کد خبر: ۱۸۱۳۵
تاریخ انتشار:۱۳:۱۷ - ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱
عصر دنا: تزریق اعتبارات قطره چکانی روند تکمیل طرح های حوزه آب کهگیلویه و بویراحمد که در بخش های ساخت سدها، شبکه های آبیاری زمین های کشاورزی، ساماندهی سواحل رودخانه ها و تامین آب پایدار در مناطق روستایی و شهری این استان طراحی شده را کند کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

در زمان حاضر سازه های آبی مهمی در استان در حال احداث هستند که تکمیل این طرح ها افزون بر پوشش آب پایدار آشامیدنی برای جمعیتی معادل نیمی از مردم کهگیلویه و بویراحمد زمینه تامین آب هزاران هکتار زمین کشاورزی را فراهم می کند اما مشکل اینجاست که تزریق اعتبار به این پروژه ها قطره چکانی است و ضرورت دارد تا مسوولان با تخصیص نقدینگی بیشتر زمینه بهره برداری از آنان را فراهم کنند.

درحالی که به گفته مسوولان ۳۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری برای تکمیل طرح های در دست ساخت حوزه آب کهگیلویه و بویراحمد است اما مبلغ پیش بینی شده پارسال برای ادامه روند احداث این پروژه ها یک نهم مبلغ مورد نیاز بوده، این در حالی است که تنها ۷۰ درصد از بودجه تصویب شده اختصاص می یابد  به عبارت بهتر برای افتتاح سازه های آبی استان در صورتی که  پروژه دیگری کلنگ زنی نشود بیشتر از ۱۰ سال زمان نیاز است.

مزایای تکمیل طرح های حوزه آب

مردمان سخت کوش کهگیلویه و بویراحمد می گویند: با توجه به ناپایداری آب آشامیدنی در بسیاری از مناطق شهری و روستایی و دیم بودن ۷۰درصد از زمین های کشاورزی از مسوولان انتظار دارند تا با بهره برداری از سازه های آبی افزون به موضوع دسترسی به آب پایدار و موضوع رفاه و سلامتشان دیگر شاهد تجربه های تلخ از بین رفتن محصولات کشاورزی خود در سال های خشکسالی نباشند.

کارشناسان این خطه از کشورمان تاکید می کنند که دستیابی به آب آشامیدنی پایدار،تبدیل زمین های دیم به آبی،ذخیره آب برای روزهای تابستان و تنش آبی و پیشگیری از اثرهای تخریب کننده سیل از حداقل مزیت های طرح های آبی است.

این صاحب نظران با یادآوری نقش تبدیل زمین های کشاورزی دیم به آبی در افزایش درآمد مناطق روستایی ابراز امیدواری می کنند که بهره برداری از زیرساخت های در دست اجرای حوزه آب زمینه بهبود معیشت بهره برداران را فراهم خواهد کرد.

متخصصان حوزه امور آب در کهگیلویه و بویراحمد اعتقاد دارند که مدیریت منابع آبی در سرزمینی با اقلیم متفاوت  در حالی که بارندگی سالیانه در برخی نقاط کمتر از ۲۰۰ میلی متر و در مناطق دیگر تا ۹۰۰ میلیمتر گزارش می شود نسخه شفابخش تنش های آبی در تابستان های خشکسالی، مانع از بین رفتن محصولات زراعی در سال های کم  آبی و پایان داستان غم انگیز آثار سیل در باران های سیل آسا محسوب می شود. 

از آنجا که کهگیلویه و بویراحمد با سالیانه ۱۱میلیارد متر مکعب آب  یکی از استان های پرآب کشور محسوب می شود و مهمتر از این مقوله که سالیانه هشت و نیم میلیارد متر مکعب از این مایع حیات بخش بصورت روان آب از استان خارج می شود همواره کارشناسان مدیریت منابع آبی را از مهمترین نیاز توسعه این استان به معروف به سرزمین رودخانه های خروشان می دانند.

میزان اعتبار مورد نیاز طرح های حوزه آب و روند تزریق بودجه

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویر احمد گفت: تکمیل ۳۰ طرح در دست اجرای حوزه آب استان نیازمند ۳۰ هزار میلیارد ریال اعتبار است که در صورت تحقق این میزان سرمایه گذاری طرح های مذکور در دولت سیزدهم بهره برداری خواهند شد.

آرش مصلح ابراز داشت: مجموع اعتبارات مصوب  سال مالی جاری سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است که ۷۰ در صد آن تخصیص یافته است، این میزان بودجه برای خرید تجهیزاتی مانند اتصالات لوله، الکترو موتورها، پمپاژها، تجهیزات فلزی و همچنین اجرای طرح های عمرانی مذکور هزینه شده است.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: سد تنگ سرخ به عنوان مهمترین حوزه آب استان۱۳۰ میلیارد ریال اعتبار دارد. 

کیامرث حاجی زاده اظهار داشت: معارضات محلی و دولتی سد تنگ سرخ با پیگیری ها و رایزنی های لازم برطرف شده است. 

وی افزود: هیچ طرح عمرانی در حوزه آب کهگیلویه و بویراحمد تعطیل نیست اما پیشرفت فیزیکی برخی طرح های عمرانی در کهگیلویه و بویراحمد کند و لاک ‌پشتی است که باید فعال تر شوند. 

زیرساخت های در حال ساخت

 مصلح همچنین اظهار داشت: تامین آب اراضی دهدشت غربی به وسعت پنج هزار و ۵۵۵هکتار، تامین آب اراضی دشت امامزاده جعفر و خان احمد به مساحت سه هزار و ۵۰۰ هکتار و تامین آب زمین های دشت لیشتر به میزان چهار هزار و ۵۰۰ از مهمترین زیرساخت های در حال اجرای کهگیلویه و بویراحمد در بخش کشاورزی است.

وی تاکید کرد: طرح انتقال آب آشامیدنی به شهر لیکک و روستاهای مسیر برای تامین آب پایدار ۸۵هزار نفر جمعیت، انتقال آب به شهرهای دهدشت،سوق،چرام و لنده برای ۳۰۰ روستای با جامعه هدف ۲۴۰ هزار نفر و تامین آب آشامیدنی بخش های دیشموک و چاروسا با هدف تامین آب ۶۵ هزار نفر از مهمترین طرح های آبی در دست اجرای استان برای رفاه شهروندان است.

مصلح تصریح کرد:ساماندهی سواحل رودخانه بشار برای کنترل آب در مناطق رجای یاسوج، دارشاهی و سمرون دنا، کنترل آب در حوزه آبریز روخانه باشت در منطقه سرابیز، رودخانه دیل،رودخانه سور،طسوج،قیام لنده و موگرمون از دیگر زیرساخت های در حال احداث به منظور پیشگیری از آثار تخریبی سیل است.

چشم انداز آینده

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد همچنین از انجام طرح مطالعاتی سد سقاوه خبر داد و افزود: این طرح مهم امسال کلنگ زنی می شود.

مصلح تصریح کرد: این طرح نیازی برای تامین آب در بخش های آشامیدنی ،کشاورزی، صنعت است.

وی بیان کرد: همچنین طرح های مطالعاتی احداث سدهای سرگچینه، پراشکفت،سرآسیاب یوسفی،مارون ۲ در دست انجام است و طرح مطالعاتی احداث سد شیو تکمیل شده و اجرای این طرح ها از برنامه های آینده آب منطقه ای استان برای توسعه زیرساخت های منابع آب است.

زیرساخت های موجود

مصلح اظهار اشت: ایجاد شبکه های آبیاری و زهکشی در ۱۶ هزار هکتار از زمین های کشاورزی در قالب پنج طرح، پنج نیروگاه آبی در حال بهره برداری اجرای طرح های انتقال آب آشامیدنی،کشاورزی و صنعت به برخی از مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد و ساخت ۲ سد کوثر و شاه قاسم با ۵۵۰ میلیون متر مکعب ظرفیت سالیانه از زیرساخت های اجرا شده حوزه آب در این استان است.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد که این استان با ۹ شهرستان و ۱۷شهر ، نزدیک به ۷۲۰ هزار نفر جمعیت دارد

منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.