کد خبر: ۱۳۸۰۴
تاریخ انتشار:۰۹:۵۳ - ۰۳ تير ۱۳۹۶
عصر دنا: یک روزنامۀ اسرائیلی، از پشتِ پردۀ برکناری ولیعهد عربستان و گزینه های محدودی که خاندانِ حاکم پیش روی او گذاشتند، پرده برداشت.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir): به نوشتۀ «یدیعوت احرونوت» هنگامی که جلسۀ خاندان حاکم سعودی برگزار شد، دو گزینه پیش روی بن نایف ولیعهد عربستان قرار داده شد: یا این که در برابر چند میلیارد دلار، با حفظ آرامش از پست ولیعهدی کنار برود، یا این که در شرایطی گنگ، ناپدیدش می کنند. به نظر می رسد که بن نایف، گزینۀ اول را ترجیح داد و پذیرفت که ولیعهدی را به پسرعمویش محمد بن سلمان واگذار کند.

یدیعوت احرونوت دربارۀ بن نایف نوشت: بن نایف، جنگ علیه القاعده را اداره کرد و در یکی از عملیات تروریستی که ضد او صورت گرفت، به شدت زخمی شده بود، اما در قبال همۀ این ها تنها جایزه ای که دریافت کرد آن بود که ولیعهد جدید، به رسم تقدیر، در برابر او خم شد و جلوی دوربین ها دستش را بوسید.

در این گزارش با تاکید بر این که برکناری بن نایف از ولیعهدی چندان غافلگیر کننده نبود، خاطر نشان شده است آن چه در پی این کناره گیری اهمیت داشت، برکناری وابستگان و نزدیکان به بن نایف از پست های خود به نفع وابستگان و نزدیکان ولیعهد جدید، در سکوت خبری بود.

از میان این تغییرات که به افزایش قدرت بن سلمان منجر شد، می توان به انتصاب وزیر کشور جدید، وزیر انرژی جدید و سفیر جدید در واشنگتن اشاره کرد که همگی از میان شاهزاده های بیست و سی سالۀ خاندان حاکم هستند و بسیاری بر این باورند که این اقدام، به منظور حاکم کردن نسل سوم از خاندان حاکم در جایگاه رهبری کشور صورت گرفته است.

منبع: العالم
ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.