کد خبر: ۱۴۲۴۸
تاریخ انتشار:۱۳:۲۷ - ۲۸ آذر ۱۳۹۸
عصر دنا: هیئت منصفه دادگاه لیورپول، پس از سه ساعت شور، با رای ده به دو، امانی نور را به اتهام کمک مالی به تروریسم محکوم کرد. او با شنیدن حکم دادگاه در جایگاه متهم به گریه افتاد و مادرش در حالی که اشک می‌ریخت صحن دادگاه را ترک کرد.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

یک ملکه زیبایی سابق به خاطر ارسال اینترنتی مبلغ 35 پوند به شوهرش، به کمک مالی به تروریسم محکوم شد.

امانی نور پیشتر تلاش کرده بود به افراد داعش در سوریه بپیوندد. دادستان دادگاه لیورپول در انگلیس او را متهم به حمایت از جهاد خشونت‌آمیز و قانون شریعت کرده است.

این متهم 21 ساله به دادگاه گفت به دنبال جدایی از دوست پسرش که فوتبالیست لیگ برتر بوده، به مذهب پناه برده است.

(تصاویر)

او در سال 2014 در مسابقات ملکه زیبایی بریتانیا شرکت کرد و به عنوان یکی از فینالیست‌های مسابقه انتخاب شد.

نور گفت در 18 سالگی، به دنبال قطع رابطه با دوست پسر فوتبالیستش در انظار عموم بیشتر روی مذهبش تمرکز کرده بوده است.

وی  ابتدا به عقد اسلامی ‌یک روحانی مسلمان در وِیوِر تری محله‌ای که زندگی می‌کرد، در می‌آید. آنها قصد داشتند به عربستان سعودی مهاجرت کنند، اما ازدواج‌ این دو پیش از عملی شدن برنامه‌شان به طلاق می‌کشد.

چنان که در دادگاه گفته شد، به دنبال آن، نور درباره سازمان‌های افراط گرا با کسانی که در شبکه‌های اجتماعی با آنها آشنا شده بود، شروع به تبادل نظر کرد.

(تصاویر)

پیام‌هایی که میان نور و ویکتوریا وبستر 28 ساله رد وبدل شده بود، در دادگاه خوانده شد. وبستر پیشتر به سه مورد کمک مالی به تروریسم اعتراف کرده بود.

نور، دانشجوی سابق هنرهای نمایشی، پذیرفت که در این پیام‌ها برخی از نظراتش سخت‌تر از نظرات داعش بوده است. وی گفت قصد داشته بیشتر در مورد داعش کسب اطلاع کند تا تصمیم بگیرد از آن حمایت بکند یا نه.

دادستان گفت نور سپس با مردی که در اپلیکیشن تلگرام خود را حکیم عشق من می‌نامید، آشنا شد و در سالروز تولد 20 سالگی‌اش از طریق ارتباط ویدیویی با او ازدواج کرد.

(تصاویر)

در این پیام‌ها، وبستر 28 ساله که در محله نلسون در لانکاشِر زندگی می‌کرد، به نور گفت شوهرش برای داعش می‌جنگد. اما نور گفت او خود را یک جنگجوی مستقل در سوریه معرفی کرد و به اعتقاد او شوهرش برای اسلام و قانون شرع می‌جنگیده است.

وی گفت قصد داشته به او بپیوندد. در میان مدارکی که پلیس روز بازداشت نور، در خانه او پیدا کرده یک بلیط پرواز به ترکیه قرار دارد.

به دادگاه گفته شد نور در ماه مه 2018 تحت نام مارگرت آلن از طریق پِی پَل مبلغ 35 پوند به سازمانی که خود را دست‌های بخشنده می‌خواند، حواله کرده است. نور این وجه را به توصیه وبستر حواله کرده که به او گفته بوده یکی از مبارزین در سوریه در ماه رمضان مقروض است و برای غذا و سایر لوازم ضروری به پول احتیاج دارد.

نور که صاحب یک واحد بازرگانی فروش جواهرآلات در اینترنت است، هرگز وبستر یا شوهرش را ملاقات نکرده و ارتباط میان آن‌ها از طریق اپلیکیشن تلگرام بوده است.

 

نور گفت تصور می‌کرده وجهی که حواله کرده برای خرید غذا برای زنان و کودکان در سوریه صرف می‌شود، اما دادستان گفت او می‌دانسته این پول ممکن است صرف مقاصد تروریستی شود.

هیئت منصفه در روز پنجشنبه، پس از سه ساعت شور، با رای ده به دو، نور را به اتهام کمک مالی به تروریسم محکوم کرد. او با شنیدن حکم دادگاه در جایگاه متهم به گریه افتاد و مادرش در حالی که اشک می‌ریخت صحن دادگاه را ترک کرد.

قاضی اندرو مناری به هیئت منصفه گفت:  پرونده غم‌انگیزی‌ است. حالا درک بیشتری از دنیای تاریک و خطرناک برخی از مردم در اینترنت دارید که در آن به سادگی و آسانی از رویداد‌های وحشتناک حرف می‌زنند. با یک نگاه به اینترنت متوجه می‌شوید خانم نور با مردی که شهرت اجتماعی داشته، در رابطه بوده است.این مرد یک فوتبالیست حرفه‌ای بوده و به همین دلیل زندگی نور، در یک مرحله به شدت دستخوش تغییر شده بوده است.

(تصاویر)

نور در روز 20 دسامبر، پیش از صدور حکم، به قید وثیقه و شرط محدودیت رفت و آمد و حمل وسیله الکترونیکی ردیابی و ضبط گذرنامه، آزاد شد.

جِنی‌ هاپکینز به نمایندگی از اداره دادستانی کل، گفت: نور و وبستر باید می‌دانستند که کمک‌های مالی‌شان احتمالا صرف خرید اسلحه و تدارکات برای اقدامات تروریستی در سوریه می‌شود.

(تصاویر)

فرارو،

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.