تاریخ انتشار:۲۱:۵۱ - ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
عصر دنا: شرکتی به نام توسعه منابع آب و نیروی ایران کارفرما،بهره‌بردار، مشاور احداث سد خرسان سه است و نمی دانیم برای شکایت از این شرکت باید به کجا مراجعه کنیم یعنی ما در نظام جمهوری اسلامی برای شکایت از دادگاه می توانیم به دیوان مراجعه کنیم اما برای شکایت از شرکتی که تعارض منافع دارد هیچ راه اقدامی باز نیست.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

به گزارش عصر دنا، یک فعال محیط زیست و معلم بازنشسته از اهالی شهرستان دنا با اشاره به اینکه این پروژه برقابی هنوز خاکبرداری هم نشده تاکید کرد: برای حفظ سرمایه های طبیعی و کاهش آسیب های اجتماعی توقف احداث این سازه آبی ضرورت دارد.

سهیلا نیک اقبالی تاکید کرد: احداث این سد با محکوم کردن ۱۰ هزار نفر از ساکنان ۱۴ روستای شهرستان دنا به مهاجرت زمینه آسیب هایی چون حاشیه نشینی و مشاغل کاذب را ایجاد می کند.

وی به زیر آب رفتن آرامگاه ۱۴ شهید والامقام در این منطقه را از پیامدهای فرهنگی اجرای این طرح دانست.

نیک اقبالی عنوان کرد: امکان افزایش حاشیه نشینی، به زیرآب رفتن سه مقبره امامزاده گان و زمین های کشاورزی از دیگر پیامدهای اجتماعی،فرهنگی و اقتصادی این سد برای مردم کهگیلویه وبویراحمد است که از مسوولان انتظار می رود برای آن چاره اندیشی شود.

 

رحمان وفانژاد ،نماینده معترضان به احداث سد خرسان سه نیز گفت : با اجرای این طرح ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار زمین کشاورزی در استان های کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال بختیاری زیرآب می رود.

وی با اشاره به اینکه یکهزار و ۷۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی که در پی احداث سد خرسان سه به زیر آب می رود در کهگیلویه و بویراحمد واقع شده تصریح کرد: آسیب به تولید ملی و کاهش اشتغال یکی از پیامدهای مهم اجرای این طرح است.

وفانژاد با یادآوری اینکه با اجرای این طرح ۴۰ هکتار از بافت تاریخی چهار هزار ساله این منطقه نیز زیرآب می رود اضافه کرد: بخشی از تاریخ کهن ایران با احداث این سازه آبی به فراموشی سپرده خواهد شد.

وی با بیان اینکه سد خرسان سه در پارک ملی و دهمین زیست کره ایران که در فهرست آثار جهانی ثبت شده قرار دارد تصریح کرد: شمار زیادی از حیات وحش ساکن در منطقه پس از احداث سد مذکور تلف یا مجبور به مهاجرت خواهند شد.

وفانژاد با اشاره به اینکه بر اساس نظریه اداره حقوقی دیوان ، فقهای شورای نگهبان و رای هیات عمومی دیوان جابجایی قبور شهدا در صورت عدم رضایت خانواده آنان و یا قید در وصیت شهید مصداق عینی هتک حرمت به مومنان شمرده می شود خاطرنشان کرد:همین یک مورد هم می تواند برای ابطال این پرونده کافی باشد.

وی بیان کرد:شرکتی به نام توسعه منابع آب و نیروی ایران  کارفرما،بهره‌بردار، مشاور احداث سد خرسان سه است و نمی دانیم برای شکایت از این شرکت باید به کجا مراجعه کنیم یعنی ما در نظام جمهوری اسلامی برای شکایت از دادگاه می توانیم به دیوان مراجعه کنیم اما برای شکایت از شرکتی که تعارض منافع دارد هیچ راه اقدامی باز نیست.

وفانژاد تغییرات اقلیمی را از دیگر پیامدهای مهم ساخت سد خرسان سه عنوان کرد و افزود: تغییرات اقلیمی پس اجرای این طرح زندگی همه مردم استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.