محیط را گرم نماید.
۹- آبیاری بارانی: آبیاری بارانی گیاهان از روش های حفاظت گیاهان از سرما و یخبندان است. این روش در مورد گیاهان یکساله و گیاهان دائم مانند درختان مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش آب بر روی شاخه و برگ نباتات یخ می زند. هر گرم آب در حال یخ زدن حدود ۸۰ کالری گرما آزاد می کند که باعث حفاظت گیاه از سرما می گردد. تا زمانی که مخلوط آب و یخ روی شاخ و برگ گیاه باشد درجه حرارت مساوی صفر است و در نتیجه دماهای زیر صفر به گیاهان آسیب نمی رساند.
۱۰- آبیاری سطحی: غرقاب نمودن از روش های قدیمی مقابل با سرمازدگی باغات می باشد. آب آبیاری درجه حرارت بالاتری از باغ دارد وبدینصورت از کاهش درجه حرارت سطح زمین جلوگیری می کند.
۱۱- پوشش درختان: در این روش درختچه ها و نهال های جوان را توسط شاخ و برگ درختان پوشش می دهند. همچنین می توان درختان را به وسیله پلاستیک پوشش داد.
۱۲- استفاده از مه پاش: با استفاده از مه پاش و ایجاد مه در محیط، می توان از کاهش دمای محیط جلوگیری کرد.
۱۳ - جهاد کشاورزی استان موظف است تمامی تمهیدات و اقدامات پیشگیرانه را معمول داشته و پاسخگوی کشاوزران عزیز در سراسر استان باشد.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.