کد خبر: ۲۴۸۲۴
تاریخ انتشار:۱۷:۲۳ - ۱۳ تير ۱۴۰۳
عصر دنا: محققان فناوری ابداع کرده اند که با استفاده از نخ های رسانا که در دوخت لباس به کار می روند، قادر به ردیابی حرکات بدن و ثبت آنها خواهد بود.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

به گزارش پایگاه خبری عصر دنا به نقل از مهر به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، نخ های رسانا که به یکدیگر دوخته می شوند، نه تنها می توانند لباسی زیبا برای فرد بسازند، بلکه قادر به ثبت حرکات بدن او خواهند بود.

محققان دانشگاه بریستول و دانشگاه باث انگلیس با همکاری یکدیگر فناوری پوشیدنی به نام SeemSleeveابداع کرده اند. آنها تحقیقی تجربی برای توسعه لباس هایی معمولی و قادر به ردیابی و ثبت حرکات بدن انجام دادند. برای این منظور آنها نخ های رسانا را در درزهای لباس ها ترکیب کردند تا مدار الکتریکی بسازند که مقاومت آنها با حرکت کاربرد تغییر می کند.

هدف اصلی این تحقیق طراحی یک نسخه از لباس دیجیتال بود که به طور دقیق حرکات را حس و ثبت می کند. چنین فناوری کاربردهای مختلفی دارد مانند خدمات درمانی و توانبخشی و غیره.

به گفته محققان طراحی این فناوری به گونه ای است که نیاز به منبع نیروی جداگانه ندارد و درزها را با یک سیم پیچ شارژ یکپارچه می کند تا انرژی به طور بی سیم از موبایلی که در جیب لباس قرار می گیرد، تامین شود. هنگامیکه ولتاژ پایین برق از این نخ ها می گذرد، مقاومت آنها با حرکات کاربر تغییر می کند و در نتیجه لباس می تواند حرکات نامحسوس در حالت بدن و حرکت را ردیابی کند.

لباس هوشمند داده های به دست آمده را به موبایل کاربر انتقال می دهد. از سوی دیگر برنامه های هوش مصنوعی به تحلیل داده های روی موبایل ها کمک می کنند که حرکات یا وضعیت خاصی از بدن را نشان می دهد. به این ترتیب لباس در رصد حرکات، فیزیوتراپی و توانبخشی موثر خواهد بود.

به این ترتیب لباس های حسگر حرکت پیشرفته را می توان بدون تغییر فرایند های فعلی تولید، تهیه کرد.

 

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.