تاریخ انتشار:۱۲:۵۰ - ۰۱ مرداد ۱۴۰۲
در مرکز تحقیقات وآموزش جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد؛
عصر دنا: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به اینکه طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت از سال۱۴۰۲ لغایت ۱۴۰۵ است، منابع طبیعی و آبخیزداری استان در سال ۱۴۰۲ تعهد کرده دو میلیون نهال تولید و کاشت شود و طی ۱۴۰۲ تا۱۴۰۵ پیش‌بینی کردیم با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۵میلیون نهال تولید و کاشت کنیم.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

چهارمین جلسه کمیته علمی ستاد مردمی «کاشت یک میلیارد درخت» با حضور مدیرکل، معاونت فنی ، رئیس حوزه جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد، رئیس مرکز تحقیقات وآموزش جهاد کشاورزی استان، عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج و سایر کارشناسان مربوطه در مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

در این جلسه سعید جاوید بخت مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: تشکیل کمیته علمی برای بهره‌گیری از علم و دانش استادان دانشگاه و بخش تحقیقات به منظور همراهی در اجرا و نظارت بر این طرح را ضروری خواند و گفت: باید فعالیت بیشتری در زمینه کاهش تولید کربن و افزایش ترسیب و ذخیره کربن انجام دهیم تا بتوانیم در آینده پاسخ و عملکرد مناسبی برای داخل استان داشته باشیم.

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد افزود: مهمترین راهکار برای ترسیب کربن، درختکاری و جنگل‌کاری است ضمن آن که مزایای زیادی از این اقدام عاید استان می‌شود.
وی کاشت یک میلیارد درخت را کف اقدامات در راستای ترسیب کربن و حفاظت از آب، خاک و هوای استان عنوان کرد و اظهار داشت: ما باید تلاش کنیم با برنامه‌ریزی درست و با استفاده از ظرفیت‌های مردمی، صنایع و دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری‌ها، طرح کاشت یک میلیارد درخت را ظرف چهار سال انجام دهیم.

جاوید بخت با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های مردمی موجب می‌شود در اجرای این طرح، موفق عمل کنیم گفت: در فاز نخست و با توجه به ظرفیت‌های موجود، نهالستان‌ها و حمایت‌های مردمی، کاشت یک میلیارد درخت لحاظ شده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان با اشاره به اهمیت فعالیت محققان به عنوان بازوان توانمند در فرآیند حفاظت از گونه‌ها و عرصه‌های منابع طبیعی، ایجاد تعاملات را از ملزومات برشمرد و گفت: در تعامل با محققان به مقوله هم‌اندیشی و ارتباط مؤثر با آنها اهمیت ویژه‌ای قائلیم و برای توفیق در کارها خود را از همکاری با این مجموعه‌ها بی‌نیاز نمی‌دانیم.

جاوید بخت با بیان اینکه برای اجرای برنامه‌ها و رسیدن به اهدافی همچون طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت، که سهم کهگیلویه و بویراحمد در طی چهار سال، کاشت ۱۵میلیون نهال است‌، افزود: به کمک یافته‌های نوین تحقیقاتی نیازمندیم و امیدواریم در کنار یکدیگر بتوانیم عرصه‌های منابع طبیعی استان را از تخریب و آسیب‌ها حفظ کنیم.

جاوید بخت گفت: ما در راستای اجرایی کردن طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت، نهالستان‌های منابع طبیعی استان را احیا کردیم.
وی ادامه داد: جلسات و تفاهم‌نامه‌هایی بسته شده که از توان بخش خصوصی و شهرداری‌های استان برای اجرایی شدن طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت استفاده کنیم.


در ادامه جلسه نصرت الله حیدرپور رئیس مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی استان با بیان این نکته که کاشت شدنی هست ولی نگهداری از کاشته‌ها مهمتر می‌باشد، گفت: امیدواریم با انجام کار علمی، تدریجی و عالمانه حاصل از اجرای طرح تولید و کاشت یک میلیارد درخت در سطح استان  هم تولید کربن را کاهش بدهیم و هم تثبیت کربن بیشتر انجام گیرد و در این راستا مرکز تحقیقات سازمان جهاد کشاورزی استان جهت تشکیل کمیته علمی استانی و همکاری در اجرای طرح تمام توان علمی خود را پای کار خواهد آورد وکمک کار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در این راستا خواهد بود

انتهای پیام/

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.