تاریخ انتشار:۱۵:۴۰ - ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
عصر دنا: به گزارش پایگاه خبری عصر دنا، در استان کهگیلویه و بویراحمد، برخی آسیب های اجتماعی و روانی از جمله آمار خودکشی بالا است. این موضوع نشان‌دهنده وجود مشکلات جدی در حوزه سلامت روان در این استان و ضرورت توجه ویژه به آن است. در راستای رفع این معضل، سازمان بیمه سلامت اقدام به تحت پوشش قرار دادن خدمات روانشناسی کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

سلامت روان به عنوان یکی از ارکان اصلی سلامت انسان، نقشی حیاتی در تعیین کیفیت زندگی ایفا می‌کند. در دنیای امروز که انسان‌ها با چالش‌های متعددی از جمله استرس، اضطراب، افسردگی و سایر مشکلات روانی دست و پنجه نرم می‌کنند، توجه به سلامت روان از اهمیت دوچندان برخوردار شده است.

استان کهگیلویه و بویراحمد نیز از این قاعده مستثنی نیست. متأسفانه، آمار خودکشی در این استان تا حدی بالاست. این موضوع نشان‌دهنده وجود مشکلاتی در حوزه سلامت روان در این استان و ضرورت توجه ویژه به آن است.

در راستای این امر، سازمان بیمه سلامت استان کهگیلویه و بویراحمد اقدام به تحت پوشش قرار دادن خدمات روانشناسی کرده است. این اقدام ارزشمند، گامی مهم در جهت ارتقای سلامت روان جامعه و افزایش دسترسی مردم به خدمات روانشناختی تلقی می‌شود.

به مناسبت روز ملی مشاوره و روانشناسی، گامی مهم در جهت ارتقای سلامت روان جامعه کهگیلویه و بویراحمد برداشته شد. سازمان بیمه سلامت این استان در اقدامی ارزشمند، خدمات روانشناسی شامل روان درمانی فردی، خانواده درمانی، گروه درمانی و مشاوره را تحت پوشش بیمه قرار داد.

این اقدام با هدف افزایش دسترسی آحاد جامعه به خدمات روانشناختی و ارتقای سلامت روان افراد صورت گرفته است. با توجه به آمار بالای خودکشی در استان کهگیلویه و بویراحمد، ارائه خدمات روانشناسی تحت پوشش بیمه می‌تواند گامی مؤثر در جهت پیشگیری از این معضل و ارتقای سلامت روان جامعه تلقی شود.

فروغ شباهنگ، مدیرکل بیمه سلامت این استان، در این خصوص اظهار داشت: "این طرح با هدف افزایش دسترسی آحاد جامعه به خدمات روانشناختی و ارتقای سلامت روان افراد اجرا شده است."

وی افزود: "خدمات تحت پوشش این طرح شامل اختلالات رشدی عصبی، کم‌توانی‌های ذهنی، اختلالات ارتباطی و حرکتی، اسکیزوفرنی، اختلالات اعتیاد و سوء مصرف مواد، و سایر اختلالات روانی و به طور کلی روان درمانی فردی، خانواده درمانی، گروه درمانی و خدمت مشاوره می‌شود."

شباهنگ با اشاره به آمار بالای خودکشی در استان کهگیلویه و بویراحمد، گفت: "ارائه خدمات روانشناسی تحت پوشش بیمه می‌تواند گامی مؤثر در جهت پیشگیری از این معضل و ارتقای سلامت روان جامعه باشد."

مدیرکل بیمه سلامت استان در خصوص افراد صاحب صلاحیت برای ارائه این خدمات، بیان کرد: "روانپزشک، دکترای تخصصی روانشناسی بالینی، روانشناسی بالینی (MDphd) و دکترای روانشناسی سلامت مجاز به تجویز و ارائه این خدمات هستند."

وی با اشاره به کمبود دکتری تخصصی در رشته روانشناسی در این استان، گفت: "اداره کل بیمه سلامت استان آمادگی دارد تا با روانپزشکان، روانشناسان بالینی و دکترای روانشناسی در شهرستان‌های استان و در بخش‌های دولتی و خصوصی قرارداد منعقد نماید."

شباهنگ همچنین در خصوص نحوه دسترسی به این خدمات، گفت: "افراد فاقد پوشش بیمه پایه می‌توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان و یا اداره‌های بیمه سلامت در شهرستان‌ها و یا مرکز استان نسبت به اخذ پوشش بیمه ای خود اقدام کنند."

مدیرکل بیمه سلامت استان در خصوص تعرفه این خدمات، گفت: "سازمان بیمه سلامت 70 درصد تعرفه دولتی خدمات روانشناسی در بخش سرپایی را تحت پوشش قرار می‌دهد. در مواردی که بیمه شده ای مشمول کاهش فرانشیز حمایتی و یا تحت پوشش صندوق بیماری‌های خاص، صعب العلاج و نادر باشد، به تناسب بیماری، میزان پوشش هزینه خدمات توسط سازمان بیمه سلامت تا 85 درصد افزایش می‌یابد."

سمیه رضایی، یکی از شهروندان یاسوجی، در این خصوص اظهار داشت: "من از این اقدام بسیار خوشحالم. قبلاً هزینه‌های روانشناسی خیلی بالا بود و من توانایی پرداخت آن را نداشتم. اما حالا با تحت پوشش قرار گرفتن این خدمات توسط بیمه، می‌توانم بدون دغدغه از خدمات روانشناسی بهره‌مند شوم."

موسی احمدی، یکی دیگر از شهروندان، در این باره گفت: "به نظر من این طرح می‌تواند به بسیاری از افرادی که از مشکلات روحی و روانی رنج می‌برند کمک کند. بسیاری از مردم به دلیل ترس از آبرو یا مسائل مالی از مراجعه به روانشناس خودداری می‌کنند. اما با تحت پوشش قرار گرفتن این خدمات توسط بیمه، این ترس و دغدغه تا حد زیادی از بین خواهد رفت."

راضیه محمدی، دانشجوی دانشگاه یاسوج، نیز بیان کرد: "در محیط‌های دانشگاهی، دانشجویان با چالش‌های مختلفی از جمله استرس امتحان، اضطراب و افسردگی روبرو هستند. تحت پوشش قرار گرفتن خدمات روانشناسی توسط بیمه می‌تواند به این دانشجویان کمک کند تا با این چالش‌ها به طور موثرتری مقابله کنند و به تحصیلات خود ادامه دهند."

محمد حسینی، یکی از دانشجویان روانشناسی استان، در این خصوص اظهار داشت: "این طرح می‌تواند به افزایش تقاضا برای خدمات روانشناسی و در نتیجه اشتغال‌زایی بیشتر برای روانشناسان منجر شود. همچنین، با تحت پوشش قرار گرفتن این خدمات، شاهد افزایش آگاهی مردم نسبت به اهمیت سلامت روان خواهیم بود."

در مجموع، به نظر می‌رسد که اقدام سازمان بیمه سلامت استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص تحت پوشش قرار دادن خدمات روانشناسی با استقبال گسترده مردم و متخصصان این حوزه روبرو شده است. این طرح می‌تواند گامی مهم در جهت ارتقای سلامت روان جامعه و افزایش دسترسی مردم به خدمات روانشناختی تلقی شود.

اقدام سازمان بیمه سلامت استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص تحت پوشش قرار دادن خدمات روانشناسی، گامی مثبت در جهت ارتقای سلامت روان جامعه و افزایش دسترسی مردم به این خدمات تلقی می‌شود. این طرح می‌تواند به رفع مشکلات و اختلالات روانی افراد، پیشگیری از معضلات اجتماعی و در نهایت ارتقای کیفیت زندگی جامعه کمک کند.

با این حال، اجرای این طرح با چالش‌هایی نیز روبرو است. کمبود متخصصان روانشناسی در استان، ناآگاهی مردم نسبت به اهمیت سلامت روان و ضرورت استفاده از خدمات روانشناسی و همچنین محدودیت‌های مالی، از جمله این چالش‌ها هستند.

برای غلبه بر این چالش‌ها و تضمین موفقیت این طرح، لازم است که برنامه‌ریزی‌های دقیقی صورت گرفته و تدابیر لازم اندیشیده شود. افزایش تعداد روانشناسان متخصص از طریق اعطای بورسیه تحصیلی و جذب متخصصان از سایر نقاط کشور، برگزاری برنامه‌های آموزشی برای ارتقای آگاهی مردم و ارائه خدمات با تعرفه‌های حمایتی برای اقشار کم‌برخوردار، از جمله راهکارهایی هستند که می‌توان برای رفع این چالش‌ها به کار بست.

با وجود چالش‌هایی که پیش روی این طرح وجود دارد، می‌توان با برنامه‌ریزی دقیق و اتخاذ تدابیر لازم، این چالش‌ها را به فرصت تبدیل کرده و از مزایای این طرح برای ارتقای سلامت روان جامعه و افزایش کیفیت زندگی مردم بهره‌مند شد. تحت پوشش قرار گرفتن خدمات روانشناسی توسط بیمه سلامت، می‌تواند نویدبخش آینده‌ای روشن‌تر در این زمینه باشد.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.