کد خبر: ۱۲۷۹۳
تاریخ انتشار:۲۰:۵۵ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۶
عصر دنا: بیست و سه سال از ساخت سریال امام علی(ع) می گذرد و این مجموعه، همچنان مهم ترین و ماندگارترین برداشت دراماتیک از زندگی امام علی(ع) است.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir): بیست و سه سال از ساخت سریال امام علی(ع) می گذرد و این مجموعه، همچنان مهم ترین و ماندگارترین برداشت دراماتیک از زندگی امام علی(ع) است. سریالی که از فیلمنامه ای به نام «خاری در گلو» شروع شد ولی تولیدش تا سال 73 به تأخیر افتاد. مجموعه تلویزیونی امام علی(ع) اولین سریال فاخر تاریخ تلویزیون است که با حرفه ای ترین عوامل آن زمان سینمای ایران تولید شد و همچنان در عرصه سریال های تاریخی - مذهبی بی رقیب مانده است.

به مناسبت ولادت امیرالمؤمنین علی(ع) به سراغ سریال نوستالژیک امام علی(ع) رفتیم و 7 نکته خواندنی را از ساخت این سریال جمع آوری کردیم. با ما همراه باشید:

1- شوخی میرباقری با اکبری

  کریم اکبری مبارکه بازیگر نقش ابن ملجم خاطره ای از شوخی میرباقری نقل کرده است:فیلمبرداری این سریال و قسمت ضربت خوردن امام علی(ع) در ماه رمضان بود و من در خانه قطام بودم که آقای میرباقری به من گفت: «کریم می خواهم ضربت خوردن را برای شب نوزدهم بگذارم تا در آن حس قرار بگیری!» گفتم: «به قرآن اگر در آن شب بتوانم بازی کنم، دیوانه می شوم.» گفت: «شوخی کردم.» و خندید و رفت. فیلمبرداری فاصله ای که من حمله می کنم تا جایی که ضربه می زنم دو ماه طول کشید.

2- وقتی بهزاد فراهانی و داریوش ارجمند بیل می زدند!

 عنایت بخشی بازیگر نقش سرکرده خوارج در خاطره ای جالب از این سریال، نقل کرده است:

 «ما سکانس های جنگ صفین را در تیر و مردادماه و در بدترین شرایط آب و هوای بندرعباس ضبط کردیم. اگرچه قرار بود آن سکانس را در زمستان کار کنیم، اما به دلیل این که سیل دکورها را تخریب کرد، مجبور شدیم در تابستان جنگ صفین را در بندرعباس و در آن آب و هوای شرجی که در همه حال بالای 50 درجه بود کار کنیم... شاید باورتان نشود در همان شرایط من، داریوش ارجمند، بهزاد فراهانی و دیگر دوستان حتی در روزهایی که کار نداشتیم هم سر صحنه حاضر می شدیم، درخت و نخل می کاشتیم، بیل می زدیم، خیمه برپا می کردیم، کارهایی را که در مسئولیت ما نبود فقط به خاطر جلو افتادن کار انجام می دادیم!»

3- مرگ بازیگر سر صحنه فیلمبرداری

  یک اتفاق عجیب و قابل توجه در این سریال مربوط به علی آزاد یکی از بازیگران قدیمی سینمای ایران است که پیش از انقلاب عمدتاً در نقش های منفی بازی می کرد و در جریان ساخت سریال امام علی(ع) به اصرار خود در این سریال نقشی گرفت. داود میرباقری درباره او که نقش عبدا... بن عباس را بازی می کرد در گفت وگویی توضیح داده است: «حالتی منقلب داشت و خود را به شکلی وام دار علی بن ابی طالب(ع) می دانست.
چهره رنگ پریده و دگرگونش که گویی تولدی دیگر را برای این بازیگر رقم می زد، دیگران را نیز به خود جلب کرده بود. در یکی از صحنه ها قرار شد علی آزاد در نقش ابن عباس داخل چادر امام علی(ع) بشود و بیرون آید. قبل از رفتن، او گفت: «داود! من از علی(ع) شرم دارم که به چادر او وارد شوم، نمی شود صحنه را عوض کنی و مثلا از کنار چادر بگذرم؟» گفتم: «نه.» و او داخل چادر شد. منتظر بودیم که بازگردد، دقایقی گذشت، خبری نشد، او را صدا کردیم، خبری نبود. داخل چادر شدیم؛ علی آزاد داخل چادر جان به جان آفرین تسلیم کرده بود... و صحنه های باقیمانده را فرد دیگری به جای آن مرحوم بازی کرد.»

4- تا لحظه فیلمبرداری، فکر می کردم شوخی است!

  ویشکا آسایش که تا آن زمان اصلاً رابطه ای با سینما نداشت توسط دایی اش مازیار پرتو که مدیر فیلمبرداری سریال بود، برای بازی در سریال به داود میرباقری معرفی شد. او در این باره گفته است: «...یک روز در خانه، مشغول گپ زدن با دایی بودم که ایشان به من گفتند: «ویشکا! ما در حال انتخاب بازیگر برای سریال امام علی(ع) هستیم، دوست داری بازی کنی؟» من هم چون فکر کردم دایی من را دست انداخته، با خنده گفتم: «البته!» خلاصه من برای تست گریم به پشت صحنه کار رفتم و تست دادم و شوخی شوخی برای این نقش انتخاب شدم! تا آخرین لحظه ای که جلوی دوربین قرار نگرفته بودم، فکر می کردم یکی می آید و به من می گوید: خانم ما شما را دست انداختیم! اما در کمــــــــال تعجب، هیچ کسی این حرف را به من نزد و من یکی از مهم ترین نقش هایم را در آن کار بازی کردم!»

5- خاطره ای جالب از نابازیگران سریال

  بهزاد فراهانی بازیگر نقش «معاویه» در سریال امام علی(ع) خاطره ای بامزه از نابازیگران این سریال تعریف کرده که خواندنی است:

 «هنگام فیلمبرداری صحنه های جنگ صفین، بادهای خرماپزان تیر و مرداد آغاز شده بود و ما باید لباس های چند لایه پلاستیک به تن می کردیم و زیر چادر بسته و زیر پروژکتورهای سنگین 10 هزار، بازی می کردیم. بسیار سخت بود. من 12 نگهبان داشتم که از سیستان و بلوچستان آورده بودند. آن ها جلوی چادر معاویه نگهبانی می دادند و گارد محافظ او بودند. در آن تابستان داغ امکان پذیر نبود که مدام به آن ها آب برسد، لذا خیلی تشنه می شدند. یک مرتبه یکی از نگهبان ها بیهوش شد. دلیلش را جویا شدند و از دوستان سقا هم پرسیدند که چرا به آن ها آب ندادند؟ یکی از آن ها پاسخ داد که بدون اجازه معاویه، آب نمی خورند!»

6- فردین در نقش مالک اشتر!

  جالب است بدانید داود میرباقری کارگردان سریال، می خواسته که نقش مالک اشتر را محمدعلی فردین بازیگر فیلم فارسی های پیش از انقلاب بازی کند؛ هم به دلیل چهره زیبا و هم به دلیل آن که به مردانگی مشهور بوده است. خودش هم در دیدار با تهیه کننده سریال، گفته بود «مثل این که خداوند می خواهد من را عاقبت به خیر کند» ولی در نهایت وزارت ارشاد به او مجوز نداد و سازندگان سریال، نقش مالک اشتر را به داریوش ارجمند سپردند.

7- مهدی فتحی خواست عمروعاص باشد!

  مرحوم مهدی فتحی ابتدا قرار بوده نقش دیگری را بازی کند ولی به درخواست خودش، عمروعاص را بازی می کند. جالب آن که نقش امام علی(ع) را هم در سکانس هایی که از پشت یا اینسرت (نمای بسته دست ها یا پاها) می گرفتند، همین مهدی فتحی بازی کرده است؛ کسی که در بسیاری از سکانس ها در نقش عمروعاص در حال دسیسه چینی علیه امام علی(ع) بود!

منبع: خراسان
ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.