کد خبر: ۱۷۷۵۶
تاریخ انتشار:۱۵:۴۷ - ۱۷ فروردين ۱۴۰۱
عصر دنا: مدیرگروه بیماری مرکز بهداشت استان کهگیلویه و بویراحمد آخرین وضعیت بیماری سرخک را رد این استان تشریح کرد.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

علیرضا عوض پورگفت: تا کنون مورد قطعی و مثبتی از بیماری سرخک در استان کهگیلویه و بویراحمد مشاهده نشده است.

وی افزود: استان کهگیلویه و بویراحمد آمادگی لازم را برای مقابله با بیماری سرخک دارد و به شبکه ها و مراکز بهداشت استان اعلام شده تا آمادگی کامل داشته و نسبت به آموزش مردم اقدام گردد
در صورتی که با مورد مشکوکی برخورد داشته اند و یا گزارشی دریافت شده ضمن اینکه اقدامات بهداشتی از جمله بررسی اپیدمیولوژی بیماری ،جداسازی و سایر اقدامات بهداشتی و درمانی به مرکز بهداشت استان نیز به صورت آنی گزارش دهند.

مدیر گروه بیماری مرکز بهداشت استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: از مردم استان انتظار داریم هر فرد ایرانی و اتباع خارجی که واکسن سرخک (در کشور ما در قالب واکسن سه‌گانه MMR که واکسن ترکیبی علیه بیماری‌های سرخک، ‌سرخجه و اوریون است)خود را دریافت نکرده اند یا یک نوبت از این واکسن را هنوز تزریق نکرده‌اند باید بدون فوت وقت برای تزریق واکسن خود به مراکز بهداشتی درمانی، خانه بهداشت ها و یا پایگاههای سلامت مراجعه کرده و نسبت به تزریق واکسن خود بصورت رایگان اقدام کنند.

عوض پور خاطرنشان کرد: پوشش واکسن ام ام آر ( سرخک، سرخجه و اوریون) در استان کهگیلویه و بویراحمد حدود ۹۸ درصد است.

وی در پاسخ به این سوال که درصورت برخورد با فرد مشکوک به بیماری سرخک مردم چکار کنند؟ تصریح کرد: نسبت به جداسازی و ایزوله فرد مشکوک اقدام کنند و حتما به مراکز بهداشتی گزارش دهند.

مدیر گروه بیماری مرکز بهداشت استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: این واکسن در ۲ نوبت در سنین ۱۲ و ۱۸ ماهگی به کودکان تزریق می‌شود.

عوض پور تاکید کرد: عموم مردم استان فارغ از نوع ملیت که ایرانی هستند یا اتباع خارجی، اگر کودک زیر پنج سال دارند و واکسیناسیون کودکشان به تاخیر افتاده، حتما برای تکمیل واکسن سرخک اقدام کنند.

وی در خصوص علائم بیماری ویروسی سرخک اظهارکرد: راه انتقال ویروس سرخک از طریق تنفس و قطرک‌های تنفسی است که مسری‌ترین عامل عفونی شناخته شده است؛ به نحوی که اگر کسی مبتلا به بیماری در اتاق در بسته‌ای باشد و بعد از ۱۰ دقیقه از اتاق خارج شود، ممکن است کسی که ایمنی کافی ندارد و پنج دقیقه پس از او وارد اتاق می‌شود، باز هم به بیماری مبتلا شود.

مدیر گروه بیماری مرکز بهداشت استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: بیماری سرخک می‌تواند با علائم تنفسی، سرفه و آبریزش بینی و همچنین قرمز شدن مخاط چشم همراه باشد. سرخک ممکن است در مواردی شدید بروز کند و حتی منجر به مرگ شود.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.