کد خبر: ۱۷۸۵۱
تاریخ انتشار:۱۵:۰۱ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۱
دستور ویژه رئیس دستگاه قضا:
عصر دنا: رئیس قوه قضاییه گفت: سازمان بازرسی بررسی اجرایی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را از خود قوه قضاییه آغاز کند.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، امروز (دوشنبه ۲۲ فروردین) در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با گرامیداشت وفات حضرت خدیجه سلام‌الله‌علیها به نقش تأثیرگذار این بانوی بزرگوار در تحقق اهداف اسلامی و اهداف متعالی پیامبر اکرم (ص) اشاره کرد و ایشان که ثروتش را در راه نشر اسلام صرف کرد را الگویی ارزنده برای همه زنان و انسان‌ها دانست.

رئیس قوه قضاییه از همه نیکوکاران و خیّرین که در ماه مبارک رمضان سفره‌های احسان خود را گسترانده‌اند و بویژه کمک و مساعدت‌های خود را از زندانیان نیازمند و واجد شرایط دریغ نمی‌کنند، تقدیر کرد.

تاکید رئیس دستگاه قضا بر ضرورت ایجاد شفافیت کامل و رفع تمامی ابهامات در فرآیندهای بورسی

رئیس دستگاه قضا همچنین با اشاره به ضرورت ایجاد شفافیت کامل و رفع تمامی ابهامات در فرآیندهای بورسی از مسئولان بازار سرمایه که اخیراً در راستای شفافیت‌بخشی به فرآیندهای بورسی و رفع دغدغه‌های مردم و سرمایه‌گذاران، قدم‌هایی را برداشتند و دسترسی همه معامله‌گران آنلاین به تمام سفارش‌های خرید و فروش در سامانه‌های معاملاتی بر خط کارگزاران را فراهم آوردند، تقدیر به عمل آورد.

در تاریخ ۲۰ آذر سال گذشته بود که رئیس دستگاه قضا در دیدار با مسئولان سازمان بورس توصیه‌ها و نکاتی را در باب ضرورت شفافیت و رفع ابهامات در فرآیندهای بورسی مطرح کرد و مشخصاً بیان داشت: کارگزاری‌ها و سازمان بورس به تمام ردیف‌ها و سفارشات عرضه و تقاضا دسترسی دارند، ولی سهامداران عادی به صورت آنلاین حداکثر ۵ ردیف از سفارشات را می‌توانند مشاهده کنند و همین موضوع سبب ایجاد رانت و فساد شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه نشست امروز شورای عالی قوه قضاییه با گرامیداشت ۲۰ فروردین روز ملی فناوری هسته‌ای و تجلیل و تکریم شهدای هسته‌ای کشور بر نقش ارزنده این شهدای والامقام در تولید قدرت برای ایران اسلامی اشاره کرد و بیان داشت: امروز استقلال و عزتی که در ایران اسلامی برقرار است در هیچ کشور دیگری وجود ندارد و این مهم مرهون خون‌های پاک شهدای والامقام ماست.

رئیس قوه قضاییه، نسبت به فتنه‌انگیزی دشمنان و شیطان‌صفتان وابسته به شیطان بزرگ و صهیونیست‌ها که طی سال‌های ۹۸ تا ۱۴۰۰ در پیشبرد توطئه‌های خود علیه امنیت مردم ایران ناکام ماندند، هشدار و تحذیر داد و گفت: اینچنین به نظر می‌رسد و قرائن و شواهدی نیز وجود دارد که عده‌ای با پمپاژ دروغ و اختلاف‌افکنی میان اقشار مردم و مسئولان و تلاش برای ایجاد اختلاف میان ایران اسلامی و همسایگان و همچنین رواج هرزه‌گی در سطح اجتماع، قصد و نیت فتنه‌گری در کشور اسلامی ما را دارند.

رئیس دستگاه قضا اظهارداشت: ممکن است شخصی در حوزه رعایت قوانین شرعی و مراعات سایر مقررات، از روی غفلت یا به دلایل دیگر، خطا و گناهی را در حوزه فردی مرتکب شود که این موضوع نیز در جای خود قابل بحث و بررسی است، اما به نظر می‌رسد برخی افراد بصورت سازمان‌یافته قصد و هدف حرمت‌شکنی در جامعه اسلامی ما را دنبال می‌کنند و برآنند که به ارزش‌های اسلامی و ارزش‌های مورد قبول مردم ما دهن‌کجی کنند و در برابر قانون بایستند و از این طریق احساسات مردم متدین ایران اسلامی را جریحه‌دار کنند؛ لذا ما مسئولان بویژه در قوه قضاییه مسئولیت سنگین و مضاعفی را برای مقابله با این ناهنجاری‌ها بر عهده داریم.

رئیس عدلیه تصریح کرد: برخی از این ناهنجاری‌های سازمان یافته مقدمه‌ای برای مخدوش کردن امنیت مردم ماست.

محسنی اژه‌ای ضمن توصیه به همه مسئولان در قوای مختلف از ان‌ها خواست که اهتمام نسبت به رعایت و لحاظ هنجارها و ارزش‌های جامعه اسلامی را از خود و مجموعه و محیط کار خود شروع کنند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به فواید فضای مجازی و ضرورت بهره گیری و حمایت از آزادی‌های مشروع جامعه در این فضا به شورای عالی فضای مجازی نیز توصیه کرد با توجه به اینکه بسیاری از دروغ‌ها و جعلیات با هدف تحت تاثیر قرار دادن محیط امن و آرام مردم، در فضای مجازی پمپاژ می‌شود، اقدام فوری‌تری را در راستای تکالیف قانونی خود در دستور کار قرار دهد.

قاضی‌القضات با اشاره به اهمیت و لازم‌الاجرا بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به رئیس سازمان بازرسی کل کشور دستور داد که در راستای انجام وظیفه نظارت بر حُسن اجرای قوانین، بر نحوه اجرایی و عملیاتی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در همه دستگاه‌ها نظارت کند و نخست این نظارت ویژه از قوه قضاییه ظرف دو روز اتی آغاز شود و نتایح بررسی و نظارت مزبور نیز بصورت عمومی اعلام شود تا مردم در جریان قرار گیرند.

رئیس دستگاه قضا در همین زمینه گفت: سازمان بازرسی کل کشور طی دو روز آتی (سه‌شنبه و چهارشنبه) بررسی کند که بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر قوانین و مقررات لازم‌الاجرا آیا قوه قضاییه به وظایف و مسئولیت‌های خود عمل کرده است یا خیر؟ و از هفته آینده پس از انجام بررسی‌ها، نتایج را اعلام کند.

وی ادامه داد: اینطور نیست که همه گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در همه جهات محرمانه باشد؛ لذا سازمان بازرسی بررسی اجرایی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را از خود قوه قضاییه آغاز کند.

توصیه رئیس عدلیه به سیستم اطلاعاتی و امنیتی در مورد شهادت دو طلبه جهادگر در حرم مطهر رضوی

محسنی اژه‌ای با تبریک و تسلیت شهادت دو طلبه جهادگر در سومین روز از ماه مبارک رمضان در حرم مطهر رضوی از دستور هفته گذشته خود به رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی برای رسیدگی هر چه سریعتر به جنبه‌های حقوقی این موضوع خبر داد و همچنین به سیستم اطلاعاتی و امنیتی توصیه کرد این مسئله  که می‌تواند حلقه‌ای از حلقات توطئه‌های ضدامنیت مردم باشد و سرنخ‌هایی بدست دهد  را از ابعاد دیگر مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.

بخش دوم جلسه امروز شورای عالی قوه قضاییه به موضوع «سهولت دسترسی مردم به خدمات قضایی و رایگان یا ارزان تر شدن این خدمات» اختصاص داشت؛ رییس قوه قضاییه در این بخش با یادآوری حکم ابلاغ شده از ناحیه مقام معظم رهبری در دهم تیرماه سال ۱۴۰۰ و تاکید معظم‌له بر «گسترش فناوری‌های نوین و تضمین دستیابی آسان و رایگان مردم به خدمات قضایی»، به تشریح و تبیین دستاوردهای فناورانه قوه قضائیه در راستای تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت پرداخت و همچنین بر لزوم انجام اقدامات گسترده‌تر در راستای ارائه خدمات الکترونیکی به مردم و مراجعان به دستگاه قضایی با هدف کاهش هزینه‌های آنها تاکید کرد.

رئیس عدلیه به رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه دستور داد که در روزهای آتی جلسه و نشست مشترکی با یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان که برنامه‌ای تحت عنوان «دادخواست از راه دور، زیرساخت بنیادین دستگاه قضایی» آماده کرده، داشته باشد و ظرف مدت 2 هفته گزارش خود را در خصوص جوانب مختلف چگونگی اجرایی شدن این برنامه ارائه دهد.

در ادامه این جلسه، رئیس قوه قضاییه با اشاره به ضرورت ایجاد شفافیت در سطوح و حوزه‌ها، مقوله ارتباط متقابل سامانه‌های دستگاه‌های مختلف با یکدیگر را یکی از زمینه‌های بروز و ظهور بیشتر شفافیت در دستگاه‌های اداری و حاکمیتی دانست و بر تحقق هرچه بیشتر این مهم تاکید کرد.

رئیس عدلیه بر اهتمام قوه قضاییه برای اتصال سامانه‌های خود به سامانه‌های مرتبط با دستگاه‌هایی نظیر بانک مرکزی و ناجا در راستای ایجاد شفافیت بیشتر در فرآیندهای اداری و سازمان اشاره کرد. 

همچنین در این جلسه، «مسجدی» رئیس سازمان پزشکی قانونی به ارائه آمار اولیه از فوتی‌های ناشی از تصادفات در نوروز سال ۱۴۰۱ پرداخت و گفت: فوتی‌های ناشی از تصادفات از روز ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین، هزار و ۱۰۱ نفر بود که کمترین آمار مربوط به اردبیل با ۴ مورد فوتی بوده است؛ همچنین در این مدت ۱۶ هزار و ۱۸۹ نفر بر اثر تصادفات، دچار مصدومیت شدند.

مسجدی از انجام ۳۵ هزار و ۲۷۳ مورد معاینه بالینی از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین از سوی کشیک‌های سازمان پزشکی قانونی خبر داد و افزود: متوفیان ناشی از غرق‌شدگی نیز در این ۱۴ روز، ۴۳ نفر بودند که استان‌های خوزستان، هرمزگان و گیلان بیشترین آمار فوتی‌ها در این حوزه را دارا هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین «علی عبداللهی» رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه نیز در این جلسه از دستگیری کارمندان متخلف اداره ثبت پاکدشت که از طریق تجمیع سند، قصد فروش ۳۲ هزار متر زمین را داشتند، خبر داد.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.