کد خبر: ۱۴۵۶۸
تاریخ انتشار:۱۷:۲۸ - ۱۸ دی ۱۳۹۸
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir): نقشه های هواشناسی بیانگر فعالیت سامانه بارشی با ماهیت سرد طی روزهای پنجشنبه ۱۹ دیماه تا شنبه ۲۱ دیماه در سطح کهگیلویه و بویراحمد است.

 بر این اساس بارش های متناوبی به صورت برف در ارتفاعات استان و نواحی سردسیری و باران در نواحی گرمسیری طی این مدت پیش بینی می شود و همچنین همزمان با عبور سامانه مذکور کاهش محسوس دما و یخبندان دور از انتظار نیست . 

ولی بهره مند روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: به کشاورزان مناطق سردسیری استان توصیه می شود از گلخانه ها، سالن‌های پرورش قارچ و مرغداری‌ها دربرابر سرما و وزش باد محافظت کنند.

وی افزود: با توجه به کاهش دما ،کشاورزان از هرگونه هرس باغ ها خودداری کنند.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: کشاورزانی که کلزای آن ها کمتر از ۸ برگی است برای جلوگیری از سرما زدگی نسبت به محلول پاشی با کودهای پتاسیم بالا و کود های کاهش دهنده استرس اقدام کنند.

بهره مند همچنین به کشاورزان استان در مناطق گرمسیری توصیه کرد که از گلخانه ها، سالنهای پرورش قارچ و مرغداری ها دربرابر سرما و وزش باد مراقبت کنند. 

وی بیان کرد:  با توجه به احتمال بارش در روزهای ابتدای هفته آینده، از محلول پاشی و سمپاشی خودداری کنند.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: با توجه به افت دما به زیر صفر، باغداران مرکبات اقدامات حفاظتی لازم را انجام و هر چه سریع تر نسبت به برداشت میوه اقدام کنند.

بهره مند افزود: کشاورزانی که کلزای آن ها کمتر از ۸ برگی است برای جلوگیری از سرما زدگی نسبت به محلول پاشی با کودهای پتاسیم بالا و کود های کاهش دهنده استرس اقدام کنند.

میانگین میزان بارش باران در استان در سال زراعی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۸۲.۵ میلیمتر کاهش یافته است.

میانگین بلند مدت بارش تا امروز ۲۲۲.۹ میلیمتر بوده و تفاوت سال زراعی جاری از مدت مشابه سال گذشته ۱۸۲.۵ - میلیمتر بوده است.

بارش سال زراعی گذشته (۹۷-۹۸) حدود ۸۹۱ میلیمتر بوده است.

 میانگین بارش سال زراعی بلند مدت ۵۴۲.۸ میلیمتر و درصد تفاوت بارش سال زراعی نسبت به کل بارش بلند مدت ۵۹ - میلیمتر بوده است.

دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران کهگیلویه و بویراحمد را در سال زراعی ۹۷ و ۹۸ از نظر میانگین بارندگی استان‌ها در رتبه دوم پربارش ترین ها اعلام کرد.

کهگیلویه و بویراحمد با ۷۲۳ هزار نفر جمعیت یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

این استان یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.