کد خبر: ۱۸۸۶۵
تاریخ انتشار:۱۸:۱۷ - ۲۸ شهريور ۱۴۰۱
توهمی برای با حجاب کردن دختران در عرض یک ساعت؛
عصر دنا: آیا واقعا پلیس انتظار دارد دختری که ۲۰ و چند سال انواع آموزش‌ها را دیده و در جامعه بزرگ شده و در نهایت این نوع حجاب را انتخاب کرده، با یک کلاس توجیهی یکی دو ساعته ناگهان تغییر موضع داده و محجبه شود؟
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

به گزارش عصر دنا، مهسا امینی همان دختری است که با ون گشت ارشاد بازداشت شد، سپس به سالنی شبیه یک کلاس بزرگ توجیهی رفت و در نهایت در آنجا دچار مشکل شد، به کما رفت و در نهایت درگذشت.

پایگاه خبری صراط در تحلیل این حادثه نوشت:  در حالی که افکار عمومی به شدت نسبت به نحوه مرگ او حساس شده بود، پلیس ویدیویی منتشر کرد تا به زعم خود، اتهامات را از خود دور کند. در این ویدیو، دختری دیده می‌شود که وارد جایی شبیه یک کلاس توجیهی بزرگ می‌شود و در نهایت از حال می‌رود.

در سال‌های اخیر، هرگاه صحبت از کم کاری در حوزه عفاف و حجاب می‌شود، پلیس اعلام می‌کند که ۲۶ دستگاه در کشور در این حوزه مسئولیت دارند و تحقق کامل اهداف این حوزه، نیازمند همکاری همه این دستگاه‌هاست. پلیس می‌گوید از آنجا که این دستگاه‌ها وظایف خود را انجام نمی‌دهند، همه بار این مسئولیت به دوش نیرو‌های انتظامی افتاده و آن‌ها هستند که هدف انتقادات قرار گرفته اند.

این حرف، بدون تردید حرف درستی است. کم کاری نهاد‌های گوناگون در جای خود قابل بررسی است، اما آنچه در مورد مهسا امینی اتفاق افتاده، فراتر از آن است که بخواهیم با این دست فرافکنی‌ها آن را توجیه کنیم.

فارغ از اینکه علت فوت مهسا امینی چه بوده، بگذارید ماجرا را یک بار دیگر با نگاهی کلان‌تر مرور کنیم؛ دختری به دلیل وضعیت حجاب خود از ماموران گشت ارشاد تذکر می‌گیرد و برای شرکت در یک کلاس توجیهی بازداشت می‌شود. در آنجا، تعداد زیادی دختر دیگر نیز حضور دارند که سرنوشتی مشابه مهسا امینی دارند؛ یعنی آن‌ها هم بازداشت شده‌اند تا به کلاس توجیهی بیایند. پلیس بار‌ها اعلام کرده که این دختران را زندانی نمی‌کند؛ پس در نتیجه آن‌ها صرفا در یک کلاس توجیهی شرکت می‌کنند و بعد هم احتمالا پس از مراجعه نزدیکانشان (مثلا والدین آنها) و اخذ یک تعهد آزاد می‌شوند.

آیا واقعا پلیس انتظار دارد دختری که ۲۰ و چند سال انواع آموزش‌ها را دیده و در جامعه بزرگ شده و در نهایت این نوع حجاب را انتخاب کرده، با یک کلاس توجیهی یکی دو ساعته ناگهان تغییر موضع داده و محجبه شود؟ 

آن دختران عمدتا ۲۰ و چند ساله، دست کم ۱۲ سال تحت نظر آموزش و پرورش، آموزش دیده‌اند. برخی از آن‌ها چند سالی در دانشگاه هم آموزش‌های مختلف را دیده اند. در تمام این مدت انواع برنامه‌ها را از صداوسیما نیز تماشا کرده اند. قوانین جامعه نیز همواره در مقابل چشم آن‌ها بوده. خانواده‌ها هم هر تاثیری که می‌خواستند، روی آن‌ها گذاشته اند. اما در نهایت حجابی را انتخاب کرده اند که با حجاب مدنظر مسئولان سازگاری ندارد. چطور چنین دختری را می‌توان با یکی دو ساعت کلاس توجیهی ناگهان باحجاب کرد؟

آیا واقعا مسئولان در نیروی انتظامی انتظار دارند دخترانی که توسط ون‌های گشت ارشاد بازداشت می‌شوند، بی حجاب وارد کلاس‌های توجیهی آن‌ها شوند و محجبه از آن خارج شوند؟! آیا چنین تصوری بیش ازحد مضحک و ساده لوحانه نیست؟ آیا وقتی ده‌ها دستگاه فرهنگی در کشور با میلیارد‌ها میلیارد بودجه نتوانسته‌اند کسی را با حجاب مدنظر خود سازگار کنند، یک کلاس توجیهی یکی دو ساعته قادر است چنین کاری را بکند؟ مگر در آن کلاس کدام عصای جادویی وجود دارد که با آن ناگهان دختران را محجبه می‌کند؟ آیا چنین اقدامی به جز آبروریزی، عایدی دیگری هم دارد؟ آیا این افتضاح، فاجعه‌ای حتی بدتر از اتفاقی که برای مهسا امینی رخ داده نیست؟

توضیح: این متن صرفا یک انتقاد به شیوه عملکرد گشت ارشاد است. لطفا دوباره بخوانید.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.
عملکرد «مهدی روشنفکر» نماینده مردم بویراحمد و دنا را چگونه‌ ارزیابی می کنید؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
پر بحث ترین