کد خبر: ۱۹۲۳۰
تاریخ انتشار:۱۴:۳۹ - ۱۹ دی ۱۴۰۱
عصر دنا: از امروز با دستور بانک مرکزی، شعب متخلف بانکی در حوزه نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی پلمب شدند.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

بعد از افزایش غیرقانونی نرخ سود سپرده و تسهیلات در شعب بانک‌های دولتی و خصوصی، بانک مرکزی به صورت جدی وارد عمل شد.

بانک مرکزی ابتدا در بخشنامه‌ای خطاب به بانک‌های عامل، این اقدام را غیرقانونی دانست و با تأکید بر لزوم پایبندی بانک‌ها در خصوص نرخ مصوب سپرده‌های بانکی از اِعمال اقدامات تنبیهی و انتظامی برای بانک‌ها و مؤسسات اعتباری متخلف خبر داد.

بعد از ابلاغ مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده با سود 23 درصدی، برخی بانک‌ها به خصوص بانک‌های دولتی نرخ سود سپرده‌های بانکی را افزایش دادند. مشاهدات خبرنگار تسنیم نشان می‌دهد نرخ سود سپرده در بانک‌های دولتی، هم اکنون تا 25 درصد هم افزایش یافته است.

گفتنی است نرخ سود تسهیلات بانکی نیز در شعب بانک‌های دولتی و خصوصی افزایش یافته و به حدود 24، 25 درصد رسیده است! برخی از بانک‌های خصوصی هنگام پرداخت تسهیلات، نرخ سود را به مشتریان 24 درصد اعلام می‌کنند. این نرخ پیش از این 18 درصد بود.

بانک مرکزی بعد از اطلاع‌رسانی تسنیم از تخلفات سودی بانک‌ها، 6 جریمه و مجازات را برای بانک‌های متخلف در نظر گرفت و تأکید کرد اگر در بازرسی‌ها مشخص شود شعبه‌ای تخلف کرده رئیس شعبه باید برکنار شود.

اطلاعات دریافتی خبرنگار تسنیم بیانگر آن است که پلمب شعب متخلف بانکی در حوزه نرخ سود از امروز آغاز شده و در روزهای آتی نیز ادامه خواهد داشت.

با بازرسی‌های انجام شده از سوی بازرسان بانک مرکزی، تعدادی از شعب متخلف بانکی امروز پلمب شدند؛ فرایند برخورد با بانک‌های متخلف به صورت جدی آغاز شده است.

بانک مرکزی ضمن تأیید خبر تسنیم اعلام کرد: براساس بازرسی‌های میدانی این بانک و با مسجّل شدن تخلف برخی از شعب بانکی در خصوص عدم رعایت نرخ سود سپرده‌ها، اقدامات لازم در مورد تعطیلی آنها انجام شد.

گفتنی است بازرسی‌های میدانی بانک مرکزی از شعب بانکی در زمینه رعایت ضوابط این بانک در مورد نرخ سود سپرده‌های بانکی از روز گذشته آغاز و اقدامات تنبیهی لازم در مورد بانک‌ها و شعبه‌های متخلف از جمله عزل رؤسای شعب متخلف به اجرا درآمد.

بازرسی‌های میدانی بانک مرکزی از شعبه‌های شبکه بانکی در تهران و استان‌های مختلف در قبال لزوم رعایت نرخ سود سپرده‌های بانکی، در روزهای آینده نیز ادامه دارد.

گفتنی است طبق مصوبه بانک مرکزی، سود سپرده‌های سالانه تا سقف 20 درصد مجاز است و بیش از آن تخلف محسوب می‌شود.

بازرسی‌های میدانی بانک مرکزی از شعب بانکی در زمینه رعایت ضوابط این بانک در مورد نرخ سود سپرده‌های بانکی از روز شنبه آغاز و اقدامات تنبیهی لازم در مورد بانک‌ها و شعبه‌های متخلف انجام شده است.

بیشتر بخوانید

گفتنی است بانک مرکزی روز 13 دی‌ماه سال جاری در بخشنامه‌ای خطاب به شبکه بانکی با تأکید بر لزوم پایبندی بانک‌ها در خصوص نرخ مصوب سپرده‌های بانکی، از اعمال اقدامات تنبیهی برای بانک‌ها و مؤسسات اعتباری متخلف خبر داد و تأکید کرد ضمن ابلاغ اخطار و تذکر به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ناقض نرخ‌های سود موصوف و برخورد با آنها از طریق هیئت انتظامی بانک‌ها، اقدامات زیر در خصوص بانک‌ها و مؤسسات اعتباری متخلف در دستور کار این بانک قرار می‌گیرد:

ـ تعطیلی یا غیرفعال کردن شناسه اختصاصی شعب متخلف
ـ مدنظر قرار دادن تخلفات مذکور به عنوان تخلفات حائز اهمیت در تصمیم‌گیری‌ برای صدور تأییدیه صلاحیت مدیران بانک‌ها و مؤسسات اعتباری
ـ بازنگری در حدود رشد مجاز مقرر در ضوابط ناظر بر کنترل مقداری ترازنامه
ـ بازنگری در تعداد شعبه و باجه
ـ مدنظر قرار دادن تخلفات موصوف در بررسی‌های مربوط به صدور مجوزهای مورد نیاز بانک‌ و مؤسسه اعتباری از جمله مجوزهای برگزاری مجامع، افزایش سرمایه، ارائه خدمات ارزی و...
ـ عزل رؤسای شعبی که در رعایت ضوابط نرخ‌های سود مرتکب تخلف شده‌اند از سوی بانک و مؤسسه اعتباری

همچنین شورای هماهنگی بانک‌ها و کانون بانک‌های خصوصی در اطلاعیه‌ای مشترک بر لزوم رعایت نرخ سود قانونی از روز شنبه 17 دی‌ماه تأکید کردند.

بر اساس اعلام شورای هماهنگی بانک‌ها و کانون بانک‌های خصوصی و مؤسسات اعتباری، از روز شنبه مورخ 1401/10/17 بازرسان بانک‌ها و بانک مرکزی بر رعایت مفاد این اطلاعیه نظارت جدی به عمل خواهند آورد.

منبع: تسنیم
برچسب ها: پلمب
ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.
آيا خود و اطرافیان از بانک ها کهگیلویه و بویراحمد در پرداخت وام ازدواج و فرزنداوری رضایت دارید؟
بله
خیر