کد خبر: ۲۴۵۲۵
تاریخ انتشار:۲۳:۳۰ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
غریب آبادی تاکید کرد؛
عصر دنا: معاون امور بین الملل قوه قضائیه، درباره پیگیری وضعیت محمدرضا نوری تبعه ایرانی زندانی در عراق، توضیحاتی ارائه کرد.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

به گزارش پایگاه خبری عصر دنا به نقل از مهر، کاظم غریب آبادی، در خصوص وضعیت محمدرضا نوری تبعه ایرانی زندانی در عراق و پیگیری‌هایی که انجام شده است، گفت: وضعیت این تبعه ایرانی دو بار به صورت تلفنی و همچنین در جریان سفر رئیس قوه قضائیه به عراق در اسفند ۱۴۰۲ از سوی ایشان مورد پیگیری قرار گرفت. در اثر پیگیری‌های حقوقی و قضائی، عنوان اتهامی آقای نوری از اقدام تروریستی به عناوین دیگر تغییر پیدا کرد. از این‌رو، زمینه حقوقی برای انتقال نامبرده به ایران، در چارچوب موافقت نامه انتقال محکومین فراهم گردید. البته، ادعاها و اتهامات وارده به ایشان مبنا و وجاهت ندارد و در همین چارچوب و پیگیری‌های به عمل آمده، درخواست آمریکا برای استرداد این تبعه ایرانی نیز مورد موافقت طرف عراقی قرار نگرفته است.

وی افزود: بعد از ملاقات چند ماه قبل پدر آقای نوری با اینجانب و تشریح وضعیت نامناسب نامبرده، مکاتبه‌ای با آقای خالد شوانی وزیر دادگستری و حقوق بشر عراق داشتم و از وی خواستم تا اقدامات لازم را در خصوص بهبود شرایط نگهداری آقای نوری و در اختیار گذاشتن تسهیلات مورد نیاز به عمل آورند. سفارت کشورمان در عراق در این رابطه با آقای نوری و مقامات زندان در تماس است.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه تاکید کرد: انتقال آقای نوری به ایران در دستورکار و پیگیری‌های جدی قوه قضائیه و وزارت امور خارجه قرار دارد.

غریب آبادی افزود: در همین رابطه، نامه‌ای نیز هفته گذشته برای وزارت امور خارجه ارسال نموده تا با بکارگیری ظرفیت‌های لازم، این امر به زودی محقق شود.

دبیر ستاد حقوق بشر تاکید کرد: بازداشت آقای نوری از مصادیق بازداشت خودسرانه است و باید هرچه سریع‌تر به ایران منتقل شود.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.