کد خبر: ۲۴۸۶۳
تاریخ انتشار:۱۶:۳۴ - ۱۷ تير ۱۴۰۳
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور خبر داد:
عصر دنا: رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به اینکه بانک ژنتیک یکی از افتخارات کشور است، گفت: پزشکی قانونی ایران در زمینه بانک اطلاعات ژنتیک تجربیات بسیار خوبی دارد و آماده همکاری با کشور ترکیه برای راه اندازی بانک ژنتیک در این کشور است.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

به گزارش پایگاه خبری عصر دنا به نقل از ایرنا، از سازمان پزشکی قانونی کشور، عباس مسجدی در دیدار با دکتر یوکسک رئیس پزشکی قانونی ترکیه، اظهار داشت: بانک ژنتیک در ایران با موفقیت راه‌اندازی و اکنون در حال فعالیت است و پروفایل ژنتیکی مجرمان با تکرار جرم در بانک ذخیره شده و ذخیره پروفایل افراد دارای مشاغل پرخطر مثل خبرنگاران، آتش‌نشان‌ها و خلبانان نیز در دستور کار است.

وی با اشاره به فعالیت ۱۰ قطب ژنتیک در ایران افزود: بعد از ساخت و تولید کیت های ژنتیک توسط مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، فعالیت های بانک شتاب و سرعت بیشتری گرفت. علاوه بر بومی‌سازی کیت ژنتیک و برخی دستگاه هاو تجهیزات آزمایشگاهی، نرم افزار بانک نیز کاملا بومی است.

مسجدی با ارائه توضیحاتی در زمینه ساختار پزشکی قانونی ایران ادامه داد: پزشکی قانونی ایران سازمانی مستقل است که زیر نظر رئیس قوه قضاییه فعالیت می کنند و بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی سازمانی علمی و خدمت رسان است چرا که از پنج وظیفه اصلی آن دو وظیفه تخصصی و در راستای ارائه خدمت به مردم و سه وظیفه آن علمی و آموزشی است.

وی تصریح کرد: پزشکی قانونی تنها سازمان در زیر مجموعه دستگاه قضاست که هیات علمی دارد و با توجه به پیشرفت‌های سال های اخیر آن بنا به اذعان مقامات عالی رتبه قضایی نظرات کارشناسی این سازمان در حال حاضر فصل الخطاب و جزو لاینفک پرونده‌های قضایی است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی افزود: پزشکی قانونی ایران دارای سه معاونت است که مهم‌ترین خدمات آن در حوزه معاینات بالینی ارائه می‌شود و خدمات گسترده‌ای را در بر می‌گیرد.

وی با تأکید بر اینکه با رشد توان علمی سازمان، تبهکاران نیز در اقدامات مجرمانه خود رشد می‌کنند، گفت: یکی از اقدامات قابل توجه پزشکی قانونی ایران کشف تصادفات ساختگی است که در این خصوص کمک قابل توجهی به شرکت‌های بیمه‌ای شده است.

مسجدی به فعالیت‌های مرکز تحقیقات و موضوع فراوری بافت نیز اشاره کرد و گفت: پزشکی قانونی ایران در موضوع فراوری بافت نیز فعال است و از آنجا که سالانه بیش از ۴۰۰ هزار بیمار از بافت‌های فراوری شده بهره‌مند می‌شود اقدامات جدی را در این خصوص آغاز کرده است.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین مأموریت پزشکی قانونی در ایران و ترکیه کمک به اجرای عدالت استفاده، اظهار داشت: کشور ایران و ترکیه اشتراکات بسیاری در زمینه‌های مختلف با یکدیگر دارند و در حوزه پزشکی قانونی نیز با یکدیگر همکاری‌هایی داشته‌اند که از جمله آن همکاری در موضوع سقوط هواپیمای ترکیه در ایران بود که نسبت به تعیین هویت و شناسایی قربانیان این حادثه در ایران اقدامات لازم صورت گرفت.

وی یادآور شد: زمینه همکاری بسیاری بین پزشکی قانونی دو کشور وجود دارد از جمله کنگره طب و قضا که توسط ایران هر دو سال یکبار برگزار می‌شود. همچنین در بسیاری زمینه‌های علمی و تخصصی می‌توان نسبت به تبادل کارشناس اقدام کرد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با ابراز خرسندی از حضور همتای ترکیه‌ای خود در ایران و قبول دعوت برای حضور در پزشکی قانونی ایران، گفت: ضمن تعاملات بیشتر در راستای دیپلماسی علمی بین پزشکی قانونی دو کشور می‌توان بستر را برای سایر ارتباطات دو دولت و ملت نیز فراهم کرد.

پیشنهاد ارائه دستاوردهای مرکز تحقیقات در کنگره علمی کشور ترکیه

دکتر یوکسک رئیس پزشکی قانونی کشور ترکیه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در کشور ایران و بازدید از مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران، گفت: پزشکی قانونی ترکیه در دو سال گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی داشته و با تبادل کارشناس، دو کشور می‌توانند در زمینه‌های تخصصی همکاری‌های مناسبی با یکدیگر داشته باشند.
وی پس از بازدید از برخی دستاوردها و تولیدات مرکز تحقیقات پزشکی قانونی پیشنهاد داد این دستاوردها در کنگره علمی پزشکی قانونی که به زودی و با حضور ۲۰ کشور در ترکیه برگزار می‌شود ارائه و به نمایش گذاشته شود.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.