کد خبر: ۲۳۹۷۱
تاریخ انتشار:۱۶:۰۳ - ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
عصر دنا: آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلایندگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شاخص کیفی شهرها در چه سطحی قرار دارد؛ امروز هوای هیچکدام از شهرها در وضعیت ناسالم قرار ندارد و تعداد ۲۱ شهر سالم و پاک ثبت شده است.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

به گزارش پایگاه خبری عصر دنا به نقل از ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _پنجشنبه بیستم اردیبهشت_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست، امروز شاخص کیفی هوای هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم برای عموم (قرمز) قرار ندارد.

بر این اساس، شرایط کیفی هوا امروز در ایستگاه هیچ‌یک از کلانشهرها در وضعیت ناسالم (نارنجی) قرار ندارد، به‌طوری که روز گذشته شهر بوشهر بر مدار ناسالم (نارنجی) بود.

در همین راستا، امروز سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۵۲، اصفهان با شاخص ۶۹، کرج با شاخص ۶۳، بوشهر با شاخص ۵۹، تهران با شاخص ۶۷، شهرکرد با شاخص ۷۶، بیرجند با شاخص ۷۸، مشهد با شاخص ۵۱، زنجان با شاخص ۶۴، سمنان با شاخص ۵۳، زاهدان با شاخص ۱۰۰، کرمانشاه با شاخص ۵۳ و اراک با شاخص ۷۱، وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته، نوزدهم اردیبهشت شهرهای تبریز، اصفهان، کرج، تهران، شهرکرد، بیرجند، مشهد، اهواز، زاهدان، قم، کرمان، یاسوج و اراک وضعیت هوای سالم (زرد) بودند.

بر این اساس دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در شهرهای ارومیه با شاخص ۱۸، اردبیل با شاخص ۲۱، اهواز با شاخص ۴۹، قم با شاخص ۴۹، سنندج با شاخص ۴۵، کرمان با شاخص ۳۵، یاسوج با شاخص ۴۶ و همدان با شاخص ۲۹، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای ارومیه، اردبیل، سمنان، سنندج، کرمانشاه و همدان، در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

به این ترتیب امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای ایلام، بجنورد، شیراز، قزوین، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری، بندرعباس و یزد ثبت نشده است، به‌طوری که روز گذشته شهرهای ایلام، بجنورد، زنجان، شیراز، قزوین، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری، بندرعباس و یزد بدون داده ثبت شد.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش)، ناسالم (قرمز) و ناسالم (نارنجی) ثبت نشدند، اما تعداد ۱۳ شهر سالم (زرد)، هشت شهر پاک (سبز) و شمار ۱۰ شهر بدون داده ثبت شدند، در حالی که روز گذشته یک شهر ناسالم (قرمز)، یک شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۳ شهر سالم (زرد)، شش شهر پاک (سبز) و شمار ۱۱ شهر بدون داده درج شدند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.