کد خبر: ۱۸۷۲۵
تاریخ انتشار:۱۱:۳۱ - ۰۳ شهريور ۱۴۰۱
عصر دنا: بر اساس آخرین گزارش‌ها بیشتر زائران اربعین به صورت زمینی عازم عراق می‌شوند که زائران برای جلوگیری از ازدحام جمعیت در مسیر به ویژه پایانه‌های مرزی باید به برخی نکات توجه کنند.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

به گزارش عصر دنا،با توجه به تعطیلی ۲ ساله مسیر زیارتاربعین برای بسیاری از عاشقان حسینی، امسال پیش‌بینی شده که بیش از پنج میلیون ایرانی در ایام اربعین به زیارت امام حسین علیه‌السلام مشرف شوند که بر اساس آخرینآمارها بیش از ۹۵ درصد زائران به صورت زمینی عازم عراق می‌شوند.

بر همین اساس، در مرزهای زمینی شاهد ازدحام جمعیت خواهیم بود که مرز مهران امسال هم بیش‌ترین متقاضی برای خروج از کشور را دارد. با این وجود، ستاد مرکزی اربعین از زائران خواسته است که تا حد امکان به سایر مرزها به ویژه مرز خسروی مراجعه کنند. چرا که علاوه بر آماده‌سازی زیرساخت‌ها، امکانات بیش‌تری در این مرز در نظر گرفته شده است و زائران کم‌تر برای عبور از مرز معطل خواهند شد.

البته با توجه به اینکه بیش‌تر زائران اربعین به صورت زمینی عازم عراق می‌شوند، تجمع انبوه در مرزها و گیت‌های خروجی به ویژه در روزهای منتهی به اربعین دور از انتظار نیست. علاوه بر این، در مسیر زائران نیز احتمال تجمع وجود دارد که در بسته خبری «دانستنی‌های اربعین» به ارائه‌ توصیه‌هایی برای پیشگیری از تجمع و در امان ماندن از ازدحام جمعیت در مسیر زیارت اربعین می‌پردازیم:

۱. ترجیحاً سفر خود را به روزهای منتهی به اربعین موکول نکنید.

۲. با توجه به توصیه‌های مسؤولان و احتمال شلوغ بودن مرز مهران، تا حد امکان سایر مرزها را به عنوان مرز خروجی انتخاب کنید.

۳. به صورت گروهی و البته تعداد محدود به زیارت اربعین بروید.

۴. اگر یکی از اعضای گروه در تجمع انبوه بود، برای نجات او وارد آن جمعیت نشوید.

۵. در صورت مشاهده ازدحام جمعیت در یک نقطه از حرکت در آن مسیر بپرهیزید و از آنجا فاصله بگیرید.

۶. سعی کنید از مکان‌های کم جمعیت عبور و از حضور در تجمع انبوه دوری کنید.

۷. از جیغ زدن، تخلیه انرژی و ایجاد استرس خودداری کنید و در صورت امکان آب بنوشید.

۸. سعی نکنید با شکافتن جمعیت به جلو بروید. از هل دادن یکدیگر و اقداماتی که موجب بر هم زدن تعادل دیگران می‌شود، خودداری کنید.

۹. صبور بودن را در خود و همراهان تمرین و تقویت کنید.

۱۰. همواره چشمان خود را باز نگه داشته و تعادل خود را حفظ کنید و حتی اگر فردی در بین جمعیت به زمین افتاد، او را بلند کنید. چرا که با زمین خوردن یک نفر، ممکن است سایر جمعیت هم تعادل خود را از دست دهند.

۱۱. در شلوغی‌ها و جمعیت انبوه، دست‌ها را جلوی سینه قرار دهید تا فضا و حفاظتی بین قفسه سینه شما و فرد جلویی ایجاد شود.

۱۲. در صورتی که گرفتار ازدحام جمعیت در تاریکی شدید، سعی نکنید از جمعیت فرار کنید. بلکه خود را به جمعیت بسپارید.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.