کد خبر: ۱۷۱۳۳
تاریخ انتشار:۲۰:۲۲ - ۰۱ تير ۱۴۰۰
عصر دنا: مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۹۱ درصد از گنجایش مخزن ۵۴۷ متر مکعبی سد کوثر هم اکنون پر است.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

رسول فرهادی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: میزان ذخیره آب سد کوثر در گچساران هم اکنون ۵۰۰ میلیون متر مکعب است.

فرهادی افزود: میزان بارندگی ثبت شده در سال آبی جاری در ایستگاه هواشناسی سد کوثر ۳۹۶ میلیمتر بوده است.

او اظهار داشت: میزان ورودی آب در سال آبی به سد کوثر ۳۱۳ میلیون متر مکعب بوده در حالی که در مدت مشابه پارسال ۳۷۳ میلیون متر مکعب بوده است.

فرهادی تصریح کرد: میزان ذخیره آب سد کوثر در گچساران نسبت به مدت مشابه سال آبی هشت درصد معادل  ۴۰ میلیون متر مکعب کاهش  داشته است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای  استان ابراز کرد: ۲۸۲ میلیون متر مکعب آب در سال آبی جاری برای مصارف مختلف رها سازی شده است.

او گفت: ۸۷میلیون متر مکعب از این میزان آب  برای مصرف آشامیدنی استان‌ های جنوبی کشور از ابتدای مهر پارسال تاکنون رهاسازی شده است.

فرهادی افزود: در این مدت همچنین ۳۲ میلیون متر مکعب آب کشاورزی، ۲.۵میلیون متر مکعب آب صنعت و ۱۶۰ میلیون متر مکعب برای سایر مصرف (زیست محیطی) در این سد رها سازی شده است.

او به وضعیت سد شاه قاسم اشاره کرد و افزود: کل آب ورودی به مخزن سد شاه قاسم در سال آبی جاری سه میلیون متر مکعب بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال باکاهش ۱۲ میلیون متر مکعبی مواجه شده است.

فرهادی با بیان اینکه خشکسالی تاثیر بسزایی بر روی سد شاه قاسم داشته گفت: میزان حجم آب سد شاه قاسم هم اکنون ۱۵ درصد حجم مخزن بوده که لزوم سهمیه بندی آب برای کشاورزی اراضی باغی شهرستان بویراحمد امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

او اظهار داشت: با توجه به خشکسالی پیش رو انتظار می رود تا کشاورزان  با رعایت و اجرای الگوی صحیح  از هدر روی بی رویه آب جلوگیری کنند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان افزود: هم اکنون ۲ سد شاه قاسم در شهرستان بویر احمد و سد کوثر در شهرستان گچساران در دست بهره برداری است.

فرهادی با بیان اینکه هم اکنون ۲ سد بزرگ تنگ سرخ در بویراحمد و چمشیر در گچساران در دست اجرا ست گفت: امسال عملیات اجرایی سدهای سقاوه در شهرستان مارگون و سد آبریز در شهرستان کهگیلویه آغاز خواهد شد.

حجم آب تجدید پذیر استان کهگیلویه و بویراحمد ۹هزار ۲۲۳ میلیون متر مکعب است که یک هزار ۷۰ میلیون متر مکعب آن سالانه مهار می شود و ۹۰ درصد آن از استان خارج می شود.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.