کد خبر: ۱۹۴۳۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار:۲۰:۱۸ - ۰۳ بهمن ۱۴۰۱
افشین شعبانی
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

رخنه مافیای آب در بدنه مدیریتی کشور

افشین شعبانی(فعال محیط زیست)- عصر دنا: به نام خدای مارون و بشار، متاسفانه با رخنه مافیای آب در بدنه مدیریتی کشور در چند دهه اخیر درگیری‌های زیادی در سطح کشور در خصوص انتقال آب بین استان‌ها و قومیت‌های مختلف به وجود آمده است، که امنیت ملی را به خطر انداخته و منجر به تخریب نظام شده است.

با این تفاسیر با توجه به این که حتی رییس سازمان محیط زیست هم از منتقدین سد چمشیر هست، متاسفانه در استان کهگیلویه و بویراحمد توسط مسئولین این استان به فعالین محیط زیست که هدفشان جلوگیری از نابودی کشاورزی و معیشت و حفظ توسعه پایدار و سربلندی نظام اسلامی و جلوگیری از محرومیت زایی است، تهمت حقوق بگیر برای تخریب نظام زده میشود که به هیچ عنوان عقلانی و قابل قبول نیست.
بعد از پروژه‌های فاجعه آمیز سد کوثر و مارون ۱ و ناتوانی مدیران استانی در گرفتن حقابه سد‌های مذکور برای شهرستان‌های گچساران و کهگیلویه بزرگ که سبب نابودی کشاورزی و معیشت مردم شد و مهاجرت ساکنین این شهرستان‌ها را جهت اشتغال در زمین‌های کشاورزی استان‌های همجوار به دنبال داشت، در صورتی که زمین‌های کشاورزی خود چه از لحاظ وسعت و چه از لحاظ حاصلخیزی دارای ارزش بیشتری بود، چه اعتمادی میتوان داشت که آب سایر سد‌های استان نیز با بی تدبیری مدیران مسئول به خارج از استان منتقل نشود.

در چنین شرایطی شاهد هستیم که در شهرستان‌های بویراحمد و دنا نیز در دو مرز استان فارس و مرز با چهارمحال بختیاری در حال ساختن دو سدی هستن که جز نابودی معیشت و کشاورزی مردم این دو شهرستان و نقض آشکار اصل توسعه پایدار دستاوردی برای استان ندارند، و با این حال مورد حمایت مسئولین استانی قرار گرفته است.

در کنار این نکات، سدی مثل سد خرسان ۳ (آتیشگاه) که دریاچه این سد تا مرکز جغرافیایی بویراحمد هم می‌آید و سبب مهاجرت ۱۷روستای سادات محمودی و آوارگی مردم این روستا‌ها و از بین رفتن کشاورزی و اشتغال بویراحمد بزرگ و زیر آب رفتن گورستان چندهزار ساله لما میشود، چه دستاوردی در اصل منافع ملی برای کشور در انتقال این آب به یزد و اصفهان خواهد داشت که آمایش سرزمین به درستی بررسی شده باشد و به توسعه پایدار برسد.

سخت است که مردم این ۱۷روستا چند سالی هست که حتی اموات خودشان را هم نمیدانند کجا دفن کنند و حتی هیچ گونه امکانات رفاهی هم به این روستا‌ها به بهانه احداث سد داده نمیشود. با توجه به آماری که از طرف مردم بومی و بعضی کارکنان سد به ما رسیده است، در دو ماه اخیر که دیدگاه‌های فعالین محیط زیست و مردم به سمت سد چمشیر که همه میدانستیم آبگیری میشود جلب شده بود، با ورود شرکت‌های جدید به این طرح مخرب، ساخت این سد با سرعتی دوچندان در حال پیشروی هست، و با وعده‌های دروغین و سر خرمن همچون وعده‌های خرید زمین سد گتوند، در حال فریب مردم بویراحمد و سادات محمودی برای فروش زمین‌ها و خانه‌های اجدادی خود به این طرح هستند، امیدواریم که مردم سادات محمودی همانند فریب خوردگان سد گتوند، فریب مافیای آب را نخورند، و زندگی و اصالت و آینده فرزندان خود را واگذار نکنند، چون ما در جهان فقط یک کهگیلویه و بویراحمد و فقط یک سادات محمودی داریم؛ و گزینه دوم فاجعه بویراحمد ینی سد تنگ سرخ، سدی که مجوز زیست محیطی آن را هیچ کدام از تشکل‌های محیط زیستی قبول ندارند، سدی که هیچ گونه ارزیابی که برای احداث سد باید انجام میشد در این سد انجام نشده است، سدی به نام بویراحمد و به کام فارس، سدی که هیچ گونه زیر ساختی برای انتقال آبش به یاسوج برنامه ریزی نشده است، چون میدانند یاسوج حقابه‌ای از این سد ندارد، و با توجه به عدم شفافیت در خصوص این سد و عدم پاسخگویی آب منطقه‌ای به منتقدین سد تنگ سرخ و دائما تهمت زدن به فعالین محیط زیستی برای ساکت کردن آنها، ما را بیشتر به پشت پرده این سد مشکوک میکند.

رخنه مافیای آب در بدنه مدیریتی کشور

ارسال به دوستان
گزارش خطا
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
محمد مهدی خانساری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
درود بر شما جوانان فعال و دغدغه مند و متخصص
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.