کد خبر: ۱۶۹۴۹
تاریخ انتشار:۱۷:۰۷ - ۱۸ خرداد ۱۴۰۰
عصر دنا: نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پیش از ورود به محل برگزاری دومین مناظره، درباره رویکرد ‌امروز خود توضیح دادند.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

به گزارش عصر دنا، دومین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری در حالی تا ساعتی دیگر آغاز می‌شود که نامزدها پیش از ورود به محل مناظره درباره رویکرد خود در دومین مناظره پاسخ دادند.

دوستان مناظره نخست را به بیراهه سوق دادند

علیرضا زاکانی در پاسخ به این سوال که آیا در مناظره دوم روش شما نسبت به مناظره اول متفاوت است و آیا این قول را به مردم می‌دهید که در مناظره شاهد افترا، تخریب و بداخلاقی نباشند، گفت: ما در مناظره اول فکر می‌کردیم باید ناظر به برنامه‌ها صحبت کنیم و موارد دقیقی را ذکر کنیم اما متوجه شدیم دوستان عزیزمان بنا دارند از ابتدا با حرف‌های نادرست اصل مناظره را به سمت بیراهه‌ سوق دهند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: امیدوارم امروز شاهد چنین شرایطی نباشیم و به وضعیت مطلوب در بررسی موضوعات و برنامه‌ها و توجه به آنچه که جامعه نیاز دارد که پاسخ معتبر آن را بگیرد، برسیم.

وی خاطرنشان کرد: امروز موضوع مناظره، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی است. به مردم عزیزمان قول می‌دهم در سال اول دولت اقدام و اصلاح، ریشه فقر مطلق را در کشور بکنم و قول می‌دهم در دو سال اول و بعد از دو سال اول، کسی در کشور غیر از درد بیماری، درد بی‌پولی نکشد.

زاکانی ادامه داد: به مردم قول می‌دهم که در این ایام مسیری را دنبال کنم که ماحصل آن با یک میلیون و ۲۰۰ هزار خانه حمایتی برای محرومین و زوج‌های جوان، علاوه بر تکالیف یک میلیون واحد در سال، امکان را فراهم کنم که مسکن از سبد زندگی افراد به عنوان یک کالای ویژه‌ای که اکثریت درآمدها آنها را به خود اختصاص می‌دهد، برداشته شود و نهایتا اگر کاری برای آنها پیدا نشد ماهانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به آنها بدهیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: من قول می‌دهم شرایط را به سمتی ببرم که در نتیجه آن اطمینان خاطری در کشور ایجاد شود و از این جنگ و جدل‌ها و مشکلات و شرایطی که اکنون هست، پرهیز کنیم.

زاکانی تصریح کرد: در عرصه سیاسی هم وعده ما این است که مردم را ناظر بر خود دانسته و با نهادینه‌سازی اعتراض آنها علیه پلشتی‌ها و زشتی‌ها شرایطی را فراهم آورم که اصل ۸ و ۲۷ قانون اساسی محقق شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: وعده ما اصل ۸، ۱۰، ۲۱، ۲۷، ۲۸، ۲۹، ۳۰، ۳۱ و ۴۳ قانون اساسی است.

شنیدم قرار است یک دوپینگ پنج دقیقه ای به کاندیدای خاص داده شود

محسن مهرعلیزاده دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری هم پیش از ورود به محل مناظرات در پاسخ به این سوال که رویکرد شما در مناظره دوم چگونه خواهد بود، گفت: روش من همان روش مناظره اول خواهد بود که با رعایت همه شئون، موارد را بررسی و برای روشن شدن اذهان مردم اقدام کنیم.

وی درباره شایعاتی مبنی بر ارائه وقت اضافه به برخی کاندیداهای اصولگرای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: براساس شایعاتی که شنیدم قرار است یک دوپینگ پنج دقیقه ای به کاندیدای خاص داده شود که امیدوارم چنین اتفاقی نیافتد.

امیدواریم در مناظره دوم از بحث‌های حاشیه‌ای پرهیز کنیم

محسن رضایی در پاسخ به این سوال که آیا روش شما در مناظره دوم با روش‌تان در مناظره اول فرقی می‌کند و آیا این قول را به مردم می‌دهید که در این مناظره شاهد بداخلاق، افترا و تهمت نباشند، گفت: ۱۴۰۰ سال گشایش ملت ایران خواهد بود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ان‌شاءالله ناراحتی‌ها کنار می‌رود و دوباره لبخند بر چهره ملت ایران برخواهد گشت و دوباره برکت به سفره‌های مردم می‌آید و ملت ایران شاهد آغاز جدیدی در زندگی خودش خواهد بود و به سوی جهش‌های بزرگ حرکت خواهد کرد.

رضایی خاطرنشان کرد: مناظره دوم بسیار مهم است امیدوارم که بتوانیم بحث‌های اصلی و دردهای اصلی ملت ایران را باز کنیم، صحبت کنیم و راهکار اراده دهیم و همگی ما از بحث‌های حاشیه‌ای پرهیز کنیم.

وی افزود: من آمادگی دارم که به فضل پروردگار متعال از آینده خوب ملت ایران صحبت کنم و آنها را نسبت به آینده امیدواری حقیقی بدهم چون امید گفتنی نیست، امید دیدنی است. انشاءالله دولت ما امید را به ملت ایران هدیه خواهد داد.

سعی می‌کنم برنامه‌ام را ارائه دهم

عبدالناصر همتی هم در پاسخ به سوالی درباره رویه خود در دومین مناظره گفت: من در مناظره اول بداخلاقی را آغاز نکردم و دوستان دیگر آغاز کردند و من مجبور شدم برخی از بداخلاقی‌ها پاسخ بدهم. خیلی خوب است که به برنامه بپردازیم.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در مناظره اول، ۲۹ بار اسم مرا (بردند) مطرح کردند، تهمت و افترا زدند و در عوض، به رقیب اصلی من جایزه دادند که ۵ دقیقه اضافه‌تر صحبت کند. من حتما سعی می‌کنم برنامه‌ام را ارائه دهم

همتی ادامه داد: خدمت شما عزیزان عرض کنم که من فکر می‌کنم انتخابات امروز، انتخاب بین بد و بدتر و خوب و خوب‌تر نیست، انتخاب امروز انتخابی است که درها برای کنشگری شهروندان و نفس کشیدن جامعه باز بماند و من آمده‌ام تا اجازه ندهم این درها بسته شود.

وی افزود: آمده‌ام مشت گروه‌هایی را که روی اقتصاد، فرهنگ و رسانه و جامعه چنبره انداخته‌اند را باز کنم چرا که اینها با مشت بسته اعتماد و سرمایه را پایین آورده‌اند. امیدواریم بتوانم با صحبت‌هایی که با مردم خواهم کرد، نشان دهم که دنبال دولت شفافیت ملی هستم و باید اقداماتی کنیم که آن دوستای عزیز نیایید و بگوید ما شما را به دولت‌ و کشورتان واگذار می‌کنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: دولت و کشور مال مردم است من می‌خواهیم نشان دهم قدرت بی‌قدرتان همه آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه خواهم بود انشاءالله مردم عزیز از این روند حمایت خواهند کرد.

امیدوارم در یک محیط دوستانه بتوانیم نظرات خود را بیان کنیم

سعید جلیلی هم در بدو ورود به محل برگزاری مناظره اظهار کرد: همه باید تلاش کنیم مناظرات مبتنی بر اخلاق در یک محیط سالم و کاملا محل تلاقی نظرهای مختلف درباره موضوعاتی که مورد انتظار مردم است، صحبت شود.

وی افزود: امیدوارم در این مناظره به موضوعاتی در این ایام به آن پرداخته نشده، فرصت شود که بهتر پرداخته شود. مسائلی مانند جمعیت روستا که امروز ۲۵ درصد از جمعیت کشور را آنها تشکیل می‌دهند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در همه برنامه‌هایی که در صدا و سیما داشتم یک سوال در این باره از من نشده است. امیدواریم بتوانیم در این زمینه بحث‌ها و برنامه‌هایی که هست بیان بشود. یا مثلا در مورد جمعیت زنان در ایران که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند و این که چگونه باید این باره برنامه‌هایی که هست و چه برنامه‌هایی چگونه می خواهد اقدام شود یا بحث جوانان و ورزش جای صحبت دارد.

جلیلی اضافه کرد: امیدوارم در جلسه واقعا به موضوعات و مساله هایی که هست پاسخ داده شود و این که چگونه این پاسخ ها محقق خواهد شد و چه تضمینی برای آن وجود دارد در یک محیط دوستانه و اخلاقی همه باهم بتوانیم نگاه‌های مختلف را بیان کنیم و از نظراتمان دفاع کنیم و مردم بتوانند قضاوت کنند.

از پنج دقیقه وقتم استفاده نمی‌کنم

سید ابراهیم رییسی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری هم پیش از ورود به محل مناظرات اظهار کرد: من در پاسخ به سوالی که در مناظره اول مطرح شد که شما رقیب خودتان را چه کسی یا چه چیزی می‌دانید عنوان کردم که رقیب من فساد و ناکارآمدی خواهد بود اما اکنون عرض می‌کنم که رقیب من هم فساد و ناکارآمدی و هم وضع موجود و بداخلاقی‌های سیاسی خواهد بود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مردم انتظارشان از مناظره آن است که یا بیان برنامه یا بیان کارنامه شود و به نحوی به آنها اطمینان داده شود که وضعیت اجرای آتی و آینده به نفع مردم تغییر خواهد کرد. اگر رای مردم به این حقیر تعلق گرفت انشالله با اراده شما مردم و اقدام این خدمتگزار، این امید هست که انشاالله وضعیت و شرایط به نفع مردم تغییر کند.

وی عنوان کرد: در مناظره قبلی، بداخلاقی‌های صورت گرفت و تهمت‌ها و افتراهایی به من زده شد و من عرض کردم که اگر با تهمت و افترا به من مشکل معیشت مردم حل می‌شود، ایرادی ندارد ، تهمت و ناسزا بگویید منتها در صورتی که معیشت مردم حل شود.

رییسی بیان کرد: سالنی که در آن مناظره برگزار می‌شود، چند سال گذشته هم مناظرات مشابهی بوده است، ببینند با متلک‌گویی، ناسزا و ناروا گفتن، مشکلات مردم حل می‌شود اگر حل می‌شد اکنون وضع اینگونه نبود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: کمیته تبلیغات ۵ دقیقه برای من وقت گذاشته که از آنچه که به عنوان سخنان ناروا مطرح شد دفاع کنم اما من می‌خواهم از این ۵ دقیقه استفاده نکنم و استفاده هم نمی‌کنم و پاسخ را بر عهده مردم عزیزمان می‌گذارم.

وی اضافه کرد: اولا مردم عزیز بسیار خوب پاسخ دادند و بعد از این هم خوب پاسخ خواهند داد. آذری‌های عزیز از آذربایجان، زنجان و اردبیل و جای جای استان‌های ترک‌نشین در کشور مرا بسیار مورد محبت و لطف خودشان قرار دادند بسیار تماس گرفتند، پیام دادند و من از همه محبت و لطفشان صمیمانه سپاسگزاری می‌کنم این لطف و محبت همواره بوده و به لطف خداوند متعال همواره خواهد بود.

رییسی خاطرنشان کرد: من بنای استفاده از این ۵ دقیقه را ندارم بنابراین آنچه بر من است اینکه همان چیزی که انجام می‌شود، با رعایت اخلاق انتخاباتی، اخلاق سیاسی و رعایت شئونات کسی که می‌خواهد در کسوت ریاست جمهوری و کسوت نامزد ریاست جمهوری ظاهر شود، باشد.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی یکی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در بدو ورود گفت: با هدف اصلاح وارد انتخابات ریاست جمهوری شدم و فردی که هدف اصلاح دارد اهل تخریب نیست و شعار ما دولت سلام است و به همه سلام می دهیم. انسان برای سلام گفتن افراد را انتخاب نمی کند، جواب سلام واجب است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: حتی اگر به طرف دشمن سلام شود باید جواب دهید و در پس این سلام ها، وسلامی به اختلافات قبیله گرایی و حزب گرایی ها و سلام ما به ایران جدید و ایرانی گر از وحدت و مودت است و ایرانی که همه گیر و جوان و زن و مرد در ان نقش آفرین خواهند بود.

قاضی زاده هاشمی عنوان کرد: در مناظره اول دیدید که تلاشم این بود تا برنامه های اصلاحی و رویکردهای اصلاحی دولت سلام را عرض کنم و از خداوند می خواهم تا به منم کمک کند و لطف کند این مناظره بر همان منوال باشد و دوستانی که یک خورده از خطر خارج شدند و به جاده خاکی رفتند به متن بیایند و فردی که حاشیه پردازی می کند، معلوم می شود دستش خالی است. فردی کمه دستش پر باشد حاشیه پردازی نمی کند.

وی ادامه داد: کلا 20 دقیقه کلا در مناظره وقت نیست و نباید آن 20 دقیقه را تلف کرد و این ظلم به مردم است. در حوزه های مختلف موضوع مناظره، دوستان ما خیلی کار کردند و ایده های خیلی خوبی در مدل حکمرانی کشور داریم. برحسب وقتی که به من می دهند انها را تبیین می کنم و مردم را امیدوار می کنم که کارهای خیلی خوبی با شرایط سخت می توان انجام داد.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.