کد خبر: ۱۸۷۳۵
تاریخ انتشار:۲۲:۴۳ - ۰۳ شهريور ۱۴۰۱
یعقوب ربیعی
عصر دنا: آمریکایی ها درخواست های ایران را پاسخ داده اند؛ ارسال این پاسخ با ادعای رسانه های همسو با آمریکا مانند العربیه مواجه شد که مدعی هستند آمریکایی ها شروط ایران برای توافق را بصورت مطلق نپذیرفته اند.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

عصر دنا-یعقوب ربیعی:  آمریکایی ها درخواست های ایران را پاسخ داده اند؛ ارسال این پاسخ با ادعای رسانه های همسو با آمریکا مانند العربیه مواجه شد که مدعی هستند آمریکایی ها شروط ایران برای توافق را بصورت مطلق نپذیرفته اند. چند نکته تحلیلی بابت این موضوع می‌توان گفت:

 به نظر می رسد که خط رسانه‌ای العربیه و برخی رسانه‌های غربی یک پروپاگاندای رسانه‌ای باشد چرا که آنچه العربیه گفت یعنی خروج مواد غنی سازی شده و برخی اقدامات درباره سانتریفیوژها در برجام وجود دارد و نکته جدیدی نیست.

 نکته دوم اینکه از موضع سخنگوی وزارت امور خارجه و برخی تحلیل‌گران مرتبط با تیم هسته‌ای مانند آقای مرندی این استنباط می‌شود که آمریکایی‌ها پاسخ پیشنهاد های ایران را به صورت گزینه بله یا خیر پاسخ نداده اند، بلکه در قبال پیشنهادهای ایران پیشنهاداتی را مطرح کرده اند که همانطور که وزارت خارجه اعلام کرد ایران در حال بررسی آن است.

 سوالی که برخی می پرسند آیا در صورت صحت ادعای العربیه مذاکرات کاملاً به شکست می انجامد؟ این نکته را باید توجه داشت که به خاطر شرایط ویژه ای که وجود دارد حتی اگر آنچه العربیه گفت صحت داشته باشد باز هم آن را نمی توان به معنای شکست در مذاکرات و پایان آن قلمداد کرد؛ چرا که پیش بینی می شود به علت این شرایطِ ویژه قطعاً پس از یک بازه زمانی کوتاه مدت برخی کشورهای منطقه و کشورهای غربی و اروپایی واسطه شده و پیگیر مذاکرات خواهند بود.

 نکته آخر اینکه آمریکایی ها همیشه از ابزار رسانه همزمان با مذاکرات استفاده می کرده و می کنند اما نکته عجیب این است که برخی رسانه‌های داخلی با کپی سازی از رسانه‌هایی مانند العربیه و استفاده از عباراتی مانند ردِ شروط اضافی ایران به نوعی این گونه به مخاطب القا می کنند که اگر مذاکرات به شکست هم بینجامد مسئولیت این شکست ایران است و این هم مایه تعجب و هم مایه تاسف است.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.
عملکرد «محمد موحد» نماینده مردم کهگیلویه بزرگ را چگونه‌ ارزیابی می کنید؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
پر بیننده ترین
پر بحث ترین