کد خبر: ۱۹۹۹۶
تاریخ انتشار:۲۲:۴۵ - ۳۰ فروردين ۱۴۰۲
عصر دنا: رئیس اداره امور آب کهگیلویه گفت: افت منابع آب های زیر زمینی در شهرستان رقم خورده و کشت برنج زیر پوشش چاه های کشاورزی طی سال جاری ممنوع است.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

سیدهادی خاضعی،  رئیس اداره امور آب کهگیلویه اظهار کرد: اصلی ترین برنامه در سال ۱۴۰۲ حفاظت از منابع آبی و اصلاح الگوی کشت است.

وی تصریح کرد: مدیریت منابع آبی حرف اول و آخر را در برون رفت از چالش‌ها و تنش‌ها می‌زند.

خاضعی با توجه به اهمیت مشارکت مردمی در امور مختلف، عنوان کرد: مشارکت مردم در مدیریت مصرف آب و همچنین افزایش بهره وری در بخش کشاورزی بسیار اهمیت داشته و مورد تاکید است.

رئیس اداره امور آب کهگیلویه گفت: نگاه سنتی کشاورزان در شرایط فعلی به دلیل هدر رفت زیاد آب پاسخگوی نیازهای امروزی نیست و با توجه به افت منابع آب‌های زیرزمینی، کشت برنج تحت پوشش چاه‌های کشاورزی در سال جاری ممنوع است.

خاضعی با اشاره به کشت برنج به روش غرقابی تاکید کرد: با توجه به افزایش مصرف آب برای این محصول و همچنین کمبود آب‌های زیرزمینی از کشت این محصول آب بر از طریق چاه‌های کشاورزی خودداری و به جای آن از کشت‌های جایگزین استفاده شود.

وی یکی از راههای مقابله با بحران آب را حفاظت و بهره برداری مناسب از منابع آبی دانست و گفت: مصرف بی رویه آب در بخش شرب و کشاورزی از جمله موارد تأثیرگذار بر این مسئله است.

خاضعی همچنین شورای حفاظت از منابع آب را یکی از راهبردی‌ترین ساختارهای قانونی حوژه آب خواند و گفت: باید آژیر خطر شورای حفاظت از منابع آب به صدا درآید، چرا که شرایط آب‌های زیرزمینی مطلوب نیست.

وی افزود: متأسفانه تکنولوژی لازم در مصرف آب شرب و کشاورزی نداریم و همچنان بر اساس روش‌های سنتی حرکت می‌کنیم.

خاضعی گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته و با همکاری دستگاه قضائی و نیروی انتظامی، ۲۰ حلقه چاه غیر مجاز در سال ۱۴۰۱ در شهرستان کهگیلویه پر و مسلوب المنفعه گردید و با پایش های مستمر از حفر چاه‌های غیر مجاز در شهرستان جلوگیری می‌شود.

انتهای پبام/

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.