کد خبر: ۱۲۷۱۵
تاریخ انتشار:۰۶:۰۰ - ۱۹ فروردين ۱۳۹۶
عصر دنا: نشریه خط حزب الله در شماره جدید خود به بررسی سیره رهبر انقلاب در صیانت از آراء مردم در ادوار گوناگون انتخابات می‌پردازد.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir): نشریه خط حزب‌الله در شماره این هفته خود به  بررسی سیره رهبر انقلاب در صیانت از آراء مردم در ادوار گوناگون انتخابات می‌پردازد.

در متن مطلب این نشریه با نگاهی بر سیره رهبر معظم انقلاب در صیانت از آراء مردم در ادوار گوناگون انتخابات آمده است: هیچ‌کس نباید رأی مردم را انکار کند، طی سالیان پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره «انتخابات» یکی از عرصه های مهم و اثرگذار نقش آفرینی مردم در سرنوشت کشور بوده است. در یادداشت زیر نگاهی داریم به سخنان اخیر رهبر انقلاب در حرم رضوی درباره ی انتخابات و سیره ی ایشان در «حفاظت و صیانت از آراء مردم» در انتخابات.

*در مقابل معارضین انتخابات می‌ایستم...

یکی از بخش‌های مهم بیانات رهبر انقلاب در ابتدای سال 96 به موضوع انتخابات و هشدار ایشان در زمینه «صیانت از آراء مردم» بر می گشت: «هرکس بخواهد با نتیجه‌ آراء ملّت دربیفتد، بنده در مقابلش می‌ایستم. در سال‌های گذشته و انتخابات‌های گذشته هم همین‌جور بوده؛ در سال 76 در سال 84 در سال 88 در سال 92؛ بعضی مقابل چشم مردم بوده و مردم مطّلع شده‌اند؛ بعضی را هم مردم مطّلع نشده‌اند امّا این حقیر در جریان قرار گرفته‌ام... در همه‌ این سال‌ها بنده ایستادم و گفتم نتیجه‌ی انتخابات مردم هرچه هست باید تحقّق پیدا کند؛ این آنجایی است که من در امر انتخابات دخالت میکنم و در مقابل مخالفین و معارضین انتخابات می‌ایستم.» 1/1/96

* آراءِ مردم را از خدای متعال خواسته‌ام

تأکید بر «حضور و مشارکت مردم» در تحولات کلانِ سیاسی و ضرورت جاری شدن «خواستِ مردم» از اصول ثابت رهبر انقلاب اسلامی بوده است. «انتخابات و فرآیند رأی گیری» در سطوحی چون ریاست جمهوری مظهرِ عملیاتی شدن اراده مردم است. مقاطع و فرازهای تاریخی انقلاب اسلامی شاهدی عینی بر استقامت رهبر انقلاب در صیانت از آراء مردم است.

تنها چند روز پس از انتخابات دوم خرداد 76 و در حالی که دشمنان به فضاسازی تبلیغاتی پیرامون این انتخابات پرداخته بودند رهبر انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس بر جایگاه و اهمیت «آراء مردم» تأکید کردند: «از ماهها قبل، بعضی از بزرگان و عزیزان و برجستگان کشور، مکرّر به من می‌گفتند که اگر شما به شخص خاصی برای ریاست جمهوری نظر دارید، آن را به ما بگویید.

من به آنها گفتم آنچه من از خدا خواسته‌ام، سی میلیون رأی است.

گفتم در این انتخابات، من آراءِ مردم را از خدای متعال خواسته‌ام؛ آن برای ما و کشور مهمّ است.» 7/3/76

* اگر چهارچوب‌های قانونی شکسته شد

در انتخابات سال 88 اما هنوز رأی گیری از مردم پای صندوق‌های انتخابات به اتمام نرسیده بود که «فتنه»ای برای «ابطال انتخابات» و نادیده انگاری «رأی مردم» با «اسم رمزِ تقلب» کلید خورد. حضرت آیت ا... خامنه ای در اولین سخنرانی عمومی خود در نمازجمعه پس از انتخابات، قاطعانه و محکم تن دادن به خواست های «غیر قانونی» را رد کردند: «این تصور هم غلط است که بعضی خیال کنند با حرکات خیابانی، یک اهرم فشاری علیه نظام درست میکنند و مسئولین نظام را مجبور میکنند، وادار میکنند تا به عنوان مصلحت، زیر بار تحمیلات آنها بروند. نه، این هم غلط است. تن دادن به مطالبات غیر قانونی، زیر فشار، خود این، شروع دیکتاتوری است.» 29/3/88

دفاع از چارچوب‌های قانونی برای از بین نرفتن «مصونیت انتخابات» یکی از نکات مهم طرح شده در این سخنرانی از سوی رهبر انقلاب بود: «اگر کسانی شبهه دارند و مستنداتی ارائه میدهند، باید حتماً رسیدگی بشود؛ البته از مجاری قانونی؛ رسیدگی فقط از مجاری قانونی. بنده زیر بار بدعتهای غیرقانونی نخواهم رفت. امروز اگر چهارچوبهای قانونی شکسته شد، در آینده هیچ انتخاباتی دیگر مصونیت نخواهد داشت.» 29/3/88

* بدون تحقّق خواست مردم، خیمه نظام اسلامی، سرِ پا نمی‌شود

تأکید بر مفهوم «حق الناس» در آستانه ی انتخابات ریاست جمهوری 92 و تبییت ابعاد گوناگون آن در سال های بعد را نیز می توان در چارچوب همین اعتقاد راسخ رهبری در صیانت از «جمهوریت نظام» و «دفاع قاطع از رأی مردم» دانست. صیانت از آراء ملت توسط رهبری متکی به مبانی مستحکم است: «در کشور ما ملت در صحنه است و خودش را صاحب مملکت و مدافع ارزشهای انقلاب و کشور می‌شناسد و خود را از مسئولان جدا نمی‌داند؛ لذا در این‌جا، قدرت متعلق به مسئولان و دولتمردان نیست؛ بلکه قدرت جنبه‌ی عمومی دارد و متعلق به مردم است.» 15/4/68

بر این اساس است که: «هیچ کس در نظام اسلامی نباید مردم، رأی مردم و خواست مردم را انکار کند... بدون آراءِ مردم، بدون حضور مردم و بدون تحقّق خواست مردم، خیمه نظام اسلامی، سرِ پا نمیشود و نمی‌ماند.» 14/3/78.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.