تاریخ انتشار:۱۵:۲۱ - ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
عصر دنا: مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ظرف یک سال گذشته تعداد شکایات از پزشکان ومحکومیت‌ها در این استان افزایش معناداری پیدا کرده و با شیب صعودی همراه است و در این بین شکایت از متخصصان گوش، حلق و بینی رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

حرفه پزشکی از حرفه‌های مقدس و در عین حال مهم در هر جامعه‌ای به شمار می‌رود.

اما این روزها، مراجعات مردم برای پیگیری‌های مرتبط با عوارض ناشی از امور پزشکی به دادسرای جرایم پزشکی و سازمان پزشکی قانونی زیاد شده است.

اخلاق پزشکی به پزشک حکم می کند که ضمن معاینه و معالجه درست بیمار، این اطمینان قلبی را به او بدهد تا بیمار با خیالی آسوده اقدام به درمان کرده و با تکیه و اطمینان بر دانش پزشک، بیماری خود را پذیرفته و با پزشک همکاری کند.

این در حالی است که در مواردی خطا و قصور پزشکی این اطمینان را از بیمار سلب می کند چرا که پزشک نه تنها به درستی بیماری را تشخیص نداده بلکه در مواردی به جسم و روح بیمار صدمه نیز وارد کرده است.

بخشی از آنها تبرئه می شوند و بخشی هم قصور در آن‌ها محرز است، اما آن‌چه مهم است، گاهی بخشی از قصورهای پزشکی منجر به عوارض شدید و برگشت ناپذیر یا حتی مرگ بیمار می شود. براین اساس انتظار بیمار از پزشک، داشتن دقت و مهارت است که متاسفانه گاهی نبود این دو عامل سبب بروز حوادث و تشدید بیماری افراد و حتی گاهی به فوت بیمار منجر می شود، از چنین اتفاقاتی معمولا به عنوان قصور پزشکی یاد می شود زیرا معمولا ماهیتی عمدی ندارند.

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد گفت: سال گذشته ۳۶۶ پرونده در کمیسیون های پزشکی استان بررسی شد که ۱۴۵ مورد از ان ها مربوط به قصور پزشکی بوده اند.

کامروز امینی افزود: این درحالی است که سال گذشته تنها ۷۱ پرونده مربوط به قصور پزشکی بوده و آماره سیر صعودی را نشان می دهد و این افزایش قابل توجه است.

وی تاکید کرد: باید علت یابی شود که چرا پرونده های ما در استان به سمت نارضایتی مراجعان پیش رفته است و آمار شکایات بالا رفته است.

امینی ادامه داد: از سوی دیگر افزایش محکومیت های های این پرونده ها هم رشد بیش از ۱۰۰ درصدی را نشان می دهد به گونه ای که سال۱۴۰۲ برای ۷۰ پرونده پزشکی محکومیت صادر شده است.

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: سال ۱۴۰۱ برای ۳۴ پرونده محکومیت صادر شده است که این آمارها قابل تامل است.

امینی عنوان کرد: تخصص گوش، حلق و بینی ۲۱ درصد پرونده ها، زنان و زایمان ۱۷ درصد و دندان پزشکی ۱۰ درصد پرونده ها را به خود اختصاص داده اند.

در کارشناسی پزشکی قانونی برای کشف قصور احتمالی پزشک معالج در کمیسیون های پزشکی قانونی، تشخیص پزشک معالج، اندیکاسیون اقدام درمانی، روش و پلان درمانی و نوع عوارض احتمالی و مدیریت آنهابررسی می شوند.

کارشناس پزشکی قانونی بایستی این را هم در کارشناسی خود بررسی کند که ممکن است خود بیماران نیز در عدم تشخیص صحیح و یا تاخیر در تشخیص پزشک معالج سهیم باشند.

عدم گزارش علایم: برخی بیماران همه علایم شان را با پزشک شان در میان نمی گذارند که به دلیل شرم، یا به دلیل اینکه فکر می کنند این علامت ربطی به مشکل اصلی شان ندارد یا اینکه پزشک شان دقیقا در مورد آن علامت خاص از آنها سوالی نکرده است.
ـ تاخیر در گزارش یک علامت.
ـ عدم گزارش داروهایی که مصرف می کنند.
ـ عدم گزارش مواردی از طب جایگزین که مورد استفاده بیمار است.
ـ عدم تعهد بیمار به مصرف دارو یا انجام اقدامات درمانی به دلایل مختلف مثل مشکلات مالی، تنبلی و ...
ـ عدم صداقت بیمار: نشانگان های اختلالات ساختگی، تمایل به دریافت داروهای خاص، تمارض، سوءاستفاده مالی از طریق بیمه، گرفتن مرخصی استعلاجی و ...،
ـ ترس از مسایل قانونی: مثلا عدم گزارش مصرف مواد مخدر.
ـ ترس از مسایل اجتماعی: مثلا عدم ذکر عادات خاص و برخی رفتارها.
ـ ترس از سرزنش شدن توسط پزشک مثلا در مورد عدم مصرف داروها.
ـ اعمال فشار از طرف بیمار: تمایل بیماربرای سوق دادن پزشک به سمت درمان های خاص مانند تجویز آنتی بیوتیک، داروهای خواب آور و ... در زمانی که پزشک طرح درمانی دیگری را برای بیمار مناسب تر می داند. در این گونه مواقع پزشک بر سر دو راهی درمان صحیح بیمار و راضی نگه داشتن او قرار می گیرد، ـ نخواندن کامل و دقیق برچسب های دارویی و راهنمای مصرف داروها.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.