کد خبر: ۱۶۷۳۶
تاریخ انتشار:۰۹:۲۲ - ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰
عصر دنا: نشست بررسی وضعیت ساخت سد تنگ سرخ و رفع موانع آن با حضور معاون عمرانی استاندار و چندین مدیر استانی برگزار شد.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

کیامرث حاجی‌زاده در نشست با چندین مدیر در راستای تصمیم‌گیری برای پیشبرد روند ساخت سد مخزنی تنگ‌سرخ در همان محل اظهار کرد: بنا را بر بازدیدهای میدانی و حل مشکلات در همان محل گذاشته‌ایم و شنبه و جمعه هم نداریم و در روزهای تعطیل و وضعیت قرمز کرونایی با حفظ دستورالعمل‌ها دست از کار بر نداشته‌ایم.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: بازدید صرف اثرگذار نیست باید گره‌گشا باشد و در همان محل باید تصمیم گرفت مووضع مهم در اره ساخت سد تنگ سرخ این که ماده ۵۶ به سرانجام برسد که این کار شد که ماحصل پیگیری استاندار و برنامه و بودجه و آب منطقه‌ای بود.

وی گفت: با عنایت ویژه دولت برای توسعه استان امروز توانسته‌ایم مشکل ماده ۵۶ را برطرف کرده و تامین اعتبار این سد وضعیت بهتری پیدا کند.

حاجی زاده ادامه داد: این وضعیت پروژه‌های عمرانی برای ما رنج آور است و سه ماه است که در استان پروژه‌ها را شبانه‌روزی پیگیری می‌کنیم یکی از معضلات اصلی پروژه ها مدت‌دار شدن آنهاست، پروژه‌ها اکثراً خوابیده بودند جز پاتاوه- دهدشت که در این دو سال استاندار و قرارگاه خاتم پای کار آمدند و ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی تنها در این ۲ سال بوده است.

وی گفت: بقیه پروژه‌ها راه نیز خوابیده بود و با تعاملی که صورت گرفته 7 پروژه اصلی راه فعال شده و پروژه غیرفعال در حوزه راه نداریم.

این مسئول ادامه داد: مشکل دیگر ما بخشی‌نگری دستگاه‌های اجرایی باید بدانیم که پروژه‌های سدسازی ملی است و در درازمدت برای کل کشور منفعت دارد روزی سد سازی زیر سوال می‌رفت اما در جلوگیری از خرابی‌های گسترده سیلاب و هم در بحران خشکسالی سدها کمک بزرگی به کشور کردند.

حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: سدها در استان‌های مختلف کشور به خصوص در خوزستان موجب شدند تا در بحران سیل تلفات نداشته باشیم.

وی در ادامه گفت: در خشکسالی ۹۷ که در طی ۵۰ سال اخیر سابقه نداشته اگر همین سدهای آب به خصوص کوثر نبود شهر هندیجان از تشنگی می‌مرد اگر این سد ساخته نمی شد بسیاری از مردم پایین دست دچار تشنگی می‌شدند.

حاجی‌زاده یادآور شد: آنهایی که بر طبل ناامیدی می‌زنند بدانند که برای سدها پیوست های زیست محیطی رعایت شده و شعار ما این است که هر پروژه باید پیوست زیست محیطی داشته باشد تا خسارات منابع طبیعی و محیط زیست کمتر شود.

وی در ادامه گفت: در دوران کم بارشی اگر فکری برای ذخیره سازی نکنیم هم ذخایر آب زیرزمینی دچار مشکل می‌شود هم در خشکسالی آب نخواهیم داشت اگر سد تنگ سرخ را نسازیم یاسوج دچار مشکل جدی می شود.

معاون استاندار افزود: اهمیت سد تنگ سرخ از این لحاظ است که هر دو مشکل یعنی هم موضوع خشکسالی و هم خطر سیلاب‌ها را رفع می‌کند کسانی که اطلاعات و آگاهی ندارند در فضاهای مجازی و به صورت غیر حرفه‌ای در خصوص سدها نظریه‌پردازی می‌کنند.

وی گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد دومین حوزه بارشی کشور است که کمترین سد را داریم قطعاً باید این سد به زودی ساخته شود و در کنار آن سد آبریز و سقاوه  هم باید ساخته شوند و ماده ۲۲ و ۵۶ آنها در همین دولت گرفته می‌شود.

حاجی‌زاده افزود: رسالت قرارگاه خاتم وابسته به سپاه آبادانی کشور است که دولت و نظام هم باید به قرارگاه کمک کنند امروزه سدسازی ایران در جهان الگو شده و باید این جایگاه تقویت شود اما انتظار داریم که قرارگاه خاتم به استان‌های محروم به چشم دیگری نگریسته و آنها را دریابد و سرعت ساختن سد تنگ سرخ را افزایش دهد.

وی گفت: مدیران باید مشکلات قرارگاه خاتم را در زمان مشخص برطرف کنند و 2 کمیته باید تشکیل شود و هر هفته مشکل این سد بررسی گردد مشکلات به صورت هفتگی باید پیگیری شده و همچنین نباید حقی از مردم ضایع شود نسبت به حقوق آنها وظیفه سنگینی داریم همه اموال و مراتع و باغات و خانه‌ها با نرخ کارشناسی مصوب و البته دست بالا باید کارشناسی شود و انصاف را در مورد مردم باید اجرا کرد بر روی دارایی‌های مردم حساس باشیم منابع طبیعی کمک کند و زمین به این مردم اختصاص داده شود زیرا نباید ساختن سد موجب شود که زندگی آنها از بین برود.

معاون استاندار در ادامه گفت: کمیته رفع موانع سد تنگ سرخ تشکیل می‌شود موانعی در این راه است که به صورت هفتگی باید پیگیری و برطرف شود هرچند همراهی منابع طبیعی در رفع موانع بسیار خوب بوده اما در سد تنگ سرخ خارج از برخی قواعد پروژه های کوچک باید کمک شود تا موانع رفع گردد.

وی ادامه داد: درختان هر چه سریع‌تر تا دو هفته دیگر تعیین تکلیف شوند و ظرف دو هفته مشکل دپوی نخاله ها پیگیری شود.

معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد در ادامه به موضوع تعیین تکلیف جاده جدید اشاره کرد و گفت: این جاده باید در اولویت قرار گیرد و تا یک ماه آینده باید تعیین تکلیف شود مشکل سیمان پروژه تنگ سرخ نیز باید تعیین تکلیف شود و به اندازه کافی سیمان در اختیار آنها قرار گیرد همچنین جابجایی تیرهای برق باید به موقع تا دو ماه آینده به اتمام برسد همه این کارهاا نهایتا باید ظرف دو ماه انجام شود.

حاجی‌زاده گفت: همه خدمات از محل جاده جدید عبور می کند و دستگاه ها حق ندارند غیر از این اقدام دیگری انجام دهند.

وی تاکید کرد: سد تنگ سرخ نماد وحدت میان مدیران است اگر این پروژه به نتیجه برسد بقیه پروژه‌ها نیز روی روال قرار گرفته و به نتیجه می‌رسد استان باید از ظرفیت 4 سد استفاده کند و بتوانیم در کنار سد کوثر آن سه پروژه سدسازی را نیز به نتیجه برسانیم اگر تعامل داشته باشیم این کار انجام شدنی است.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.