کد خبر: ۱۷۰۲۷
تاریخ انتشار:۰۸:۰۲ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
عصر دنا: الحاق روستاهای اطراف شهر یاسوج بعد از گذشت ۵ سال هنوز بلاتکلیف مانده و شهر خوابگاهی "مادوان" زیر سایه بی‌مهری مسئولان روز به روز با چالش‌های بیشتری روبرو می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد به یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای ایران تبدیل شده تا جایی که روزانه بر جمعیت حاشیه نشین این شهر اضافه می‌شود بدون اینکه به بافت روستایی یا شهری محل سکونت توجهی شود و در واقع حاشیه نشینان در برزخ شهر یا روستا دست و پا می‌زنند.

تراکم جمعیت و نبود خدمات لازم از جمله فضای فیزیکی مناسب و کافی برای تحصیل دانش آموزان، فضاهای ورزشی، تفریحی و فرهنگی، پارک و ...در حاشیه شهر یاسوج بیداد می‌کند و رفته رفته برخی مناطق حاشیه شهر یاسوج شبیه حلبی نشین‌ها می‌شود.

در حاشیه شهر یاسوج در فاصله کمتر از پنج کیلومتر در مناطق روستایی رشد روز افزون جمعیت در سایه کمبود امکانات در حال تبدیل شدن به یک معضل بزرگ و اساسی است، معضلی که اگر چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود و ساخت و سازها مطابق اصول و ضوابط نباشد و توزیع امکانات صورت نگیرد، زندگی را در آینده بدون شک به کام بیش از 100 هزار سکنه این مناطق تلخ خواهد کرد.

کمبود آب آشامیدنی، نبود فضای سبز، عدم ساخت و ساز اصولی، نبود زیرساخت‌های ارتباطی، عدم وجود معابر و خیابان‌های استاندارد، کوچه‌های خاکی، نبود جداول دفع آب و شبکه فاضلاب خانگی و صدها مشکل دیگر زندگی در مناطق حاشیه‌ای شهر یاسوج را به برزخی برای ساکنان تبدیل کرده‌ است.

برای رهایی از وضعیت موجود حاشیه نشینی در کنار یاسوج، مسئولان کهگیلویه و بویراحمد 5 سال پیش تصمیم گرفتند تا با الحاق مناطق حاشیه به شهر یاسوج پایان حاشیه نشینی سریع و خطرناک برای آینده را اعلام کنند ولی بعد از گذشت این سال‌ها هنوز از نهایی شدن و اجرایی این مصوبه شورای برنامه ریزی خبری نیست.

نگرانی از بی توجهی به شهر خوابگاهی مادوان

شهردار مادوان می‌گوید: بحث الحاق روستاهای حریم به شهر یاسوج با عنوان از «پلیس راه یاسوج-اصفهان تا پلیس راه یاسوج-شیراز» برای نخستین بار در آبان‌ماه سال 95 در کارگروه زیربنایی مصوب و 29 خرداد 97 در دومین نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه  الحاق روستاهای مجاور به شهر یاسوج تصویب شد.

داریوش جهانبخش افزود: بر همین اساس منطقه سررود شمالی دروازه ورودی شهر یاسوج با جمعیتی افزون بر 60 هزار نفر متشکل از شهر مادوان و روستاهای بزرگ از جمله مهریان، بلهزار، مادوان سفلی که در حریم و مرز مشترک با شهر یاسوج واقع شده انتظار تحولی قابل توجه را داشت و  ساکنان منطقه که  از نقاط مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد با هدف بهبود شرایط زندگی و بهره گیری از خدمات مطلوب جامعه و یکپارچه به مرکز استان مهاجرت کرده‌اند منتظر افزایش سطح کیفی زندگی خود در این حوزه بودند.

وی عنوان کرد: اما برخلاف انتظار در سال 97 درست زمانی که منتظر الحاق به شهر یاسوج بودند در یک اقدام شتابزده و ناهماهنگ روستای مادوان علیا به شهر تبدیل شد که حکایت از تبعیض و بی‌توجهی به نیازهای آینده داشت و بنظر می‌رسد متولیان وقت نوعی نگرش منفعت طلبانه خاص داشتند.

این درحالی است که کارشناسان معتقدند یک شهر خوابگاهی فاقد منابع درآمدی با نرخ بالای رشد جمعیتی که عمدتاً ناشی از ورود مهاجران تازه وارد از روستاها و مناطق اطراف است نه تنها توجیه فنی و اقتصادی ندارد بلکه عاملی برای افزایش فاصله طبقاتی و مشکلات عمده‌تری در مرز‌های مشترک شهرها و روستا در یک استان می‌شود که دستاورد آن فقط و فقط ایجاد مشکلات و معضلات اجتماعی و فرهنگی بیشتر است.

پایان حاشیه نشینی منتظر تصمیم شورای عالی شهرسازی

رئیس شورای شهر مادوان نیز به تسنیم می‌گوید: با توجه به نزدیکی فضایی و مکانی این شهر، مردم خدمات مورد نیاز را به دلیل عدم استقرار ادارات و نهادهای دولتی و خدماتی مورد نیاز و نبود بستر اشتغال و درآمدزایی در این مناطق از شهر یاسوج دریافت می‌کنند و به همین خاطر الحاق این مناطق جغرافیایی شامل شهر مادوان و روستاهای اطراف از جمله مادوان سفلی، مهریان، بلهزار و به شهر یاسوج مطالبه به حق مردم از دولت بوده است.

حاتم پیام افزود: در این راستا تمام شوراهای اسلامی مناطق روستایی رضایت خود را برای الحاق اعلام کردند با بررسی‌های مطالعاتی و کارشناسی مرحله استانی آن به تصویب کمیته‌های فنی و تخصصی مرتبط و شورای برنامه ریزی توسعه استان رسیده است.

وی تاکید کرد: ضروری است اقدامات لازم و نهایی برای تحقق خواسته به حق مردم این مناطق در کمیته‌های مرتبط به ویژه شورای عالی معماری و شهرسازی کشور صورت گیرد تا در آینده نزدیک شاهد یک مدیریت واحد شهری و مرکز استان باشیم و در جهت رشد و توسعه مرکز استان گامی موثر برداشته شده باشد.

تصمیم‌گیری نهایی در مرکز انجام می‌شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: الحاق روستاهای اطراف یاسوج به شهر تمام کارهای آن در استان انجام و برای تصمیم گیری نهایی به مرکز ارسال شده است.

کیامرث حاجی زاده طرح الحاق مشکل استانی ندارد و اصلاحات مورد نیاز انجام شده است، خاطرنشان کرد: این موضوع منتظر تایید و تصویب نهایی شورای عالی شهرسازی بوده و بزودی تعیین تکلیف می‌شود.

به‌هرحال با درنظر گرفتن سوء مدیریت‌های گوناگون در زمینه ایجاد زیرساخت‌های مناسب در روستاها می‌بینیم در سال‌های اخیر روند مهاجرت از روستاهای اطراف مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد شدت گرفته و حاشیه نشینی به‌نوعی عامل بروز مشکلات عمده در این شهر شده است که در صورت بی‌توجهی این روند می‌تواند به بحرانی جدی منجر شود.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.