کد خبر: ۲۱۳۹۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار:۱۲:۰۵ - ۲۷ مهر ۱۴۰۲
عصر دنا: نرخ بیکاری استان کهگیلویه و بویراحمد در مقایسه با سایر استان‌های کشور در سطح متوسطی قرار دارد. این استان از نظر نسبت اشتغال در سطح پایین‌تری نسبت به سایر استان‌های کشور قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که در این استان، فرصت‌های شغلی کمتری برای جمعیت فعال وجود دارد. از نظر نرخ مشارکت اقتصادی، استان کهگیلویه و بویراحمد در سطح متوسطی قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که در این استان، جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر نسبت به سایر استان‌ها، تمایل بیشتری به مشارکت در نیروی کار دارند.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

مرکز آمار ایران نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار تابستان ١۴٠٢ را منتشر کرد. این آمار برخی از شاخص‌های عمده بازار کار برای جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر را به تفکیک استان در تابستان ۱۴۰۲ در مقایسه با تابستان ۱۴۰۱ نشان می‌دهد. این شاخص‌ها شامل نرخ بیکاری، نسبت اشتغال و نرخ مشارکت اقتصادی هستند.

جدول های منتشر شده برخی از شاخص‌های عمده بازار کار برای جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر را به تفکیک استان در تابستان ۱۴۰۲ در مقایسه با تابستان ۱۴۰۱ نشان می‌دهد. این شاخص‌ها شامل نرخ بیکاری، نسبت اشتغال و نرخ مشارکت اقتصادی هستند.

نرخ بیکاری

نرخ بیکاری به درصد جمعیت فعالی که شغل ندارند و به دنبال کار هستند، گفته می‌شود. نرخ بیکاری استان کهگیلویه و بویراحمد در تابستان ۱۴۰۲ برابر با ۷.۷ درصد بوده است که نسبت به تابستان ۱۴۰۱ (۸.۷ درصد)، کاهش یافته است. این کاهش نشان می‌دهد که در یک سال اخیر، میزان بیکاری در این استان کمتر شده است.

نسبت اشتغال

نسبت اشتغال به درصد جمعیت فعالی گفته می‌شود که شغل دارند. نسبت اشتغال استان کهگیلویه و بویراحمد در تابستان ۱۴۰۲ برابر با ۳۰ درصد بوده است که نسبت به تابستان ۱۴۰۱ (۳۱ درصد) افزایش یافته است. این کاهش نشان می‌دهد که در یک سال اخیر، میزان اشتغال در این استان کاهش یافته است.

نرخ مشارکت اقتصادی

نرخ مشارکت اقتصادی به درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر گفته می‌شود که در نیروی کار قرار دارند. نرخ مشارکت اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد در تابستان ۱۴۰۲ برابر با ۳۲.۵ درصد بوده است که نسبت به تابستان ۱۴۰۱ (۳۴ درصد)، کاهش یافته است. این کاهش نشان می‌دهد که در یک سال اخیر، میزان مشارکت اقتصادی در این استان کاهش یافته است.

 

آخرین وضعیت بیکاری و اشتغال در کهگیلویه و بویراحمد

جایگاه استان کهگیلویه و بویراحمد

نرخ بیکاری استان کهگیلویه و بویراحمد در مقایسه با سایر استان‌های کشور در سطح متوسطی قرار دارد. این استان از نظر نسبت اشتغال در سطح پایین‌تری نسبت به سایر استان‌های کشور قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که در این استان، فرصت‌های شغلی کمتری برای جمعیت فعال وجود دارد. از نظر نرخ مشارکت اقتصادی، استان کهگیلویه و بویراحمد در سطح متوسطی قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که در این استان، جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر نسبت به سایر استان‌ها، تمایل بیشتری به مشارکت در نیروی کار دارند.

آخرین وضعیت بیکاری و اشتغال در کهگیلویه و بویراحمد

پیشنهاد

با توجه به جایگاه استان کهگیلویه و بویراحمد از نظر نرخ بیکاری و نسبت اشتغال، پیشنهاد می‌شود که دولت و بخش خصوصی اقداماتی را برای افزایش فرصت‌های شغلی و بهبود وضعیت اشتغال در این استان انجام دهند. این اقدامات می‌تواند شامل توسعه بخش‌های تولیدی و خدماتی، ایجاد مشاغل خانگی و حمایت از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط باشد.

با توجه به آمار ارائه شده، می‌توان به این نتیجه رسید که وضعیت بازار کار استان کهگیلویه و بویراحمد در تابستان ۱۴۰۲ نسبت به تابستان ۱۴۰۱ بهبود یافته است. نرخ بیکاری این استان کاهش یافته است که نشان‌دهنده کاهش تعداد افراد بیکار در این استان است. با این حال، نسبت اشتغال این استان نیز کاهش یافته است که نشان‌دهنده کاهش تعداد افراد شاغل در این استان است. این امر می‌تواند به دلیل کاهش فرصت‌های شغلی در این استان باشد. همچنین، نرخ مشارکت اقتصادی این استان نیز کاهش یافته است که نشان‌دهنده کاهش تمایل افراد به مشارکت در نیروی کار است. این امر می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی مانند افزایش هزینه‌های زندگی، کاهش درآمدها و افزایش مهاجرت باشد.

با توجه به این تحلیل، پیشنهاد می‌شود که دولت و بخش خصوصی اقداماتی را برای بهبود وضعیت بازار کار استان کهگیلویه و بویراحمد انجام دهند. این اقدامات می‌تواند به ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و بهبود وضعیت اشتغال در استان کهگیلویه و بویراحمد کمک کند.

توسعه بخش‌های تولیدی و خدماتی

توسعه بخش‌های تولیدی و خدماتی می‌تواند به ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در استان کمک کند. دولت می‌تواند با حمایت از سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها، زمینه را برای ایجاد مشاغل جدید فراهم کند.

ایجاد مشاغل خانگی و حمایت از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط

ایجاد مشاغل خانگی و حمایت از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط نیز می‌تواند به بهبود وضعیت اشتغال در استان کمک کند. دولت می‌تواند با ارائه آموزش و تسهیلات مالی، از این کسب‌وکارها حمایت کند.

ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به افراد جویای کار

ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به افراد جویای کار می‌تواند به افزایش مهارت‌های آنها و بهبود فرصت‌های شغلی آنها کمک کند. دولت می‌تواند با ایجاد مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای، این آموزش‌ها را ارائه دهد.

ارائه تسهیلات مالی به کارفرمایان برای ایجاد فرصت‌های شغلی

ارائه تسهیلات مالی به کارفرمایان برای ایجاد فرصت‌های شغلی می‌تواند به آنها کمک کند تا هزینه‌های ایجاد شغل را کاهش دهند. دولت می‌تواند با ارائه این تسهیلات، از کارفرمایان حمایت کند.

البته، اجرای این پیشنهادات نیازمند همکاری دولت و بخش خصوصی است. دولت می‌تواند با ایجاد زیرساخت‌های لازم و ارائه حمایت‌های مالی و معنوی، زمینه را برای اجرای این پیشنهادات فراهم کند. بخش خصوصی نیز می‌تواند با سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی و خدماتی و ایجاد مشاغل جدید، به بهبود وضعیت اشتغال در استان کمک کند.

منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
گزارش خطا
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۷
وضعیت اشتعال بسیار اسفناک است
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.