کد خبر: ۱۴۶۱۵
تاریخ انتشار:۱۷:۱۳ - ۲۲ دی ۱۳۹۸
عصر دنا: رضایی اظهار داشت: فساد مالی، فساد اخلاقی و ضدیت با نظام خطوط قرمز شورای نگهبان در بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس می باشد.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir): سختگوی هیئت نظارت بر انتخابات استان بوشهر با اشاره به اعلام نظر هیات مرکزی نظارت درخصوص داوطلبان مجلس گفت: فساد مالی، فساد اخلاقی و ضدیت با نظام خطوط قرمز شورای نگهبان در بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس می باشد.

خلیل رضایی در نشست خبری ادامه داد: هیات نظارت علاوه بر استعلام مراجع چهارگانه، به تحقیقات محلی درباره داوطلبان هم می پردازد که نص صریح قانون می باشد. همچنین هیچگونه خط کشی سیاسی برای تایید و یا رد صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان وجود ندارد.

رضایی یکی از موضوعات در بررسی تایید کاندیداهای نمایندگی مجلس را عدم احراز داوطلبان دانست و بیان کرد: شرایط نمایندگی کاندیداها در مناطق و شهرستان‌ها باید احراز و ثابت شود و افرادی که عدم احراز برای آنها ایجاد شده می‌توانند ضمن ارائه شکایت، مستندات خود را در این زمینه ارائه کنند.

رضایی، نظارت شورای نگهبان را استصوابی، موثر، عام و در تمام مراحل انتخابات جاری دانست و بیان کرد: از داوطلبان تایید صلاحیت شده  تقاضا می‌شود در اظهار نظرها و هم در هزینه‌ها و تبلیغات انتخاباتی پایبندی لازم به قانون باشند و نسبت به قانون و مقررات یک جایگاه ویژه در نظر گرفته شود.

سخنگوی هیئت نظارت شورای نگهبان بر انتخابات استان بوشهر تصریح کرد: خرید و فروش آراء به شکل مستقیم و غیر مستقیم از طرف هواداران و کاندیداها جرم است و به‌شکل کاملا موثر بر این موضوع توسط شورای نگهیان و ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی مستقر در دادگستری استان نظارت می‌شود.

مسئول دفتر شورای نگهبان در بوشهر با بیان اینکه کاندیداهای تایید یا رد شده در این مرحله قطعی نیست، تاکید کرد: اظهارنظرها، موضع گیری، عملکرد و رفتارهای داوطلبان رصد می شود و اگر مستنداتی در اختیار این شورا قرار بگیرد که دال بر عدم صلاحیت باشد، با توجه به اینکه نظارت شورای نگهبان استصوابی و موثر است، در هرمرحله ای تا قبل از تصویب اعتبارنامه در مجلس، امکان رد کردن کاندیدا وجود دارد، حتی مانند دوره قبل که در یکی از استان ها فردی در میان منتخبان قرار گرفت، اما با مدارکی که به شورای نگهبان رسید، از حضور در مجلس بازماند.

خلیل رضایی افزود: افرادی که از تایید فیلتر شورای نگهبان عبور کرده‌اند بدین معناست که از حداقل صلاحیت برخوردار بوده و نیاز است که مردم فرد اصلح را انتخاب کنند. به عنوان نمونه دانش آموزی که نمره 10 گرفته و همکلاسی وی که نمره 18 گرفته اند هر دو قبول شده اند، اما قطعا فردی که نمره بالاتر دارد، عملکرد وی متفاوت است و مردم با بصیرتی که دارند، اصلح را انتخاب می کنند.

اسامی قطعی کاندیداها 22 بهمن منتشر می شود

سخنگوی هیئت نظارت بر انتخابات استان بوشهر با اشاره به اینکه مرحله نخست بررسی صلاحیت داوطلبان توسط هیئت‌های اجرایی انجام و نتایج آن در27 آذرماه مشخص شد، افزود: در مرحله دوم توسط هیئت نظارت استان و هیئت مرکزی شورای نگهبان صلاحیت همه داوطبان بررسی‌ شد و نهایتا امروز لیست داوطلبان تایید، رد یا عدم احراز شده به فرمانداری های 4 گانه حوزه های انتخابیه اعلام شده است.

رضایی گفت:داوطلبان رد صلاحیت شده 5 روز برای ارائه شکایت به شورای نگهبان مهلت دارند.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان به مدت 20 روز و تا 11 بهمن مجددا شکایات داوطلبان را رسیدگی می‌کند گفت:شورای نگهبان پس از بررسی‌ شکایات داوطلبان روز 12 بهمن نظر مجدد خود را به حوزه‌های انتخابیه اعلام می‌کند و نهایتا افرادی که برای نخستین بار در این فرایند رد شده اند، این بار حق اعتراض به شورای نگهبان دارند تا اینکه نهایتا لیست نهایی کاندیداها در 22 بهمن منتشر شود.

برچسب ها: خلیل رضایی
ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.