تاریخ انتشار:۱۴:۱۸ - ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۳
عصر دنا: مدیرکل تامین اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرد: بسیاری از کارگران شاغل در بخش های خصوصی و دولتی از میزان دستمزد اعلام شده خود در لیست های بیمه ای ارسال شده به تامین اجتماعی آگاهی ندارند و ثبت دستمزد واقعی برای استفاده از مزایایی مانند بازنشستگی و سایر خدمات حق آنهاست.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

به گزارش پایگاه خبری عصر دنا، رسول چراغ سحر در نشست هم اندیشی سازمان ها و تشکل های کارگری و کارفرمایی با معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: درج دستمزدهای غیرواقعی و معمولاً به میزان حداقل حقوق در لیست های حق بیمه ، یکی از مشکلات بیمه شدگان و عوامل ایجاد نارضایتی آنان در زمان بازنشستگی و یا بهره مندی از سایر مزایای بیمه ای است.

وی افزود: مبلغ دستمزد مشمول حق بیمه که در لیست های ارسالی توسط کارفرمایان درج می شود، ملاک محاسبه حقوق بازنشستگی است و لذا بیمه شدگان و کارگران  باید در سال های اشتغال به صورت مستمر از ثبت کارکرد ماهانه و میزان دستمزد خود آگاهی و اطمینان حاصل کنند.

چراغ سحر گفت: برخی از کارفرمایان به دنبال پرداخت حق بیمه کمتر هستند و در موارد زیادی بیمه شدگان و کارگران نیز از پیامدهای اعلام دستمزد غیرواقعی خود آگاهی ندارند ، اما هنگامی که برای استفاده از مزایایی چون غرامت دستمزد ایام بیماری، مقرری بیمه بیکاری و کمک هزینه دوران بارداری مراجعه می کنند و یا زمانی که موعد بازنشستگی آنان فرا می رسد، با مبلغ پایین حقوق و مزایای دریافتی مواجه می شوند که این امر ناشی از میزان دستمزد اعلام شده در دوران کارکرد توسط کارفرما بوده است و سازمان تامین اجتماعی دخالتی در کاهش یا افزایش آن ندارد.

مدیرکل تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: مبنای محاسباتی این سازمان،به طور مشخص، میزان دستمزد درج شده در لیست های حق بیمه دریافتی از کارفرماست و میزان حقوق و دستمزدی که بیمه شده از محل کار خود دریافت می کند، به هیچ وجه ملاک محاسبه نخواهد بود.

چراغ سحر گفتت: کارگران از روز نخست اشتغال به کار، مشمول ماده ۱۴۸ قانون کار بوده و کارفرمایان مکلف به ارسال حق بیمه و دستمزد واقعی آنان به سازمان تامین اجتماعی هستند

وی نارضایتی بخش زیادی از بیمه شدگان در زمان بازنشستگی و یا استفاده از تعهدات کوتاه مدت سازمان را ناشی از درج نشدن دستمزد و مزایای واقعی آنان در دوران اشتغال دانست و اظهار داشت: این موضوع منجر به افزایش تعداد شکایت ها از سوی کارگران به ادارات کار و هم چنین افزایش شمار بازنشستگان با دریافت حداقل حقوق خواهد شد.

چراغ سحر افزود: بیمه شدگان می توانند با مراجعه به سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی به نشانی es.tamin.ir در بخش بیمه شدگان و منوی سابقه از عنوان شغلی و میزان دستمزد اعلامی خود اطلاع پیدا کنند.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.