تاریخ انتشار:۱۶:۲۷ - ۲۱ تير ۱۴۰۳
عصر دنا: آتش سوزی خائیز که به شدت در حال پیشروی است حالا به محدوده آبشخور پرندگان و حیات وحش رسیده است.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

به گزارش عصردنا، آتش‌سوزی منطقه حفاظت شده خائیز که از 2 روز گذشته آغاز شده حالا به فجیع‌ترین وضع ممکن گسترش یافته است.

یک فعال محیط زیست از پیشروی آتش به تنگ آب یعنی محلی با دو چشمه و آبشخور پرندگان و کل و بز و پلنگ خبر داده است.

کیوان ضرغامی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت:

پیشروی آتش در خائیز از قله چال ارزن وارد تنگ آب شده میشه گفت این نقطه حیات وحش خائیز هست.
با سوختن تنگ آب آتش وارد تنگ خشک می‌گردد اینجا متاسفانه محل ورود به زیستگاه گله های بز وحشی است،این مکان خوراک حیات وحش ائیز خوانده می شود،امیدوارم قدرت طبیعت باعث شود که خودش از خودش محافظت کند و این بی سروسامانی و عدم مدیریت میدان آتش هر چه زودتر به پایان برسد.قطعا در تمامی اطفاء حریقها می بایست مدیریت میدان آتش حتما به فکر و عمل نیروهای میدانی منابع طبیعی و محیط زیست باشند.آنها در طول سالها مرتب در این موقعیت ها رفت آمد دارند و مهندسی فنی و مختصات ژئوپولیتیکی،استراتژیک و اکوسیستم ناحیه را بلند هستند متاسفانه مدیریت این بحرانها با یقه سفیدهای پای ماشین هاست،کسانی که حتی یکبار هم در یک صحنه آتش سوزی کوهستان عملا و عمیقا حضور نداشته اند و این خود یک بحران در بحران است.


به گزارش عصردنا، وزش باد کنترل آتش را از دست نیروها خارج کرده و امکانات موجود هم جوابگوی نیاز نیست.

در حالی که نیروهای مردمی برای کمک به مهار آتش عازم کوه خائیز شده‌اند اما کمبود تجهیزاتی از قبیل دمنده و نیز مسیر صعب العبور برای انتقال به کوه عملا کار مهار آتش را کند کرده است.

با وجود اعزام هواپیمای آبپاش اما در سایه ضعف مدیریت برای ارسال مختصات دقیق و یو تی ام منطقه و عدم آشنایی خلبان از مختصات فنی کوهستان آبپاشی ایلوشن بدون کوچکترین اثرگذاری بر مهار آتش انجام گرفت.
این در حالی است که باید در کنار خلبان با تجربه از مهندسین زبده منابع طبیعی و محیط زیست برای مدیریت میدان هوایی استفاده می‌شد.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.