کد خبر: ۱۳۰۹۰
تاریخ انتشار:۱۹:۰۵ - ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۶
قالیباف در مناظره تلویزیونی:
عصر دنا: کاندیدای دوازدهمین دوره ریاست‌جهموری گفت: با افزایش گرانی و تورم ارزش یارانه به کمتر از ۱۵ هزارتومان رسیده است.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز جمعه (8 اردیبهشت ماه 96) در نخستین مناظره انتخاباتی با محوریت «مسائل اجتماعی» حضور یافت.

محورهای اظهارات قالیباف را در ذیل بخوانید:

*ما امروز حدود 11 میلیون نفر حاشیه‌نشین داریم. طبیعتا این بر اساس فرصت‌های نابرابری اجتماعی و بحران‌های اقتصادی به وجود می‌آید. یکی از موارد پیش‌بینی شده این است که ما در درازمدت برنامه‌ریزی کنیم که طبیعتا برای کوتاه‌مدت هم باید یک برنامه‌ریزی برای این عزیزان داشته باشیم.

* معمولا در همه دنیا اینگونه است که دولت‌ها از این‌ها (حاشیه‌نشین‌ها) حمایت می‌کنند. من می‌دانم آقای میرسلیم هم بر این موضوع تأکید دارد که بخشی از این محرومین به کم درآمدها همین حاشیه‌نشین هستند. دولت هم تدبیر کرده تا در حوزه یارانه‌ها به این‌ها کمک شود. در 7 سال گذشته هم کمک شده است ولی گلایه آنها این است که در هفت سال گذشته با توجه به افزایش گرانی و تورمی که اتفاق افتاده است ارزش آن 45 هزار و 500 هزار تومان امروز به کمتر از 15 هزار تومان رسیده است. 

* گلایه اول آنها این است که چرا این مقدار افزایش پیدا نمی‌کند و همپای تورم کشور بیشتر نمی‌شود و همچنین اینکه چرا یارانه‌ها بین همه اقشار مساوری تقسیم می‌شود و از آن طرف البته مردم یک نگرانی هم دا رند که افزایش یارانه‌ها باعث گرانی در کشور نشود که من فکر می‌کنم آقای میرسلیم با این موضوعات موافق است.

* خطاب به میرسلیم: من می‌خواهم بدانم که جنابعالی برای یک اقدام کوتاه‌مدت برای انی محرومین چه اقداماتی را انجام می‌أهید و به طور درازمدت به طور ریشه‌ای این موضوع حل می‌شود چه راه حلی دارید.

* عدالت اجتماعی از موضوعات مهم و از اهداف نظام اسلامی و انقلاب بوده ولی همه شاهدیم وقتی که مشکلات اقتصادی و بحران‌های اقتصادی داریم تحقق عدالت اجتماعی سخت است.

* ما در روزی که کار را در شهر تهران شروع کردیم اولین نکته‌ای که به آن اشاره کردیم این بود که فاصله شمال و جنوب را کم کنیم؛ به خاطر اینکه از اهداف انقلاب اسلامی است که امروز در سطح شهر هم مشخص است که در حوزه کاربردی و چه در حوزه انسانی به محرومین در بخش‌های مختلف و بافت‌های فرسوده توجه شود که این اتفاق افتاد.

* ولی همه ما می‌دانیم که در این ناعدالتی اقتصادی و نابرابری‌های فرصت‌های اجتماعی وجود دارد؛ به عنوان مثال همین بحث بیکاری و شغل که در حقیقت حق شهروندان است به آن توجه شود، من در برنامه جنابعالی (رئیسی)  دیدم که به این موضوع مفصل پرداختید. البته در برنامه ما هم است.

* طبیعتا نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که ما یک اشتغال حمایتی انجام می‌دهیم و به سمت یک اشتغال پایدار خواهیم رفت.

* امروز شکاف طبقاتی در جامعه ما بیشتر شده است، فرصت‌های اجتماعی امروز نابرابر هستند یعنی بهره‌ای که آن 4 درصد می‌برند هیچ وقت بقیه 96 درصد مردم این بهره را نمی‌برند.

* ما در برنامه پنجم هم چنین هدفی را داشتیم می‌خواهم بگویم ارزیابی شما در این زمینه چه میزان است؛ برنامه پنجم که تمام شده و امسال آغاز برنامه ششم است. به نظر شما برنامه پنجم به چه میزان توانسته در این راه موفق باشد.

* 4 درصد در جامعه ما هستند که از همه چیز برخوردارند و 96 درصد هم برخودار نیستند.

* آنهایی که برخودار هستند با رانت برخوردارند، همانطور که آقای جهانگیری به آن اشاره کرد در مسکن هم همینگونه است.

* ما اکنون بیش از 3 میلیون مسکن در کشور داریم که خالی است. سوال کنیم که این‌ها چرا خالی هستند، کجا هستند و متعلق به چه کسانی است؟ این‌ها در حقیقت متعلق به همان 4 درصدی که با این ثروت‌های باد آورده یک ویلا در شمال برای خود می‌گیرند و یک ویلا هم در شمال شهر و همان 96 درصد در محرومیت هستند.

* برنامه بوده که دولت هر سال 10 درصد بافت فرسوده را احیا کند به هر حال دولت نتوانست این را تکمیل کند و در طول یک دهه این کار انجام شود.

* اکنون بیش از 5 سال از این می‌گذرد و پیشرفت در بقیه طبق آمار حدود 7 یا 8 درصد است؛ البته در بافت فرسوده شهر تهران که مسئولیت آن با شهرداری است بنا به گزارش وزارت مسکن ما در این زمینه 34 درصد هستیم. البته در این بخش دولت آن کمکی که باید به ما می‌کرد را نداشت ولی به هر حال پذیرفتیم که ما این کار را انجام دهیم.

* بنده معتقدم با این 4 درصد حتما برخورد شود. اگر کسی رانت 5 میلیاردی گرفته باید حتما با او برخورد شود امروز هم نباید بگذاریم که این تکرار شود. متأسفانه امروز هم این‌ها در جامعه حال تکرار شدن است و نمونه‌های آن وجود دارد.

* در سال 95 بیش از 530 هزار میلیارد تومان وام دادیم؛ بپرسیم این وام‌ها را به چه کسانی دادیم، چند هزار نفر این وام‌ها را گرفتند و چند ده میلیون نفر مثل همین وام ازدواج که گفتند چند سال است در نوبت هستند؟

*اگر ما سیستم را هم درست نکرده و مدیریت را اصلاح نکنیم موفق نخواهیم شد که بر مشکلات فائق آییم.

* خطاب به روحانی: همانطور که جنابعالی اشاره کردید مشکل جدی امروز ما در بحث ازدواج اشتغال است. جنابعالی در آغاز دوره به مردم عزیزمان قول دادید که 4 میلیون شغل را ایجاد کنید. در همان ابتدای مذاکرات هم گفتید.

* روحانی در پاسخ به قالیباف: آقای قالیباف ببینید یک سایت گمنامی یک حرفی می‌زند، بعد یک سایت معروفی نقل می‌کند، بعد یک روزنامه آن را نقل می‌کند، بعد جنابعالی هم می‌خواهید از روزنامه نقل کنید؛ من هیچ وقت در هیچ دوره‌ای قول 4 میلیون شغل به مردم ندادم و این دروغ محض است.

*قالیباف در پاسخ به اظهارات روحانی: ما آدرس سایت را از خودتان می‌گیریم!‌ شما که از آزادی گفتید حداقل اجازه بدهید بنده نظرم را به شما بگویم. اگر تحمل داشته باشید در حد دو دقیقه اتفاقی نمی‌افتد تحمل کنید.

* به هر حال حتما امید، نشاط، حقوق شهروندی و شبکه‌های اینترنت  مهم و لازمه زندگی امروز است؛ اما واقعا امروز افسردگی در جامعه ما چقدر شده است؟ 

* بنابر آمار خود دولت، امروز شرایط در این حوزه غیرقابل قبول شده است؛ این از کجا نشاط داشته باشد؟

* مردم برای نشاط زندگی خوش می‌خواهند. جنابعالی می‌گویید که این زندگی خوش اکنون است. یعنی کسب و کار رونق پیدا کرده است.

* مردم عزیز!‌ شما واقعا امروز در زندگی‌تان حستان این است که کسب و کار رونق پیدا کرده؟ واقعا در ذهنتان این است که در این چند سال آیا آمار بیکاری بیشتر شده یا کمتر؟

* ظاهرا آقای روحانی که به من فرصت صحبت کردن نمی‌دهند و توی صحبت می‌آیند.

* اگر این‌ها را حل کردیم نشاط را به جامعه تزریق خواهیم کرد، اگر این‌ها را حل کردیم امید دادیم. اگر آی.تی آمد شغل هم هست همانگونه که در دنیا بیشترین شغل را از همین طریق آورده است.

*من معتقدم که اشکال اساسی ما سرمایه هم نیست. سرمایه هم در داخل و هم در خارج است و می‌شود آن را آورد.

* اشکال اساسی ما سرمایه نیست بلکه مشکل همین نگاه مدیریتی گذشته و عدم تحملی است که شما اجازه حرف زدن را به ما نمی‌دهید مشکل است.

* خطاب به جهانگیری: آقای جهانگیری!‌ شما در صحبتتان اشاره کردید که اخلاق مهم است. من فکر می‌کنم که ای کاش شما هم اخلاق را واقعا رعایت می‌کردید.

*این هم واقعا پدیده‌ای عجیب است که جنابعالی به عنوان معاون رئیس جمهور نامزد شدید، آمدید و البته حق شهروندی شما است؛ شما هم می‌گویید ما یک رقیب هستیم اما مردم باید قضاوت کنند.

* خطاب به جهانگیری: صداقت شما در چند روز آینده مشخص خواهد شد که واقعا هستید یا خیر.

*اگر دولت آمده اینجا که گزارش کار خود را بدهد که صادقانه به مردم گزارش کار بدهد و گزارشی را هم که می‌دهیم درست بدهیم. 

*خطاب به جهانگیری: وقتی شما می‌گویید در جنوب شهر در بافت فرسوده درآمد می‌اورند شما حداقل یک مطالعه اولیه بکنید صدور پروانه ساختمان در کل بافت فرسوده تهران در جنوب شمال در شهر تهران مجانی است.

* ما هیچ وقت اقتصادی نگاه نکردیم، به جز همان محلی که جنابعالی رفتید و در منطقه 12 بازدید کردید زمین آن متعلق به وزارت مسکن و شهرسازی است. شما فقط آنجا رفتاری تجاری کردید و بروید ببینید چه ساختید.

*خطاب به جهانگیری: من متعجبم از شما به عنوان یک مدیری که اجرایی هستید و حاضرید اینگونه دستاویز سیاسی دیگران شوید و حرف‌های غیرباطنی خود را اینجا بگویید.این واقعا در حقیقت درست نیست.

* یا اگر بحث می‌شود که ما بیاییم اختیار به مردم بدهیم خیلی خوب است. ما بیش از یک دهه است در تهران شورای اداری محلات را درست کردیم؛ دولت محترم حدود 2 ماه قبل اعلام کرد که وا گذاری کار به مردم را حق ندارید داشته باشید. این چه مردمی کردن است؟ شما واقعاً با صداقت صحبت می‌کنید؟

*اشکال اساسی دولت شما این است که مجموعه برنامه‌ها و اقداماتتان را همیشه می‌گویید یا نمی‌شود سرمایه نمی‌آید،‌ آن کار نمی‌شود و بعد هم  از کسانی که جز آن 4 درصد هستنددفاع می‌کنید.

*همین وام‌هایی که می‌گویید مردم قضاوت کنند. هزار مسیر جلوی شما می‌گذارند که شما نتوانید وام بگیرید ولی در یک سال بنا به گزارش بانک مرکزی بیش از 500 هزار میلیارد تومان وام داده می‌شود. بروید لیست آن را در بیاورید به چه کسانی داده می‌شود؛ بی‌صداقتی این‌ها است.

* بحث مربوط به محیط زیست که در حقیقت باید به آن بگوییم بحران محیط زیست از مشکلات اساسی کشور است.

* اما امروز مشکلات جدی اقتصادی و بحران‌های اقتصادی تأثیرات جدی را در حوزه مسائل اجتماعی گذاشته که در بخشی از صحبت‌ها اشاره شد.

* در حوزه محیط زیست هم ما با دو مشکل مهم و اساسی روبه‌رو هستیم که یکی از آنها ریزگردها است.

* در ریزگردها روندی که تا کنون پیش رفته متأسفانه در 4 استانی که بوده امروز نزدیک 20 استان دچار آن شده، یعنی در حقیقت بخشی در مرکز تهران هم شاهد آن هستیم که ریزگردها تا اینجا هم می‌آید و مشکلات جدی دارد.

* البته یک بخش بحث این است که موضوع ریزگردها به آن طرف مرزها برمی‌گردد ما نمی‌خواهیم بگوییم این نیست ولی واقعا این چه سهمی دارد؟

*بخش قابل توجه ریزگردها مربوط به بی‌توجهی‌های داخل است. همین حادثه‌ای که اخیر در اهواز شاهد آن بودیم که مردم دیگر نمی‌گویند ریزگرد می‌گویند ریزمرگ و واقعا زندگی ندارند.

*این موضوع محیط زیست (ریزگردها) دقیقا داخلی بود یعنی وقتی که ما مالچ‌پاشی و درختکاری را رها می‌کنیم و مشکلاتی اینگونه پیدا می‌شود طبیعی است که این مسائل در اینجا پیش می‌آید.

* اشتغال دو دسته است؛ یکی اشتغال پایدار و یکی اشتغال عمومی که امروز مشکل جدی جامعه ما است. اشتغال عمومی یکی از بخش‌هایی است که در آن می‌توانیم جوانان را به کار بگیریم. چرا از آنها استفاده نمی‌کنیم که مردم امروز به این مشکل دچار شوند؟

* ما حرف از حقوق شهروندی می‌زنیم می‌گوییم حقوقشان را می‌دهیم، اما اولین حق مردم هوا است ما هوا را هم با بی‌تدبیری از مردم گرفته‌ایم بعد هم عذرخواهی می‌کنیم.

* همین آلودگی هوا در کلانشهرها و درتهران ما گفتیم. این موضوع قابل حل است و درابتدای دولت هم گفتیم طرح داریم آقای جهانگیری هم جلسه گذاشت. من خدمت دوستان رفتم و آمدم و او هم طرح ما را قبول کرد اما گفت خودمان اجرا می‌کنیم آقای جهانگیری بگوید که چه کار کرده است؟

*خطاب به جهانگیری: ماشین‌ها را از بیرون شهر رها می‌کند و می‌آید و ماشینی که 30 سال در جاده بوده دو مرتبه داخل می‌آورند و می‌شود سرویس اداره!  کامیون 50 - 60 ساله می‌آید.

*مشکل محیط زیست مانند بحران اجتماعی و اقتصادی امروز حل نشده است، چرا که این دولت همواره می‌گوید این نمی‌شود و پول می‌خواهند، آن نمی‌شود چون ما نمی‌توانیم. خب مردم باید چه کار کنند؟ چرا نمی‌توانیم؟ ما می‌توانیم، ظرفیت‌ها مشخص است نگویید این حرف شعار نیست.

* سالی یک میلیون و 300هزار نفر هستند که باید برای این‌ها شغل تعیین کنیم. شما می‌گویید آی‌تی را اجرا کرده‌ایم؛ در حوزه آی‌تی چرا نتوانستید بین کسانی که بهره‌مند هستند یا نیستند وزارت کار شما نتوانست این‌ها را تفکیک کند خب معلوم است که نیست.

ادامه دارد...

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.