کد خبر: ۱۷۷۴۷
تاریخ انتشار:۱۰:۰۵ - ۱۷ فروردين ۱۴۰۱
عصر دنا: معضل کمبود و نبود مرغ در بازار کهگیلویه و بویراحمد سال هاست که به داستان ادامه داری در این استان تبدیل شده و بارها برای رفع آن مسئولان تصمیمات مختلفی در نظر گرفته اند که تنها برای مقطع زمانی کوتاهی مفید بوده ولی تاکنون نسخه درمانگری برای آن پیچیده نشده است.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

کهگیلویه و بویراحمد معروف به سرزمین چهارفصل سالانه پذیرای گردشگران از نقاط مختلف ایران است و بواسطه آب و هوای مطبوع و طبیعت بکر این استان در بیشتر روزهای سال، شهرهای مختلف آن به ویژه مرکز استان شهر یاسوج مملو از مسافر است.

برای این آمد و شدها به استان که روزانه و ماهانه بر فراوانی جمعیت ثابت شهرهای استان بویژه یاسوج تاثیر گذار است باید زیرساخت ها هم فراهم باشند تا در وهله اول مردم و بعد مسافران برای تامین مایحتاج خود در مضیقه قرار نگیرند.

یکی از کالاهای اساسی مصرفی مورد نیاز مرغ است که در بیشتر روزهای عادی مخصوصا روزهای تعطیل و اعیاد خبری از آن نیست و مردم و مسافران در تامین مرغ می مانند.

البته امسال بنا به تاکیدات رییس جمهور تلاش های بسیاری برای تنظیم بازار و دسترسی تمامی کالاهای اساسی به ویژه مرغ برای مردم بخصوص در ایام تعطیلات نورزی انجام شد اما واقعیت قضیه این هست که استان کهگیلویه و بویراحمد تنها ۶۰ درصد مرغ مورد نیاز را خود تولید و مابقی از استان های همجوار تامین می شود.

این درحالی است که کهگیلویه و بویراحمد استانی مناسب برای پرورش مرغ و طیور است اما در زیرساخت های تولید مرغ در استان کمبود وجود دارد.

به گفته مسئولان سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد میزان مصرف مرغ در روزهای عادی ۴۳ تن در روز و در ایام گردشگری و تعطیلات نوروزی به بیش از ۹۰ تن در روز می رسد.

یکی از شهروندان یاسوجی می گوید: روزهای پنجشنبه و جمعه به ویژه در ایام تعطیل مرغ به ندرت در سطح شهر پیدا می شود.

حیدر محمدی ابراز داشت: ما ساکنان شهر همیشه نسبت به نبود مرغ در بازار گلایه داریم و خواهان سر و سامان دادن به وضعیت موجود هستیم.

یکی از مسافران نوروزی نیز گفت: سال قبل نیز به شهر یاسوج سفر کردیم و در شهر گوشت مرغ پیدا نکردیم.

محبوبه همتی تاکید کرد: امسال مرغ مصرفی خانواده در این چند روز تعطیلی را از شهر خودمان خریداری و همراه خود آوردیم.

مرغداری های استان مرغ های تولیدی خود را به استان های همجوار می فرستند.

 

یکی از عاملان مرغ در یاسوج می گوید: قیمت گذاری ها برای مرغ در استان مناسب نیست و لذا مرغداری های استان مرغ های تولیدی خود را به استان های همجوار می فرستند و به ما عاملان و توزیع کنندگان نمی فروشند.

محسن ارشادی ابراز داشت: اکثر مرغ زنده مصرفی استان از خارج استان تامین می شود و این ادعا که ۶۰ یا ۷۰ درصد مرغ مصرفی استان در همین استان تولید می شود درست نیست.

وی تصریح کرد: مرغداری های استان برای نفع بیشتر مرغ ها را به عاملان سایر استان ها می فروشند و دلالان در این میان بازار مرغ فروشان هم استانی را کساد می کنند.

وی ابراز داشت: در سال شاید تنها پنج بار خود را در استان تامین کنم و مابقی را از خارج استان وارد می کنم.

ارشادی بیان کرد: در مجموع تنها حدود ۲۰ درصد مرغ استان در خود همین استان تامین می شود و مابقی از استان های همجوار آورده می شود.

وی عنوان کرد: قیمتی که بر روی مرغ می زنیم قیمت شیراز، اصفهان، کازرون و یا همان شهری است که مرغ آورده ایم و قیمتی که در یاسوج مشخص می شود باید متناسب با قیمت همان شهر ها باشد اما اینگونه نیست و با قیمت پیشنهادی آن ها فروش مرغ برای ما فقط ضرر است.

این عامل عنوان کرد: در این صورت است که مرغ کمیاب می شود و مردم در تامین مرغ مورد نیاز خود می مانند.

بازار گل آلود مرغ به دست دلالان

سودجویی های گاه و بی گاه دلالان بازار مرغ یاسوج بر افزایش قیمت و کمبود مرغ در بازار استان تاثیری بسیاری گذاشته است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در روزهای اخیر، متاسفانه تعدادی از عاملان مرغ استان و صنوف، عرضه خارج شبکه مرغ دولتی به استانهای همجوار را داشته اند.

براتعلی صالحی تاکید کرد: هدف آن ها سودجویی بوده و هم اینک پرونده های این افراد در دست بررسی است.

وی اظهار داشت: همچنین ۲ مرغداری در استان از سامانه بازارگاه نهاده دولتی دریافت کرده بودند در حالی که هیچ گونه جوجه ریزی نداشته اند.

به گفته صالحی کم فروشی سودجویان کام مرغ را تلخ می کند و باعث می شود در بیشتر روزهای تعطیل و روزهایی که شاهد ورود مسافران در اعیاد و تعطیلات مختلف به استان هستیم مرغ در بازار موجود نباشد.

صالحی عنوان کرد: برهم زنندگان و متخلفان بازار مرغ در استان شناسایی می شوند و به جد با آن ها برخورد قانونی خواهد شد.

وضعیت مرغ موجود و قیمت آن در کهگیلویه و بویراحمد نسبت به بیشتر استان ها رضایت بخش بود

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: بازرسی ها و گشت های مختلف در ایام تعطیلات نوروز نشان می دهد به اندازه مرغ در بازار وجود داشت و تمام جاهایی که مرغ درخواست کرده بودند تامین شد.

سید علی معتمدی پور افزود: نسبت به سال های گذشته وضعیت بازار مرغ امسال خیلی بهتر بود.

به گفته معتمدی پور امسال توزیع مرغ منجمد نیز در دستور کار قرار گرفته و مشکل خاصی در بازار مرغ وجود ندارد البته عده ای به دنبال آن هستند که وضعیت را بد جلوه دهند زیرا منافع شان به خطر می افتد.

معتمدپور تاکید کرد:اینکه تمام نیاز مرغ استان از همین استان تامین شود فرایندی زمان بر است اما تلاش ها برای بهبود وضعیت بازار مرغ وجود دارد و باید مشکلات مرغداری ها همچون تسهیلات، سرمایه در گردش و خوراک را برطرف کنیم.

وی بیان کرد: پیگیری ‌های لازم برای دریافت مجوز و اعطای تسهیلات به متقاضیان به منظور ساخت و راه اندازی مرغداری و کمک به افزایش میزان تولید مرغ در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

سرانه تولید روزانه مرغ در کهگیلویه و بویراحمد ۷٠ تُن بوده که لازم است این میزان افزایش یابد.

عرضه مرغ در شهرهای استان به طور مطلوب انجام می گیرد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: عرضه مرغ گرم در بازار شهر یاسوج مرکز این استان در ایام مختلف و در تعطیلات به طور مطلوب انجام می گیرد.

سالار حسین پور تاکید کرد: در همین تعطیلات نوروز از اول فروردین ماه ۱۴۰۰ تا اواسط تعطیلات نوروز ۱۸۵ تُن مرغ منجمد و ۹۱ تُن مرغ کشتار روز در بازار شهرستان بویراحمد توزیع شده است.

وی عنوان کرد: این میزان مرغ منجمد و کشتار روز در ۳۰ نقطه شهرستان بویراحمد توزیع شد.

البته ناگفته نماند که بازدید های میدانی خبرنگاران و مردم عادی از شهر یاسوج چیز دیگری را نشان می داد و مرغ به سختی در بازار به دست می آمد.

 

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد می گوید که زیرساخت‌ها و مرغ داری‌های استان کم هستند عامل‌ها و مرغداری‌ها دست به دست هم می‌دهند و برای رسیدن به مقاصد مختلف خود یک روز را تعطیل می‌کنند و این موجب بحران می‌شود.

رئیس سازمان تعزیزات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد نیز پرده از سهل انگاری های عاملان مرغ در استان برمی دارد ‌و می گوید: این دلالان هر روز هر کاری بخواهند انجام می دهند تا هم گران بفروشند و با نبود مرغ در بازار مردم مجبور باشند گران بخرند.

برخی مردم از ترس نبود مرغ، در روزهای اول تعطیلات دست به احتکارهای خانگی زده بودند و خانواده‌ها بیش از نیاز روزانه خود مرغ ذخیره کرده بودند.

چرا زیرساخت های تولید مرغ در کهگیلویه و بویراحمد فراهم نیست

به گفته متولیان سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در ۶ سال گذشته مجوز احداث مرغداری از مرکز به استان داده نشده بود و این موضوع موجب کاهش تولید و جوجه زیزی شده است و

این مهم سبب شده تا همیشه پای استان در تامین مرغ برای مردم و مسافران به شهرهای مختلف آن بلغزد.

اما در سخنان اخیر استاندار کهگیلویه وبویراحمد تاکید شده پس از این چند سال مذکور، شرایط منع صدور مجوز احداث مرغداری گوشتی و تخمگذار در استان برداشته شد.

سیدعلی احمدزاده ابراز داشت: از سرمایه گذاران و متقاضیان پرورش طیور در این استان حمایت می شود و تسهیلات لازم در اختیار آنها قرار می گیرد.

وی افزود: صدور پروانه پرورش مرغ، چه تخم ‌گذار و چه گوشتی ممنوع بود در حالی که استان حدود نیمی از گوشت مرغ و تخم مرغ مصرفی خود را تولید می کرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: دلیلی ندارد با چنین شرایطی ایجاد مرغداری در استان منع باشد در حالی که برای تامین مرغ و تخم مرغ باید از استان های همجوار و با قیمت بالاتر هم با مشکلات عدیده ای مواجه شویم.

احمدزاده تصریح کرد: چنانچه صنعت مرغداری در استان رونق یابدعلاوه بر ایجاد اشتغال و تامین مرغ و تخم مرغ، چنانچه مازاد تولید داشته باشیم می توانیم به کشورهای همسایه هم صادرات داشته باشیم.

بنابراین می طلبد مسئولان با روحیه جهادی و مردمی پای کار بیایند و سرمایه گذاران در این بخش حمایت شوند تا دست دلالان بازار مرغ قطع و مردم بتوانند با خیال آسوده تری گوشت مرغ مورد نیاز خود را تامین کنند.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.