کد خبر: ۱۸۰۲۷
تاریخ انتشار:۰۱:۰۲ - ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۱
نصرالله شفیعی
عصر دنا: وقتی خبر مسافرت همسر و دختر و داماد دکتر قالیباف را در فضای مجازی خواندم، ابتدا باورم نشد. از بس فضای مجازی آلوده به دروغ و شایعه و تهمت است معمولاً چنین خبرهایی را درباره هر کس که باشد در ابتدا نمی‌پذیرم. خودم را موظف می‌دانم پس از بررسی و تحقیق لازم باور کنم یا قضاوت داشته باشم.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

نصرالله شفیعی: وقتی خبر مسافرت همسر و دختر و داماد دکتر قالیباف را در فضای مجازی خواندم، ابتدا باورم نشد. از بس فضای مجازی آلوده به دروغ و شایعه و تهمت است معمولاً چنین خبر‌هایی را درباره هر کس که باشد در ابتدا نمی‌پذیرم. خودم را موظف می‌دانم پس از بررسی و تحقیق لازم باور کنم یا قضاوت داشته باشم.
پس از آنکه متنی از سوی پسر آقای قالیباف دیدم متوجه شدم بله این مسافرت واقعیت داشته است. در همین رابطه به چند نکته اشاره می‌کنم.

۱. مسافرت به خارج از کشور اگر طبق ضوابط قانونی صورت بگیرد هیچ اشکالی ندارد. نمی‌توان کسی را به جرم یک مسافرت قانونی مؤاخذه یا مجازات یا محکوم کرد، مگر اینکه روشن شود اصل این مسافرت غیرقانونی بوده یا در خارج از کشور خلافی صورت گرفته است، از یک نظر می‌توان مسافرت همسر، دختر و داماد دکتر قالیباف را از همین زاویه نگاه کرد.

۲. با این وجود این مسافرت با واکنش‌های زیادی از سوی مردم و رسانه‌ها روبه‌رو شده است. به طور کلی یک سؤال مهم مطرح است که چرا مردم نسبت به مسافرت خارجی یا هر نوع رفتار اشرافی‌گری مسئولان و یا وابستگان نزدیک آن‌ها این قدر حساس هستند و واکنش نشان می‌دهند؟ این در حالی است که تقریبا تمام رهبران جهان زندگی کاخ‌نشین دارند و با بهترین وضعیت رفاهی زندگی می‌کنند. مردم آن کشور‌ها نیز اعتراضی به رفتار اشرافی حاکمان خود ندارند؛ اما در جمهوری اسلامی به محض مشاهده یک زندگی راحت‌طلبانه از سوی مسئولان فریاد اعتراض مردم بلند می‌شود! دلیلش روشن است.

رهبران سایر ملت‌ها شعار ساده‌زیستی نمی‌دهند. از اول برای مردم پذیرفته شده که رهبرانشان کاخ‌نشین هستند؛ اما در نظام جمهوری اسلامی ساده‌زیستی و دوری از کاخ‌نشینی و اسراف و تبذیر شعار مسئولان است. مسئولان در نظام جمهوری اسلامی، امام علی علیه‌السلام را الگوی خود قرار می‌دهند که تمام وجودش خدمت به محرومان و مستضعفان بود و برای خود از دنیای راحت‌طلبی و اشرافی‌گری سهمی قائل نبود؛ بنابراین هر نوع رفتار دوگانه را برنمی‌تابند.

جناب دکتر قالیباف در مناظره انتخاباتی خود، وزیر آموزش و پرورش دولت رقیب را مورد نکوهش قرار می‌دهد که چرا برای خرید سیسمونی نوه‌اش راهی ایتالیا می‌شود. به طور طبیعی مردم این انتظار را از او دارند که نه تنها چنین رفتاری از خانواده او سر نزند بلکه خود و نزدیکان درجه یک او نیز زندگی ساده و معمولی داشته باشند.

از همین رو سفر نزدیکان دکتر قالیباف به ترکیه در چنین شرایط اقتصادی که مردم با بسیاری از مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند آن هم با این حجم از خریدی که گفته شده قابل توجیه نمی‌باشد.

۳. پاسخ الیاس قالیباف فرزند رئیس مجلس در تقبیح این مسافرت هر چند به جای خود اقدامی زیبا و شایسته است، ولی نمی‌تواند همه ماجرا را خاتمه یافته تلقی کند،، چون افکار عمومی نمی‌تواند باور کند که همسر و فرزند و داماد دکتر قالیباف در برابر نهی صریح و قاطع او مخالفت کنند.

نکته دیگر در همین رابطه آن است که الیاس قالیباف در متنی که در فضای مجازی ارسال کرده اشاره‌ای به همراهی مادرش در این مسافرت نکرده است. اگر طبق آنچه گفته شده مادرش نیز در این مسافرت او را همراهی کرده نمی‌توان مخالفت دکتر قالیباف را حداقل در مورد همسرش توجیه کرد.

۴. آیا پسندیده و قابل توجیه است در زمانی که مردم زیر فشار گرانی دست و پنجه نرم می‌کنند و در سالی که از سوی مقام معظم رهبری حمایت از تولید ملی نامگذاری شده، خانواده یک مسئول بلندپایه کشور برای خرید وسایل شخصی به خارج از کشور بروند؟ مردم این دوگانگی‌ها را در هر حد و اندازه‌ای باشد برنمی‌تابند. مردم دوست دارند مسئولان اساس زندگی خود را با الگوگیری از رفتار و منش امام خمینی رضوان‌الله تعالی علیه و مقام معظم رهبری پایه‌ریزی کنند. سخنان و شعارهایشان را در مقام عمل مشاهده کنند.

۵. این مسافرت در ماه رمضان صورت گرفته است. این سؤال در افکار عمومی مطرح است که برای یک خانواده متشرع این مسافرت چقدر ضروری بوده که آن‌ها مجبور شده‌اند در ماه ضیافت الهی به ترکیه مسافرت کنند.

۶. هزینه‌ای که این مسافرت و این حجم از خرید برای شخص دکتر قالیباف و نظام و انقلاب و مجلس یازدهم ایجاد کرده فراتر از آن است که با یک بیانیه یا عذرخواهی بتوان آن را جبران کرد. دشمن عنود است و دنبال فرصت برای زدن ضربه، مردم نیز زخم‌خورده زندگی تجملاتی عده‌ای از مسئولان بی‌درد هستند، بنابراین چنین رفتار‌هایی به اندازه هزاران ساعت تبلیغاتی دشمن برای نظام جمهوری اسلامی هزینه‌آفرین است.

۷. همه این انتقادات نباید باعث شود که تمامی خدمات و تلاش‌های دکتر قالیباف نادیده گرفته شود.

۸. سخن دیگر با غربزدگان و فرصت‌طلبانی است که مقام گربه‌ای خود را فراموش می‌کنند و زود عابد می‌شوند. شما که امروز زبان باز کرده‌اید و این چنین دهان به نقد گشوده‌اید یادتان رفته چقدر آن‌ها که هم فکرانتان بودند و هستند چه دسته‌گل‌هایی به آب دادند از شبنم نعمت‌زاده تا برادر رئیس جمهور تا شهردار قاتل تا برادر معاون اول رئیس جمهور، تا مهدی هاشمی تا داماد وزیر و... پس لطف کنید این قدر ادا درنیاورید و کاسه داغ‌تر از آش نشوید. چگونه بود که آن موقع توجیه کردید یا سکوت مرگبار داشتید و امروز عدالت‌طلب شده‌اید؟

۹. همه این واکنش‌ها و حساسیت‌ها نشان‌دهنده این است که اصل نظام جمهوری اسلامی بسان شجره طیبه و آب زلالی است که کوچک‌ترین پلشتی و ناخالصی در آن هویدا می‌شود. هر کس در هر جایگاهی که باشد اگر موجب شود که این آب زلال رنگ آلودگی به خود بگیرد گناهی نابخشودنی مرتکب شده است.

۱۰. از همه مهم‌تر باید عمیقاً مواظب بود که دشمن تلاش می‌کند با ماهی گرفتن از آب گل‌آلود، یک اشتباه نزدیکان مسئول بلندپایه‌ای در نظام جمهوری اسلامی را فساد مالی نشان دهد و این گونه وانمود کند که این فساد در نظام جمهوری اسلامی نهادینه شده است و از این رهگذر بخواهد اصالت نظام جمهوری اسلامی را زیر سؤال ببرد.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.