کد خبر: ۱۴۱۰۵
تاریخ انتشار:۱۳:۱۹ - ۰۸ آذر ۱۳۹۸
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir): داریوش بهنیا؛ استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌هایی است که وضعیت و شرایط بازار آن تابع و وابسته به وضعیت و شرایط بازار استان‌های بزرگ و همجوار همچون اصفهان و به خصوص فارس است.

بیشتر مایحتاج بازار استان و به خصوص شهر یاسوج مرکز استان به دلیل غیر مولد بودن از شیراز تامین می‌شود که فاصله میان این 2 مرکز استان چیزی حدود 180 کیلومتر است و قیمت برخی اجناس در یاسوج تابع نرخ کرایه‌ای است که کالا و اجناس را از شیراز تا یاسوج حمل می‌کند.

شیر در بازار یاسوج نایاب شده است

به گزارش فارس؛ با گشت و گذاری که در خیابان‌ها و مراکز عمده خرید و فروش این شهر مثل خیابان عمده‌فروشان و خیابان طالقانی و همچنین بلوار 60 متری شهر یاسوج داشتیم قیمت‌های 10 قلم کالا پیش و بعد از تغییر قیمت بنزین را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دادیم.

به همین منظور به اولین مکانی که سر زدیم فروشگاه عرضه لبنیات اعم از شیر، ماست و دوغ در انتهای خیابان شهید رستمی بود، فروشنده پیش از این که از او سوالی در خصوص قیمت‌ها داشته باشیم از نایاب شدن شیر در بازار شهر یاسوج خبر داد و گفت: چند روزی است که پس از گران شدن نرخ بنزین شیر در یاسوج کمیاب و به عبارتی نایاب شده است.

فروشنده لبنیاتی در خیابان شهید رستمی در پاسخ به سوال ما که دلیل نایاب شدن چیست را عرضه شیر تولیدی یاسوج در بازار شهرهای مجاور از جمله شیراز ذکر کرد و گفت: آن گونه که ما و سایر همکارانمان شنیده‌ایم شیر تولیدی را به شهرهای دیگر می‌برند.

ثبات قیمت فراورده‌های لبنی علی‌رغم نایاب شدن شیر 

به گزارش فارس اما با وجود کمیاب شدن شیر در بازار یاسوج همان مقدار اندکی هم که اکنون عرضه می‌شود به قیمت قبل یعنی به ازای هر کیلوگرم 3 هزار تومان عرضه می‌شود و سایر محصولات و فراورده‌های لبنی نیز همچون ماست با همان قیمت 4200 تومان و دوغ هم با قیمت 2000 تومان در بازار عرضه می‌شود و تغییری در قیمت‌ها تاکنون ایجاد نشده است.

 

بعد از پرس و جو در مورد قیمت لبنیات به سراغ کرایه تاکسی‌ها در شهر یاسوج رفتیم و از چند مسافر و همچنین راننده تاکسی‌های زرد در خصوص وضعیت کرایه‌های پیش و پس از گران شدن بنزین پرسیدیم که به اتفاق هم مردم و هم رانندگان تاکسی از ثابت ماندن نرخ کرایه تاکسی‌های شناسنامه‌دار در سطح شهر می‌گفتند.

تاکسی تلفنی‌ها در افزایش کرایه همچنان می‌تازند

برای نمونه راننده تاکسی در چهار راه هلال‌احمر منتهی به مسیر شرف‌آباد یاسوج از همان نرخ 1500 تومانی خبر داد که پیش از گران شدن قیمت بنزین همین قیمت بود و دیگر مسیرهای شهر نیز قیمت بر همین منوال بود.

اما وضعیت کرایه حمل مسافر در شهر یاسوج به همین جا ختم نمی‌شد چرا که مردم از نرخ آژانس‌های تلفنی و همچنین مسافرکش‌های شخصی در شهر انتقاد داشتند و می‌گفتند که کرایه خود را گاه تا دو برابر بالا برده‌اند و هر چه باب میلشان باشد از مسافر کرایه می‌گیرند.

 

بعد از تهیه گزارش از وضعیت لبنیات و کرایه تاکسی در شهر یاسوج به سراغ وضعیت قیمت نان در سطح این شهر رفتیم که معلوم شد قیمت نان هیچ تغییری در بازار شهر یاسوج نکرده و همچنان نانوایی‌ها با نرخ دولتی و نانوایی‌های آزادپز نان را به نرخ ثابت گذشته به دست مشتری می‌دهند.

قیمت قوت لایموت همچنان مثل سابق 

نانوایی در بلوار قرنی که نان لواش سنتی طبخ می‌کند با همان نرخ هر قرص 220 تومان قبل از گرانی بنزین نان را به دست مشتری می‌دهد و همچنین نانوایی نان لواش و تافتون در منطقه آخر آسفالت نان لواش زنبوری را به قیمت هر قرص 200 تومان به قیمت قبل عرضه می‌کرد و تافتون هم به همان قیمت 250 تومان عرضه می‌شد.

 

اما یکی از مشکلاتی که توسط نانوایی‌های آزادپز عنوان می‌شد بالا رفتن قیمت آرد بود که در گذشته این آرد به قیمت کیسه‌ای 43 هزار و 800 تومان به دست آن‌ها می‌رسید و اکنون با افزایش بیش از 4 هزار تومانی کیسه‌ای 48000 هزار تومان به آن‌ها عرضه می‌شود اما با این حال نانوایی‌های آزادپز هنوز با همان قیمت نان را در اختیار مردم قرار می‌دهند.

بعد از تهیه گزارش از وضعیت لبنیات و نان و کرایه تاکسی به سراغ اصل موضوع یعنی میوه و تره‌بار رفتیم و در چند نقطه از شهر یاسوج قیمت میوه و تره‌بار را مورد بررسی قرار دادیم.

در منطقه آخر آسفالت از یک میوه فروشی قدیمی در خصوص وضعیت میوه و تره‌بار و قیمت آن پیش و پس از قیمت بنزین پرسیدیم که از ثابت بودن قیمت‌ها در بازار به غیر از چند قلم از حمله گوجه و سیب‌زمینی و پیاز سخن به میان آورد.

امان از قیمت گوجه

پیاز در مغازه‌های میوه‌فروشی از کیلویی 2500 تومان به کیلویی 4000 تومان افزایش قیمت داشته و سیب زمینی هم در مغازه میوه‌فروشی 4500 تومان عرضه می‌شود اما بحث‌برانگیزترین قیمت مربوط به گوجه فرنگی بود که قیمت متلاطمی در بازار شهر یاسوج پیدا کرده است.

در حالی که گوجه فرنگی تا یکی دو هفته قبل در شهر یاسوج قیمتی نهایتا تا 4000 تومان داشت اکنون در برخی از نقاط شهر به قیمت 800 هزار تومان و در جاهای دیگر و در مناطقی مثل راهنمایی و مناطق بالانشین شهر یاسوج تا کیلویی 12 هزار تومان به فروش می‌رسد.


برخی فروشندگان معتقدند دلیل گران شدن قیمت گوجه فرنگی به افزایش قیمت کرایه‌های حمل بار از شیراز به یاسوج برمی گردد اما برخی دیگر هم معتقدند که به دلیل تغییر فصل و بارندگی‌های اخیر وضعیت قیمت گوجه تفاوت کرده و این بی‌ثباتی در قیمت آن به وجود آمده است.

به گزارش فارس اما قیمت سایر میوه‌جات اعم از سیب و پرتقال و نارنگی و انار در بازار یاسوج تفاوت قیمتی با قبل از افزایش قیمت بنزین نداشته‌ و به فرض مثال پرتقال 5 هزار تومانی با همان قیمت 5 هزار تومان و انار شهرضا نیز با همان نرخ قبلی 5000 تومان در بازار شهر یاسوج خرید و فروش می‌شود.

کرایه کامیون‌های حمل میوه بیداد می‌کند

برخی از فروشندگان میوه در شهر یاسوج به شدت از عدم کنترل بر نرخ کرایه کامیون‌ها و وانت‌های حمل میوه از شیراز به یاسوج و همچنین اصفهان به یاسوج معترض و گلایه‌مند بودند به نحوی که قیمت کرایه یک بار که تا پیش از افزایش قیمت بنزین از شیراز به یاسوج 200 هزار تومان بوده اکنون به 400 هزار تومان افزایش 2 برابری یافته و یا کرایه حمل میوه از اصفهان که در گذشته 400 هزار تومان بوده درست دو برای یعنی 800 هزار تومان شده است.

 

بعد از تهیه گزارش از وضعیت لبنیات و نان و کرایه تاکسی و میوه نوبت به بررسی وضعیت بازار گوشت مرغ و گوسفندی رسید که از چندین قصابی و فروشگاه عرضه مرغ گرم سراغ وضعیت قیمت این دو کالا را گرفتیم.

گوشت گوسفندی دوباره به سفره‌ها باز می‌گردد

به گزارش فارس بعد از التهاباتی که حتی پیش از افزایش قیمت بنزین در بازار گوشت استان و شهر یاسوج داشتیم اکنون ثبات نسبی در بازار این فرآورده دامی حاصل شده است.

از قصابی میدان عدل یاسوج سراغ قیمت گوشت بره و کهره و همچنین بز و میش را گرفتیم که قیمت‌ها خوشبختانه با تغییر نرخ بنزین تغییری نکرده بود.

طبق گفته این فروشنده هم اکنون در سطح شهر یاسوج گوشت بره و کهره کیلویی 87 هزار توان به همان قیمت سابق در شهر عرضه می شود و گوشت بز و میش هم به قیمت هر کیلو 74 هزار تومان در حال حاضر در شهر یاسوج خرید و فروش می‌شود.

 

از دلیل ثبات در بازار گوشت گوسفندی در شهر یاسوج پرسیدیم که قصابان معتقد بودند دلیل گران شدن یک باره گوشت و بالا رفتن تصاعدی قیمت صادرات دام بود که جلوی آن گرفته شد و اکنون گوشت مورد نیاز بازار استان و یاسوج از بروجن و اصفهان و شیراز تامین می‌شود و البته که خود میدان دام شهر یاسوج نیز دام مورد نیاز قصابان را تامین می‌کند.

همین وضعیت قیمت را در سایر قصابی‌های شهر یاسوج از جمله قصابی‌های میدان جانباز داشتیم و گوشت تقریبا بدون هرگونه افزایش قیمتی عرضه می‌شد.

به گزارش فارس شاید مرغ یکی از پر مصرف‌ترین محصولات بر سر سفره هر یاسوجی باشد که میانگین مصرف آن در این شهر به مراتب بالاتر از سایر شهرهای کشور است.

قیمت مرغ گرم در یاسوج ارزان‌تر از مرغ منجمد!

به چند مغازه فروش مرغ از جمله در خیابان 60 متری و همچنین در چهارراه سبزی فروشان که سری زدیم مرغ با همان قیمت سابق 12 هزار و 900 تومان خرید و فروش می‌شد که البته در برخی دیگر از مغازه ها مرغ 12 هزار و 400 تومانی هم عرضه می‌شد در حالی که بنا به گفته فروشندگان، قیمت مرغ تا قبل از افزایش قیمت بنزین تا کیلویی 13 هزار تومان هم رفته بود.

 

در میدان عدل نیز وضعیت قیمت مرغ به همین منوال بود و البته شاهد کاهش قیمت مرغ نسبت به قبل از گران شدن قیمت بنزین هم بوده‌ایم.

پس از تهیه گزارش از وضعیت قیمت لبنیات و نان و کرایه تاکسی و میوه  و گوشت مرغ و گوسفندی نوبت به وضعیت قیمت برنج و روغن رسید که چند هایپر مارکت و مغازه و همچنین عمده فروشی در سطح شهر یاسوج را از نظر وضعیت قیمت‌ها مورد بررسی قرار دادیم.

برنج و روغن همچنان بدون تغییر قیمت

روغن خوراکی اعم از روغن جامد و همچنین روغن مایع تغییر قیمیت در شهر یاسوج تاکنون نداشته و و بنا به گفته یکی از فروشندگان در بازار عمده‌فروشان شهر یاسوج قیمت هر حلب 4 کیلویی روغن جامد که قبلا 43 هزار تومان بوده اکنون نیز به همان قیمت 43 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

برنج البته به دلایل مختلف تلاطمی در بازار از نظر کمیاب شدن آن وجود داشته و تا حدودی نیز تابع قیمت برنج محلی در استان بوده اما در حال حاضر بنا به گفته فروشندگان این کالا در نقاط مختلف شهر یاسوج مثل خیابان 60 متری و همچنین خیابان عمده‌فروشان تغییر قیمتی نداشته و برنج طبیعت که تا پیش از این هر کیسه 10 کیلوگرمی 77 هزار تومان خرید و فروش می‌شد اکنون نیز با همین قیمت در شهر یاسوج دست به دست می‌شود.

 

 

روغن مایع نیز همان قیمت سابق را در شهر یاسوج دارد که بنا به گفته فروشنده خیابان شهید مطهری یاسوج روغن 810 گرمی مایع که در گذشته قیمت 7700 تومانی داشته اکنون با همان قیمت به فروش می‌رسد.

استاندار و دادستان لحظه به لحظه قیمت‌ها را رصد می‌کنند

بعد از بررسی وضعیت بازار به سراغ سالار حسین‌پور رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد رفتیم و از وی در خصوص وضعیت کنونی بازار شهر یاسوج و تفاوت قیمت‌ها پیش و پس از افزایش قیمت بنزین پرسیدیم که در جواب گفت: تقریبا 20 اکیپ بازرسی در کل استان داریم که صبح و بعد ازظهر کار نظارت را انجام می‌دهند.

وی می‌گوید گزارش بازرسی‌ها را روز به روز برای استاندار و دادستان مرکز استان ارسال می‌کنیم و بازار در رصد کامل تیم‌های بازرسی استان قرار دارند.

دلیل نایاب شدن شیر در یاسوج

حسین‌پور با قدردانی از بازرسین منصفی که در هر زمینه‌ای سازمان صمت را برای کنترل بازار یاری می‌دهند خاطرنشان کرد: در زمینه نایاب شدن شیر در بازار استان هیچ مشکلی مبنی بر کمبود و نایاب شدن نداریم اما دامپزشکی که مسوول سلامت مردم است دستور داده تا شیر به فروشگاه‌های ماست‌بندی محلی تحویل داده نشود چرا که سلامتی مردم قبل از هر چیز باید لحاظ شود.

 

این مسوول  به بازار مرغ استان هم اشاره کرد که در حال حاضر وضعیت بسیار خوبی بر بازار حاکم است و گوشت مرغ که تا پیش از گرانی بنزین تا کیلویی 13 هزار و 200 تومان عرضه می‌شد اکنون به قیمت حتی 12 هزار و 400 تومان نیز در بازار عرضه می‌شود.

حسین‌پور به موضوع نایاب شدن برنج دانه بلند در شهر یاسوج اشاره کرد و گفت: گرانی برنج به دلیل تعرفه‌ای بود که دولت بر روی آن گذاشت اما در حال حاضر در استان کمبود برنج وجود ندارد و برنج 1121 وارد بازار کردیم و با نرخ 67 هزار تومان به فروش رسید و در حال حاضر برنج دانه بلند بیش از قیمت 78 هزار تومان در بازار استان نیست.

وی به قیمت گوجه در بازار شهر یاسوج و قیمت به شدت افزایشی آن اشاره کرد و گفت: خوشبختانه گرانی گوجه به دلیل گرانی و افزایش قیمت بنزین نبود و دلیل آن را باید در موضوع فصلی دانست هر چند که در بازار قیمت گوجه تا 13 هزار تومان هم خرید و فروش می‌شد اما اکنون میانگین قیمت آن در بازار شهر یاسوج تا 10 هزار تومان است.

رئیس سازمان صمت استان به قیمت تخم‌مرغ هم اشاره کرد که در مقطعی تا 10 هزار و 500 تومان بود و اکنون قیمت آن در بازار یاسوج 9 هزار و 500 تومان است و انتظار داریم تا 7 هزار و 500 تومان هم قیمت آن کاسته شود.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.