کد خبر: ۱۷۸۶۸
تاریخ انتشار:۱۷:۰۹ - ۲۳ فروردين ۱۴۰۱
عصر دنا: مرکز آمار گزارشی سالانه از شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در سال ١۴٠٠ ارائه داد.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

** شاخص قیمت کالا‌ها و خدمات مصرفی

 

در سال ١۴٠٠ شاخص قیمت کالا‌ها و خدمات مصرفی برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب عدد ٣۵۴,١، ٣۵٠.٢ و ٣٧۶.٢ را نشان می‌دهد که نسبت به سال قبل (نرخ تورم) برای کل کشور ۴٠.٢ درصد، مناطق شهری ٣٩.٧ درصد و مناطق روستایی ۴٢.٨ درصد افزایش نشان می­‌دهد.

نرخ تورم نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ٣.٨، ٣.۵ و ۵.١ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در سال ١۴٠٠ برای کل کشور ۵١,۵ درصد، مناطق شهری ۵٢.١ درصد و مناطق روستایی ۴٩.۴ درصد بوده است.

نرخ تورم «خوراکی­ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ١٢.۵، ١٣.۴ و ٩.۵ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» در سال ١۴٠٠ برای کل کشور ٣۴,۶ درصد، مناطق شهری ٣۴.٢ درصد و مناطق روستایی ٣٧.٢ درصد بوده است.

نرخ تورم «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری به ترتیب ٠.۶و ٠.٩ واحد درصد کاهش و در مناطق روستایی ١.۴ واحد درصد افزایش یافته است.

بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور در سال ١۴٠٠ مربوط به ماه­های شهریور (٣,٩ درصد)، مهر (٣.٧ درصد) و تیر (٣.۵ درصد) و کمترین نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور مربوط به ماه­های اردیبهشت (٠.٧ درصد)، اسفند (١.٣ درصد) و آذر (١.٧ درصد) است.

متوسط نرخ تورم ماهانه در این سال برای شاخص کل و گروه­های عمده «خوراکی­ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» و «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٢,۵ درصد، ٢.٩ درصد و ٢.٣ درصد می­باشد.

بررسی سری زمانی تورم سالانه در سال ١۴٠٠ نشان می‌­دهد نرخ تورم تا شهریور ماه روند افزایشی داشته است و سپس تا پایان سال روند کاهشی به خود گرفته است با این وجود نرخ تورم در اسفند ماه سال ١۴٠٠ بالاتر از فروردین ماه همین سال قرار گرفته است.

همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در طول سال ١۴٠٠ از عدد ۴٩,۵ درصد در ابتدای سال به عدد ٣۴.٧ درصد در اسفند ماه همین سال کاهش پیدا کرده است.

 

*** نرخ تورم کل کشور بر اساس دهک‌­های هزینه‌­ای

 

نرخ تورم کل کشور در سال ١۴٠٠ برابر ۴٠,٢ درصد است که در دهک­های مختلف هزینه­ای در بازه ۴٢.٨ درصد برای دهک اول تا ٣٩.٢ درصد برای دهک نهم نوسان دارد.

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی­ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» بین ۵١.٨ درصد برای دهک‌های اول و نهم تا ۵١.۴ درصد برای دهک‌های سوم، چهارم و ششم است.

هم چنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» بین ٣٣.٠ درصد برای دهک ششم تا ٣۶.٣ درصد برای دهک دهم است.

فاصله تورمی در بین دهک­‌های مختلف هزینه­ای در سال ١۴٠٠ به ٣,۶ درصد رسید که نسبت به سال قبل (٨.٩ درصد) ۵.٣ واحد درصد کاهش نشان می­‌دهد.

 

*** شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان

 

در سال ١۴٠٠ بیشترین نرخ تورم خانوار‌های کشور مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۴٨,٢ درصد و کمترین نرخ تورم مربوط به استان همدان با ٣۶.٣ درصد می­‌باشد.

شکاف نرخ تورم بین استان­های مختلف در سال ١۴٠٠، ١١.٩ درصد است که نسبت به سال قبل ۵.١ واحد درصد افزایش یافته است.

 

*** تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب در مناطق شهری کشور

 

بیشترین افزایش متوسط قیمت اقلام خوراکی در سال ١۴٠٠ نسبت به سال ١٣٩٩ مربوط اقلام هلو، خربزه، هویج فرنگی، هندوانه، نخود، نوشابه گازدار، ماهی قزل آلا و سیب زمینی می‌باشد.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.