کد خبر: ۲۳۹۸۳
تاریخ انتشار:۱۸:۰۲ - ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
عصر دنا: سفر‌های استانی رئیس دولت سیزدهم یکی از ویژگی‌های مثبت این دولت محسوب می‌شود که بار‌ها مورد تاکید رهبر انقلاب قرار گرفته است. در این گزارش به مهمترین دستاورد‌های سفر‌های استانی رئیس جمهور در سال ۱۴۰۲ می‌پردازیم.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

به گزارش پایگاه خبری عصر دنا به نقل از خبرگزاری برنا، قطع به یقین یکی از تفاوت‌های فاحش دولت سیزدهم با سایر دولتهای گذشته را می‌توان تعدد سفرهای استانی رئیس جمهور و پیگیری مطالبات و مشکلات مردم خصوصا مردم مناطق محرم و کم‌برخوردار دانست.

دولت سیزدهم در ابتدای آغاز به کار خود وعده‌هایی را داد که بخشی از آن وعده‌ها به ثمر نشسته و بخش دیگری در دست اقدام است. رئیس جهور به منظور بهره برداری از پروژه‌های نیمه تمام و پیگیری مصوبات سفرهای دور اول خود، در سال 1402، سفرهای متعددی به استان‌های مختلف کشور داشته است که در ادامه نگاهی به آنها می‌اندازیم.

سفر رئیس جمهور به خوزستان

روز هفتم اردیبهشت 1402 بود که ابراهیم رئیسی در چهارمین مقصد از دور دوم سفرهای استانی خود به استان خوزستان سفر کرد. در این سفر پروژه‌هایی همچون بهره‌برداری از بخش گازی نیروگاه سیکل ترکیبی دوکوهه، افتتاح عملیات آبرسانی به ۱۷۴ روستای استان خوزستان، افتتاح ۷۰ کیلومتر از پروژه ریلی دوخطه سازی محور اهواز-اندیمشک، راه‌اندازی فاز یک شرکت پالایش هویزه خلیج فارس را در دستور کار خود قرار داد که در ادامه به جزئیات این پرژه‌ها می‌پردازیم.

بهره‌برداری از بخش گازی نیروگاه سیکل ترکیبی دوکوهه

سفر استانی

این نیروگاه سیکل‌ترکیبی دارای یک واحد گازی به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات و یک واحد بخار به ظرفیت ۱۴۴ مگاواتی است که واحد گازی این نیروگاه،  توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد و با راه‌اندازی آن بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق مناطق جنوبی و مرکزی کشور تامین می‌شود.

حجم سرمایه‌گذاری این دو واحد نیروگاهی کلاس F نزدیک به ۲۳۷ میلیون یورو با هدایت شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی بوده و حجم سرمایه‌گذاری واحد گازی این نیروگاه نیز ۱۴۲ میلیون یورو برآورد شده است.

در دوران ساخت این واحد گازی ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و یک‌هزار نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به کار خواهند بود. همچنین میزان اشتغال‌زایی این واحد در دوران بهره‌برداری از آن نیز به ۱۰۰ نفر می‌رسید.

از جمله اهداف ساخت این نیروگاه می‌توان به تامین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور، بهبود پایداری شبکه برق در مناطق جنوبی و مرکزی کشور، افزایش متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی، صرفه‌جویی سوخت مصرفی به ازای هر کیلووات‌ ساعت انرژی تولیدی، انتقال دانش فنی و داخلی‌سازی تجهیزات نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی با راندمان بالا اشاره کرد.

عملیات آبرسانی به ۱۷۴ روستای استان خوزستان

سفر استانی

در ادامه برنامه‌های دور دوم سفرهای استانی دولت مردمی به خوزستان، عملیات آبرسانی به ۱۷۴ روستای این استان را به صورت رسمی افتتاح کرد.
تعداد کل روستاهای مشمول این طرح در سراسر کشور 7138 روستا است که از این تعداد 766 روستا مربوط به استان خوزستان می‌شود.

افتتاح ۷۰ کیلومتر از پروژه ریلی دوخطه سازی محور اهواز-اندیمشک

سفر استانی

یکی دیگر از برنامه‌های سفر دوم دولت مردمی به استان خوزستان ۷۰ کیلومتر از پروژه ریلی دو خطه سازی محور اهواز-اندیمشک حد فاصله ایستگاه شوش تا بامدژ بود.
این پروژه ریلی با اعتباری به ارزش ۴ هزار میلیارد تومان تکمیل و با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.

فاز یک شرکت پالایش هویزه خلیج فارس به صورت رسمی راه‌اندازی شد

سفر استانی

رئیسی در ادامه برنامه‌های سفر استانی دولت مردمی به خوزستان، فاز یک شرکت پالایش هویزه خلیج فارس را به صورت رسمی افتتاح کرد.

برای اجرای پالایشگاه گاز هویزه خلیج فارس، بیش از یک میلیارد و 338 میلیون دلار اعتبار ارزی و بیش از 22 هزار میلیارد ریال اعتبار ریالی هزینه شده است.
با راه‌اندازی این پالایشگاه روزانه ۲۵۰ میلیون فوت مکعب به ظرفیت تولید گاز کشور اضافه شد.

افتتاح این پروژه کمک بزرگی به جمع‌آوری و بازیابی گاز‌ مشعل‌های غرب کارون می‌کند و در کاهش آلودگی شهر اهواز و مناطق اطراف آن بسیار اثرگذار است.

هدف از احداث این پالایشگاه تامین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی بندر امام خمینی خواهد بود و گازهای سبک و تصفیه شده نیز برای تامین گاز کشور به شبکه سراسری گاز ارسال می‌شود. همچنین گوگرد گرانول شده نیز از تولیدات این کارخانه خواهد بود که می‌تواند در صنایع شیمیایی و کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

سفر رئیسی به سیستان و بلوچستان به منظور افتتاح چندین طرح و پیگیری پروژه راهبردی توسعه سواحل مکران

رئیس جمهور به منظور افتتاح چندین طرح عمرانی و پیگیری پیشرفت پروژه راهبردی سواحل مکران به استان سیستان و بلوچستان رفت.

آغاز عملیات لوله‌گذاری انتقال آب دریای عمان به شرق کشور

سفر استانی

در جریان سفر یک روزه رئیسی به استان سیستان و بلوچستان، عملیات لوله‌گذاری انتقال آب دریای عمان به سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی با دستور آئیسی و یا نام مبارک امام رضا علیه‌السلام آغاز شد.

بنابر اعلام مسئولان و مجریان، برای اجرای این طرح‌ها حدود هزار و ۷۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری خواهد شد که آب خلیج فارس و دریای عمان را به استان‌های تعیین شده، منتقل می‌کند.

افتتاح بازارچه مرزی مشترک «پیشین» و خط تبادل برق میان ایران و پاکستان

سفر استانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر پاکستان به طور مشترک بازارچه مرزی مند-پیشین و خط تبادل برق پلان-جیوانی را در گذرگاه مرزی «پیشین» افتتاح کردند.

سفر رئیس جمهور به آذربایجان شرقی

رئیس جمهور در پنجمین مقصد از دور دوم سفرهای استانی خود  به منظور انجام سفری دو روزه روز پنجشنبه 18 خرداد 1402 به استان آذربایجان شرقی سفر کرد.

افتتاح خط تولید شرکت خودروسازان دیزلی آذربایجان با ظرفیت تولید 4 هزار دستگاه

سفر استانی

در این سفر رئیس جمهور با حضور در کارخانه تراکتورسازی ایران در تبریز، خط تولید شرکت خودروسازان دیزلی آذربایجان را افتتاح کرد.

این خط با ظرفیت تولید سالانه 4 هزار دستگاه انواع خودروی تجاری سبک، سنگین، ون و کشنده در مساحتی به متراژ 5 هزار متر مربع و با سرمایه‌گذاری 2 هزار و 800 میلیارد ریالی احداث شده و برای 200 نفر به صورت مستقیم و 300 نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی کرده است.

شرکت خودروسازان دیزلی آذربایجان یکی از 12 شرکت اقماری تراکتورسازی ایران است که با 8 شرکت در تبریز، 2 شرکت در خارج از آذربایجان شرقی و 2 شرکت در بیرون از مرزهای ایران اسلامی، بزرگترین تولیدکننده ماشین آلات کشاورزی و تراکتور کشور محسوب می‌شود.

راه‌آهن بستان‌آباد-خاوران در آذربایجان شرقی پس از 22 سال وقفه با همت دولت مردمی افتتاح شد

سفر استانی

براهیم رئیسی در دومین روز از سفر استانی خود به آذربایجان شرقی، مسیر ریلی بستان‌آباد-خاوران را افتتاح کرد.

با افتتاح این بخش تکمیلی از راه‌آهن میانه-تبریز، مسیر ریلی تهران تا تبریز 114 کیلومتر کوتاه و زمان سفر کاهش می‌یابد.

این پروژه با تحقق وعده رئیس جمهوری در اختصاص اعتبار 3 هزار میلیارد تومانی از محل مصوبات دور اول سفر استانی آذربایجان شرقی، به مرحله تکمیل و بهره‌برداری رسیده است.

3 پروژه آب و برق در آذربایجان شرقی به بهره برداری رسید

سفر استانی

همچنین رئیس جمهور در ادامه برنامه‌های دور دوم سفرهای استانی دولت مردمی به آذربایجان شرقی، از پروژه آبرسانی به میانه از طریق سد گرمی چای، شامل مرحله نخست سد گرمی چای، تصفیه‌خانه و خط انتقال 49 کیلومتری بهره‌برداری کرد.

با بهره‌برداری از این پروژه مردم میانه، شهر تَرک و 17 روستای واقع در مسیر از آب شرب سالم و با کیفیت بالا برخوردار شدند.

این طرح مهم که به مدت 20 سال راکد مانده بود، پس از سفر رئیس جمهور به آذربایجان شرقی و تعیین فرصت یکساله وی برای رفع تنش آبی جمعیت حدود 120 هزار نفری منطقه، سرعت و شتاب گرفت و با تزریق به موقع اعتبارات مصوب، تصفیه‌خانه و خطوط انتقال آن به طور کامل تکمیل و آماده بهره‌برداری شد.

سفر رئیسی به بم به منظور افتتاح 12 طرح در حوزه آب و برق و فاضلاب 

ابراهیم رئیسی روز جمعه جمعه نهم تیرماه 1402 به منظور افتتاح 10 طرح تولید و انتقال برق و 2 طرح آب‌رسانی و جمع‌آوری فاضلاب، با استقبال نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان، استاندار و جمعی از مقامات محلی از طریق فرودگاه شهرستان تاریخی «بم» وارد این استان شد.

مهمترین طرحی که در این سفر افتتاح خواهد شد، بخش گازی 312 مگاواتی نیروگاه خودمصرف بوتیا با ظرفیت کل 450 مگاوات است که توسط شرکت فولاد بوتیای ایرانیان برای تامین برق مجتمع فولاد بوتیا و فولاد زرند احداث شده و مازاد تولید آن نیز به شبکه برق سراسری تزریق شد.

افتتاح طرح آب‌رسانی به شهرستان‌های بم و بروات پس از 10 سال وقفه

سفر استانی

طرح انتقال آب شرب به شهرستان‌های بم و بروات شامل خط لوله به طول 57 كیلومتر، ایستگاه پمپاژ به ظرفیت 970 لیتر در ثانیه، دو مخزن 10 و 5 هزار مترمكعبی و 40 كیلومتر خط برق است که فاز اول تصفیه‌خانه این طرح نیز به ظرفیت 250 لیتر از مجموع 1500 لیتر بر ثانیه افتتاح شد.

پروژه آب‌رسانی بم و بروات از سد نسا، بیش از 10 سال نیمه کاره رها مانده بود و در حالی که سد نسا یکی از بهترین آب‌های استان را از منشا کوه‌های جبال‌بارز دارد، مردم شهرهای شرقی استان به ‌ویژه بم از دسترسی به این آب باکیفیت محروم بودند.

افتتاح واحد گازی نیروگاه سیکل‌ترکیبی خودمصرف بوتیا

سفر استانی

بخش گازی نیروگاه سیکل‌ترکیبی خودمصرف بوتیا که دارنده بالاترین راندمان تولید در میان نیروگاه‌های کشور است، با حضور رئیس جمهور رسما افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

سفر رئیس جمهور به کهگیلویه و بویراحمد 

رئیس جمهور در ششمین مقصد از دور دوم سفرهای استانی و به منظور انجام سفری دو روزه وارد استان کهگیلویه و بویراحمد شد.

افتتاح و بهره‌برداری رسمی از مجتمع ‌پتروشیمی گچساران

سفر استانی

براهیم رئیسی که در قالب دور دوم سفرهای استانی دولت مردمی به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده بود، در ادامه برنامه‌های این سفر ضمن بازدید از مجتمع پتروشیمی گچساران، دستور بهره‌برداری رسمی از این پروژه بزرگ صنعتی استان را صادر کرد.

این پروژه با اعتبار 1.3ميليارد یورو یکی از مهم‌ترین پروژه‌های وزارت نفت در سفر استانی رئیس جمهور به استان کهگیلویه بویراحمد است، پروژه‌ای که با رویکرد توسعه‌ای دولت سیزدهم در دو سال اخیر جان دوباره‌ای گرفت و به انتظار 17 ساله مردم شهرستان گچساران پایان داد.

افتتاح سد چمشیر 

سفر استانی

رئیس جمهور در ادامه برنامه‌های دور دوم سفر استانی دولت مردمی به استان کهگیلویه و بویراحمد، سد چمشیر به عنوان بلندترین سد بتنی غلطکی غرب آسیا را افتتاح و از واحد اول نیروگاه این سد نیز بهره‌برداری کرد.

مطالعات ساخت این سد در سال 1373 و عملیات اجرایی از سال 1391 با اخذ مجوزهای لازم از سازمان‌های ذیربط و با اعتباری حدود 230 میلیون یورو شروع شده بود، اما عملیات ساخت آن با توقف و کندی مواجه بود که با تلاش‌های 22 ماهه دولت‌ مردمی و تخصیص اعتبار ویژه، تکمیل و به مرحله بهره‌برداری رسید.

سد چمشیر با ارتفاع 151 متر و طول تاج 580 متر، دارای مخزنی به حجم 2.3 میلیارد متر مکعب، دریاچه‌ای به طول 48 کیلومتر و مساحت دریاچه 51 کیلومترمربع در تراز نرمال است.

همچنین نیروگاه برق‌آبی چمشیر دارای 3 واحد بزرگ هر یک به ظرفیت 55 مگاوات و دو واحد کوچک (زیست محیطی) هر یک به ظرفیت 5.5 مگاوات (جمعا 176 مگاوات) است که از طریق پست 230 کیلوولت چمشیر به شبکه سراسری متصل می‌شود.

رئیس جمهور به منظور افتتاح عملیات تولید گاز از فاز 11 میدان پارس جنوبی به عسلویه سفر کرد

رئیس جمهور به منظور افتتاح عملیات تولید گاز از فاز 11 میدان عظیم گازی پارس جنوبی، به شهرستان عسلویه رفت.

 آغاز عملیات تولید گاز از ایرانی‌ترین فاز میدان عظیم پارس جنوبی بعد از 20 سال وقفه

سفر استانی

فاز 11، جنوبی‌ترین و مرزی‌ترین فاز میدان گازی پارس جنوبی به شمار می‌رود و از این لحاظ مهمترین فاز این میدان است چرا که در صورت عدم برداشت از آن، گاز به بخش‌های جنوبی مهاجرت خواهد کرد.

طی 20 سال گذشته عملیات راه‌اندازی این فاز بارها به شرکت‌های خارجی واگذار شد، اما این شرکت‌ها به بهانه تحریم هر بار عملیات احداث و راه‌اندازی را ناتمام رها کردند، تا اینکه در سال 1400 با روی کار آمدن دولت سیزدهم، این طرح به عنوان یکی از طرح‌های نیمه‌تمام دارای اولویت مورد توجه قرار گرفت و با واگذاری آن به شرکت‌های داخلی و با اتکا به توانمندی‌های متخصصان کشورمان پس از 20 سال وقفه در مدت 2 سال با تلاش جهادی و شبانه‌روزی، امروز افتتاح و عملیات تولید گاز در آن آغاز خواهد شد.

سفر رئیس جمهور به بیرجند

سید ابراهیم رئیسی صبح امروز چهارشنبه، مصادف با اربعین حسینی (ع)، به منظور شرکت در آیین پیاده‌روی جاماندگان اربعین در بیرجند و نیز دیدار با مردم شهرستان‌های درمیان و فردوس، با استقبال نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بیرجند، استاندار و جمعی از مقامات محلی، وارد مرکز خراسان جنوبی شد.

رئیس جمهور در این سفر همچنین دستور آغاز عملیات اجرایی طرح راه‌آهن نهبندان - بیرجند – قاین – یونسی را صادر کرد.

آغاز عملیات زیرسازی خط‌آهن نهبندان، بیرجند، قاین، یونسی

سفر استانی

آغاز عملیات زیرسازی خط‌آهن نهبندان، بیرجند، قاین، یونسی، به عنوان بخشی از کریدور شمال-جنوب که از سرخس تا چابهار امتداد دارد، با حضور رئیس جمهور در استان خراسان جنوبی صورت گرفت.

سفر رئیس جمهور به منظور اجرای مرحله دوم انتقال آب از دریای عمان به اصفهان

رئیس جمهور به روز جمعه هفتم مهرماه 1402 به منظور بازدید و افتتاح چند پروژه به اصفهان سفر کرد.

اجرای مرحله دوم انتقال آب از دریای عمان به اصفهان 

سفر استانی

سید ابراهیم رئیسی در اولین بخش از برنامه سفر یک‌روزه خودبه اصفهان ، ضمن بازدید از مرحله اول اجرای طرح ملی انتقال آب از دریای عمان به اصفهان، دستور آغاز اجرای مرحله دوم این طرح را صادر کرد.

در مرحله نخست انتقال آب سالیانه 70 میلیون مترمکعب و در مرحله دوم 400 میلیون مترمکعب آب از دریای عمان به اصفهان انتقال داده می‌شود.

هزینه اجرای مرحله نخست این طرح 25.5 هزار میلیارد تومان و مرحله دوم 113 هزار میلیارد تومان اعلام شده و تمامی هزینه اجرای این دو مرحله را صنایع بزرگ استان اصفهان تامین خواهند کرد.

بهره‌برداری از سومین واحد نیروگاهی صنایع کشور در فولاد مبارکه اصفهان

 سفر استانی

در ادامه سفر یک روزه رئیس جهور به اصفهان واحد اول نیروگاه 914 مگاواتی سیکل ترکیبی فولاد مبارکه اصفهان به ظرفیت 307 مگاوات به بهره‌برداری رسید.

بهره برداری طرح ملی و عظیم محیط زیستی تصفیه گازوئیل (DHT) پتروپالایشگاه اصفهان

سفر استانی

رئیسی در ادامه برنامه‌های سفر یک روزه خود به اصفهان از طرح عظیم و محیط‌زیستی واحد تصفیه گازوئیل (DHT) پتروپالایشگاه این شهر بهره‌برداری کرد.

از جمله دستاورد‌های این طرح عظیم ملی می‌توان به تولید روزانه 100 هزار بشکه گازوئیل و سوخت پاک مطابق با استاندارد یورو 5، جلوگیری از انتشار 300 تن گوگرد در روز در هوای کلانشهر‌های کشور و کاهش گوگرد گازوئیل تولیدی پالایشگاه‌ها به کمتر از ppm 10 اشاره کرد.

در این واحد 1200 نفر به‌کارگیری شده‌اند و ایجاد سود سالانه 263 میلیون دلار و بازگشت هزینه‌های طرح پس از گذشت 4 سال از اجرای آن از دیگر مزایای این طرح عظیم ملی است.

با بهره‌برداری از مجموعه طرح‌های پالایشگاه اصفهان، این پالایشگاه به پالایشگاهی کاملا سبز تبدیل خواهد شد که این امر در پاک‌سازی هوای استان اصفهان نقش به‌سزایی خواهد داشت.

سفر رئیس جمهور به فارس

رئیس جمهور کشورمان روز جمعه 21 مهرماه 1402 به منظور افتتاح و پیگیری مطالبات مردم استان فارس، به این استان سفر کرد.

واگذاری 10 هزار و 200 واحد مسکونی و 30 هزار قطعه زمین در استان فارس

سفر استانی

ابراهیم رئیسی درسفر استانی خود به فارس، ضمن بازدید از عملیات ساخت پروژهای 1260 واحدی ماهور و 2 هزار و 486 واحدی فرهنگ در شهر جدید صدرای شیراز در قالب پروژه‌های نهضت ملی مسکن، به صورت همزمان و از طریق ویدئو کنفرانس دستور واگذاری 10 هزار و 200 واحد مسکونی شهری، روستایی، بافت فرسوده و خودمالکی و 30 هزار قطعه زمین به متقاضیان مسکن در این استان را صادر کرد.

بهره‌برداری رسمی از طرح عظیم خط دوم انتقال آب شرب کلانشهر شیراز از سد درودزن

سفر استانی

ابراهیم رئیسی در ادامه برنامه‌های سفر استانی داستان فارس، خط دوم آبرسانی به شیراز از سد درودزن را به عنوان بزرگترین پروژه عمرانی استان فارس، به صورت رسمی افتتاح کرد.

این خط انتقال آب با طول 78 کیلومتر لوله فولادی، یک باب ایستگاه پمپاژ ، 4 هزار و 422 متر تونل و 3 مخزن بتنی هر یک به ظرفیت 20 هزار مترمکعب احداث شده است.

ظرفیت انتقال خط دوم آب‌رسانی به شیراز 3 هزار لیتر در ثانیه است که این حجم آب نیاز آبی تقریباً 40 درصد جمعیت شیراز را تأمین می‌کند.اعتبار هزینه شده این طرح 650 میلیارد تومان است که ارزش روز آن 6 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. 

افتتاح دو بیمارستان 64 تختخوابی شهرستان رستم و 160 تختخوابی شهرستان فسا

سفر استانی

بیمارستان شهدای شهرستان رستم و بیمارستان امام حسین (ع) شهرستان فسا با حضور رئیس جمهور به شکل رسمی افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

افتتاح کلان طرح راه‌آهن همدان_سنندج طی سفر رئیس جمهور به سنندج

 رئیس جمهور در هشتمین مقصد از دور دوم سفرهای استانی خود روز پنجشنبه 11 آبان ماه 1402  به‌ منظور انجام سفری دو روزه به استان کردستان سفر کرد.

افتتاح کلان طرح راه‌آهن همدان_سنندج پس از 18 سال

سفر استانی

 رئیسی که در قالب دور دوم سفرهای استانی دولت مردمی به استان کردستان سفر کرده بود، در اولین بخش از سفر، کلان طرح راه‌آهن همدان_سنندج را به بهره‌برداری رساند.

کلان طرح راه‌آهن همدان_سنندج در طول 18 سال گذشته حدود 60 درصد پیشرفت داشت و به دلیل مشکلات اعتباری تعطیل شده بود.

عملیات تکمیل این طرح سال گذشته پس از سفر رئیس جمهور به کردستان و تامین اعتبار 14 هزار میلیارد ریالی از سر گرفته شد و با افتتاح این طرح توسط رئیس جمهور ضمن اتصال بیست و چهارمین مرکز استان به شبکه ریلی کشور، مُهر پایانی بر این طرح قدیمی زده شد.

مسیر ریلی همدان_سنندج نزدیک به 151 کیلومتر (با احتساب خطوط ایستگاهی 177 کیلومتر)، با پیش‌بینی هفت ایستگاه در طول مسیر است که از ایستگاه راه‌آهن همدان آغاز می‌شود و پس از عبور از حوالی شهرهای بهار، لاله‌جین و قروه به ایستگاه سنندج می‌رسد.

فرودگاه شهدای سقز پس از 27 سال انتظار، با فرود هواپیمای دکتر رئیسی به شکل رسمی افتتاح شد

سفر استانی

فرودگاه شهدای سقز به عنوان بزرگ‌ترین پروژه عمرانی استان کردستان، با فرود هواپیمای رئیس جمهور، به صورت رسمی و کامل افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

تزریق اعتبارات موجب شد که پیشرفت فیزیکی فرودگاه در سال 99 به بیش از 50 درصد برسد و طی مراسمی با وجود تمام اما و اگرها با یک پرواز نمایشی و به صورت ناقص به بهره‌برداری رسید و به دلیل همین نواقص از جمله عدم احداث ساختمان‌های عملیاتی، برج مراقبت پرواز، ایمنی و آتش‌نشانی فرودگاه، ساختمان اداری و ساختمان سپاه فرودگاه، غیرقابل استفاده باقی ماند.

در جریان سفر رئیس دولت سیزدهم به کردستان 200 میلیارد تومان به تکمیل این طرح اختصاص یافت و این فرودگاه با اهتمام دولت مردمی و توسط مهندسان ایرانی در 180 هکتار گستره و 2 هزار و 500 متر مربع مساحت پایانه تکمیل و به مرحله بهره‌برداری رسید.

باند فرودگاه شهدای سقز 2 هزار و 600 متر طول دارد و 450 متر تاکسی وی، دو هزار و 500 متر گستره پارکینگ، یک هزار و 300 متر روشنایی معابر، برج مراقبت، دستگاه‌های کمک بازرسی و ساختمان پلیس از دیگر ویژگی‌های این فرودگاه است.

همزمان با افتتاح رسمی این فرودگاه توسط دکتر رئیسی، پرواز هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از تهران به مقصد فرودگاه شهدای سقز انجام شد. این پرواز با استفاده از هواپیمای «ای‌تی‌آر (ATR)» صورت گرفت.

فرودگاه سقز نقش مهمی در پازل توسعه استان کردستان و ارتقای شاخص بهره‌مندی آن در بخش‌های مختلف دارد. 

بهره‌برداری رسمی از مترو شهر جدید پرند پس از 18سال با حضور رئیس جمهور

 سفر استانی

نهم آذر 1402 بود که مترو شهر جدید پرند پس از 18 سال به حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.

این طرح که با پیشرفت 30 درصدی تحویل دولت سیزدهم شده بود، با اعتباری بیش از 750 میلیاردتومان از محل اعتبارات وزارت راه و شهرسازی و 200 میلیارد تومان از محل بودجه‌های عمومی دولت تامین اعتبار و تکمیل شد.

خط متروی شهر جدید پرند به طول 50 کیلومتر از ایستگاه شاهد در خط یک به سمت شهر جدید پرند امتداد می‌یابد و بر همین اساس شهروندان می‌توانند از تجریش تا پرند و بالعکس را مستقیم و با مترو طی کنند.

مطالعات پروژه خط مترو تهران-پرند در سال 1384 توسط وزارت راه و شهرسازی آغاز شد. عملیات اجرایی این پروژه سال 1390 شروع شد و در سال 1391 اجرای کل طرح به شهرداری تهران واگذار شد. بخشی از این طرح در محدوده حد فاصل ایستگاه شاهد تا شهر آفتاب به طول چهار کیلومتر در ابتدای سال 1395 و بخش دیگر از ایستگاه شهر آفتاب تا فرودگاه امام خمینی(ره) به طول 26 کیلومتر در مردادماه سال 1396 تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار گرفت، اما قطعه دوم پروژه متروی شهر جدید پرند به طول 19 کیلومتر از فرودگاه امام خمینی (ره) تا شهر جدید پرند طراحی شد که به دلیل محدودیت‌های مالی و سایر مشکلات متوقف ماند.

رئیس جمهور آذرماه سال گذشته و در نخستین برنامه سفر یک روزه خود به شهرستان رباط کریم، از روند احداث خط مترو شهر جدید پرند بازدید کرد. دکتر رئیسی همچنین در فروردین امسال در سفر به رباط کریم به مسئولان دستور داد تا هر چه سریع‌تر موانع تکمیل خط مترو برداشته شود.

4 هزار و 380 واحد مسکن مهر در شهر جدید پرند به بهره‌برداری رسید

سفر استانی

همچنین در ادامه سفر رئیس جمهور به شهر جدید پرند 4 هزار و 380 واحد مسکن مهر، به صورت رسمی تحویل متقاضیان شد تا پس از 12 سال چشم انتظاری، پرونده مسکن مهر شهر جدید پرند بسته شود.

سفررئیس جمهور در آستانه شب یلدا به استان گلستان

رئیس جمهور در یازدهمین مقصد از دور دوم سفرهای استانیخود، روز پنجشنبه 30 آذر 1402 به استان گلستان سفر کرد.

رئیسی در این سفر دو روزه، علاوه بر بررسی اجرای مصوبات سفر اول خود، پروژه بزرگ فیبر نوری و پروژه‌های آب‌رسانی استان در بخش‌های مختلف از جمله گنبد کاووس را نیز افتتاح کرد.

بهره‌برداری از خلیج احیا شده گرگان به صورت رسمی آغاز شد

سفر استانی

بهره‌برداری از خلیج گرگان که احیای آن از مصوبات دور اول سفرهای استانی دولت مردمی به استان گلستان بود، به صورت رسمی با حضور رئیس جمهور آغاز شد.

آغاز اجرای طرح گردشگری جزیره آشوراده با دستور رئیسی

سفر استانی

رئیسی در ادامه برنامه‌های دور دوم سفرهای استانی دولت مردمی به استان گلستان، ضمن بازدید از پروژه‌های توسعه روستایی دولت در استان، دستور آغاز اجرای طرح گردشگری آشوراده را به عنوان تنها جزیره ایرانی دریای خزر صادر کرد.

اجرای طرح ملی گردشگری و طبیعت‌گردی در تنها جزیره ایرانی دریای خزر یکی از مطالبه‌های مهم مردم و مسئولان گلستان در دهه‌های اخیر بوده و اجرای آن سال 93 در سفر استانی هیات دولت به تصویب رسیده بود.

با وجود آغاز اجرای طرح گردشگری آشوراده در سال 97 کش و قوس میان حامیان محیط زیست و مدیران اجرایی استان سبب شد تا مساحت اجرای این طرح از 380 هکتار به 38 هکتار و در نهایت به 22 هکتار و در مجاورت بافت مسکونی و متروکه فعلی آشوراده و با هدف وارد نشدن آسیب به این زیستگاه منحصر به فرد، محدود شود.

اجرای این طرح که با موانع و مشکلات متعددی روبرو بود با اهتمام دولت سیزدهم در مسیر اجرا قرار گرفت و امروز رئیس جمهور دستور آغاز رسمی عملیات اجرایی آن را صادر کرد.

بهره‌برداری از مرحله نخست تصفیه‌خانه فاضلاب گنبدکاووس

سفر استانی

مرحله نخست طرح جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب شهر گنبدکاووس پس از 30 سال وقفه با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید.

تکمیل مرحله نخست این طرح مهم عمرانی که به دلایل مختلفی متوقف مانده بود، در دولت مردمی و سفر استانی دور اول رئیس جمهور به استان گلستان، در دستور کار و جزو مصوبات سفر قرار گرفت و دولت هزار و 150 میلیارد ریال برای این پروژه اعتبار پیش‌بینی کرد و بلافاصله عملیات اجرایی آن از سر گرفته شد.

با بهره‌‌برداری از این طرح ظرفیت انتقال و تصفیه فاضلاب جمعیتی افزون بر 150 هزار نفر فراهم شده است که این موضوع نقش به سزایی در حفظ محیط‌زیست این منطقه ایفا خواهد کرد.

طرح بزرگ فیبر نوری استان گلستان افتتاح شد

سفر استانی

رئیس جمهور در روز دوم برنامه‌های سفر استانی به استان گلستان، با حضور در کارخانه علم و فناوری گرگان، پروژه بزرگ فیبر نوری استان را افتتاح و به بهره‌برداری رساند.

با افتتاح این پروژه بزرگ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تمام 37 شهر استان گلستان تحت پوشش فناوری اینترنت پر سرعت قرار گرفتند.

افزایش ده‌ها برابری سرعت اینترنت و هزینه بسیار اندک به عنوان مهمترین مزیت‌های فناوری اینترنت فیبر نوری نقش بسزایی در تسهیل و رونق کسب و کارها خواهد داشت.

برای این پروژه در استان گلستان طی 6 ماه رقمی بالغ بر هزار میلیارد تومان هزینه شده است که با افتتاح آن توسط رئیس جمهور تعداد خانوارهای تحت پوشش فناوری اینترنت پر سرعت به بیش از پنج میلیون خانوار در سراسر کشور افزایش خواهد یافت و تا پایان سال نیز سه میلیون خانوار دیگر از مزایای این فناوری بهره‌مند خواهند شد.

افتتاح 7 هزار و 183 واحد مسکونی طی سفر رئیس جمهور به زنجان

رئیس جمهور در دوازدهمین مقصد از دور دوم سفرهای استانی خود روز شنبه 16 دی ماه 1402 به زنجان رفت.

افتتاح 7 هزار و 183 واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در استان زنجان

سفر استانی

با حضور رئیس جمهور در استان زنجان علاوه بر بهره‌برداری از 7 هزار و 183 واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن، 10 هزار و 700 قطعه زمین برای ساخت مسکن روستایی و شهری و همچنین متقاضیان مشمول قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت واگذار شد.

رئیس جمهور در سیزدهمین مقصد از دور دوم سفرهای استانی خود به خوزستان رفت

رئیس جمهور روز پنجشنبه 12 بهمن 1402 به استان خوزستان سفر کرد.

 رئیسی در این سفر علاوه بر پیگیری روند اجرای مصوبات سفر دور اول دولت مردمی، از 157 طرح در حوزه صنعت و انرژی بهره‌برداری کرد.

دیدارهای عمومی با مردم شریف بندرعباس و میناب،  شرکت در جشن اهدای 14 هزار واحد مسکونی و 11 هزار قطعه زمین در قالب نهضت ملی مسکن، افتتاح همزمان 970 مدرسه در سراسر کشور، شرکت در جشن احیای 610 واحد تولیدی و صنعتی راکد و حضور در نشست شورای اداری استان از دیگر برنامه‌های سفر دو روزه رئیس جمهور به استان هرمزگان بود.

بهره‌برداری از 157 پروژه در حوزه صنعت و انرژی در استان هرمزگان

سفر استانی

رئیسی در یکی از برنامه‌های خود به استان هرمزگان، با حضور در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس ضمن بازدید از چند پروژه پتروپالایشی و پتروشیمی با جمعی از کارگران این واحدها نیز صمیمانه و بی‌واسطه دیدار و گفتگو کرد و در جریان وضعیت شغلی و معیشتی آنان قرار گرفت.

رئیس جمهور همچنین از 157 پروژه در حوزه صنعت و انرژی در استان بهره‌برداری کرد.

دکتر رئیسی به صورت برخط و از طریق ویدئو کنفرانس نیز  دستور آغاز عملیات اجرایی «نیروگاه اتمی پنج هزار مگاواتی سیریک» در شرق هرمزگان را صادر کرد.

همچنین 4 واحد نفتی و پالایشی،243 مگاوات افزایش ظرفیت تولید برق، 128 کارخانه و بنگاه اقتصادی،232 هزار تن صنایع تبدیلی کشاورزی و هفت شهرک صنعتی جدید از جمله 157 طرح حوزه صنعتی و انرژی در استان هرمزگان است که با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسیدند.

بهره‌برداری از 32 طرح بهداشتی-درمانی در استان هرمزگان

سفر استانی

رئیس جممهور در ادامه برنامه‌های دومین سفر دولت مردمی به استان هرمزگان، به صورت برخط و از طریق ویدئو کنفرانس از 32 پروژه بهداشتی-درمانی در استان هرمزگان با اعتباری بالغ بر 1024 میلیارد تومان شامل مرکز بهداشتی و درمانی، خانه بهداشت، پایگاه سلامت، اورژانس هوایی، تجهیزات درمانی و ام آر آی بهره‌برداری کرد.

همچنین فاز جدید 112 تختخوابی بیمارستان فوق تخصصی کودکان بندرعباس با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.

فاز جدید این بیمارستان که عملیات اجرایی آن از سال 1400 و با شروع دولت مردمی آغاز شده بود، با اعتباری بالغ بر 500 میلیارد تومان تکمیل و با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسیده، شامل بخش‌های مختلف اتاق عمل، آی سی یو، آنکولوژی و اورژانس است.

با افتتاح این فاز ظرفیت تخت‌های بیمارستان کودکان بندرعباس از 134 تختخواب به عدد 246 رسید.

سفر پربار رئیس جمهور به خوزستان

 

رئیس جمهور به منظور بهره‌برداری از چندین طرح عمرانی، زیربنایی، تولیدی و خدماتی، در حوزه‌های آب، نفت، فولاد، سلامت و صنعت وارد دزفول برای هشتمین بار روز جمعه 18 اسفند 1402 به خوزستان سفر کرد.

 افتتاح و بهره‌برداری از میادین نفتی سپهر و جفیر، طرح غدیر به منظور آبرسانی به 26 شهر و هزار روستای استان خوزستان و تصفیه‌خانه شهر‌های شوشتر، اندیمشک، مسجدسلیمان و دارخوین و همچنین طرح آبرسانی به شهر‌های دزفول، لالی، شوشتر و اندیمشک از اهداف این سفر بود.

افتتاح فاز یک مجتمع کشت و صنعت گروه صنعتی پاک چوب

سفر استانی

فاز اول مجتمع کشت و صنعت گروه صنعتی پاک چوب، به‌عنوان بزرگترین واحد تولید ورق‌های فشرده چوبی در غرب آسیا، با حضور رئیس جمهور افتتاح و به شکل رسمی  مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

فاز اول این مجتمع در مدت 2 سال و با سرمایه معادل 200 میلیون یورو اجرا شده و از ظرفیت تولید سالانه 400 هزار مترمکعب برخوردار است.

با بهره‌برداری از این مجتمع حداقل هزار فرصت شغلی مستقیم و 8 هزار فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد و ضمن تامین مواد اولیه تولید انواع محصولات فشرده چوبی بدون آسیب و لطمه به محیط زیست، از منابع طبیعی نیز صیانت شده و باعث جلوگیری از خروج ارز برای واردات و ایجاد رونق اقتصادی در منطقه خواهد شد.

گروه صنعتی پاک چوب یکی از بزرگترین تولید کننده‌های انواع ورق‌های MDF و نئوپان ملامینه، پانل‌های هایگلاس، صفحات لب گرد و کاغذ آغشته ملامینه است.

این مجموعه در راستای تولید و ایجاد اشتغال و به منظور حفاظت از جنگل‌ها و محیط زیست، صیانت از منابع ملی و فراهم کردن بستری مطمئن برای جوانان جویای کار، جلوگیری از خروج ارز و خودکفایی در خصوص تأمین مواد اولیه، طرح زراعت درختان جنگلی با سرعت رشد بالا را در قالب شرکت کشت و صنعت پاک چوب در دستور کار قرار داده است.

افتتاح کارخانه فولاد زمزم 3 به عنوان بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی کشور

سفر استانی

کارخانه زمزم 3 به عنوان سوپرمگامدول آهن اسفنجی در کشور و یکی از بزرگترین واحدها در غرب آسیا که در زیر مجموعه شرکت فولاد خوزستان احداث و راه‌اندازی شده، با حضور رئیس جمهور به شکل رسمی افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

آهن اسفنجی در زنجیره ارزش به عنوان ماده اولیه مورد نیاز واحدهای فولاد‌سازی، ذوب و ریخته‌گری مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع یکی از محصولات میانی در زنجیره ارزش فولاد است که نقش موثری در افزیش کیفیت محصول نهایی دارد و کارخانه زمزم 3 به عنوان سوپرمگامدول آهن اسفنجی، جمهوری اسلامی ایران را از این حیث بی‌‌نیاز خواهد کرد.

کارخانه زمزم 3 در زمینی به مساحت حدودی 21 هکتار ایجاد شده و در احداث آن تا بیش از 60 درصد از توانمندی‌های تامین و تولیدکنندگان داخلی از جمله شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی بهره گرفته شده است.

با بهره‌برداری رسمی از این واحد 200 فرصت شغلی مستقیم و پایدار ایجاد خواهد شد.

برای احداث این کارخانه در مجموع 151 میلیون یورو سرمایه‌گذاری شده که ارزش روز این سرمایه‌گذاری معادل 6 هزار و 500 میلیارد تومان است.

بهره‌برداری رسمی از فاز اول میادین نفتی سپهر و جفیر

سفر استانی

فاز اول میادین نفتی سپهر و جفیر با ظرفیت تولید روزانه 50 هزار بشکه از طریق ویدئوکنفرانس و با دستور رئیس جمهور افتتاح و به شکل رسمی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

ن میادین اولین پروژه‌های نفتی هستند که به شکل کامل با سرمایه‌گذار و پیمانکار ایرانی اجرا می‌شوند. برای این منظور قراردادی 20 ساله منعقد شده که بر اساس آن قرار است در مدت 20 سال (از سال 1398 تا 1418) در مجموع 2.8 میلیارد دلار برای این میادین سرمایه‌گذاری صورت گیرد تا تولید آنها به 110 هزار بشکه در روز برسد. در فاز اول این پروژه نیز تا کنون 414 میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام شده است.

بهره‌برداری از 28 طرح صنعت آب و برق استان خوزستان

سفر استانی

رئیس جمهور در ادامه برنامه‌های سفر یکروزه به استان خوزستان، در مراسمی به شکل ویدئوکنفرانس دستور افتتاح رسمی تعدادی از طرح‌های صنعت برق استان را در بخش‌های برق‌رسانی به روستاها، تامین برق شهری و طرح‌های مسکن مهر و نهضت ملی مسکن، احداث شبکه‌های فشار متوسط و رینگ خطوط انتقال برق، اصلاح و تامین روشنایی معابر شهری و روستایی، بهینه‌سازی واحد 3 نیروگاه دز، احداث و توسعه پست‌های انتقال و فوق توزیع و احداث و توسعه شبکه‌های توزیع برق جدید صادر کرد.

رئیس جمهور همچنین دستور آغاز بهره‌برداری رسمی از طرح‌های افزایش ظرفیت آب شرب شوشتر، فاز اول طرح جامع آبرسانی اندیمشک و احداث آبگیر و تصفیه‌خانه اضطراری، افزایش تولید و حجم ذخیره آب دزفول، طرح آبرسانی لالی، توسعه و تکمیل تصفیه‌خانه دارخوین و افزایش ظرفیت آب شرب در شهر ایذه و نیز شهر هندیجان صادر کرد.

این 28 طرح با هزینه 7 هزار و 150 میلیارد تومان اجرا شده است.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.