کد خبر: ۱۷۱۲۷
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار:۰۹:۲۱ - ۰۱ تير ۱۴۰۰
شهرام مهدوی مطلق
عصر دنا: دولت سیزدهم و منتخب هشتم ملت ایران باید و قطعا نه با تشکیل دولت سهامی جریانات و افراد تکراری؛ بلکه با تشکیل دولتی برآمده از متن توده‌های مردم، جهادی و انقلابی و قوی در صدد ترمیم این نقیصه برخواهد آمد.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir): بی سابقه‌های حضور بی سابقه در انتخابات ۱۴۰۰
شهرام مهدوی مطلق نوشت: اگر چه معتقدم در هر صورت و به هر دلیل ۵۰ درصد مردم ایران در انتخابات اخیر مشارکت یا مشارکت فعال نداشته اند و این عدم یا خاموش و بی تفاوت بودن در جامعه‌ی انقلابی ایران در پیشرفت و حرکت ایران اسلامی به سوی قله‌های بزرگ‌تر و رسیدن به تمدن نوین اسلامی تاثیر منفی خواهد داشت.
دولت سیزدهم و منتخب هشتم ملت ایران باید و قطعا نه با تشکیل دولت سهامی جریانات و افراد تکراری؛ بلکه با تشکیل دولتی برآمده از متن توده‌های مردم، جهادی و انقلابی و قوی در صدد ترمیم این نقیصه برخواهد آمد.
با این مقدمه راقم سطور براساس تحلیل‌های جامعه شناختی و مقدمات و متاخرات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی؛ انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را از پرشورترین و بی سابقه‌ترین انتخابات دوران انقلاب اسلامی می‌دانم و اهم دلایل این فهم از موضوع به نکات زیر معطوف هست.
۱. تاثیر جدی اپیدمی بیماری کویید ۱۹ (کرونا) در جهان و افزایش مبتلایان به این بیماری در کشور در روز‌های قبل از انتخابات که تا وضعیت سیاه پیش رفته بود. ترس و تردید و اضطراب برای حضور در اجتماعات و صفوف صندوق‌های رای را به طور بی سابقه‌ای نه در ایران که در جهان افزایش داد و مشارکت را به شدت تحت تاثیر قرار داد.
۲. در ادامه تاثیر همین اپیدمی اولا بخش قابل توجهی (صد‌ها هزار نفر) یا مبتلا به بیماری بودند و یا مشکوک و یا دوره قرنطینه و آزمایش را می‌گذراندند و تعدادی هم مراقب این‌ها بودند که عملا نمی‌توانستند در انتخابات حضور داشته باشند و در عین حال افراد مسن در کشور که در معرض بیشتر هم بودند حدود ۶الی ۸درصد جمعیت رای دهنده را تشکیل می‌دادند که باز عملا نمی‌توانستند یا اضطراب جدی از مشارکت داشتند و این هم تاثیر بی سابقه‌ای در کاهش مشارکت داشت
۳. اغلب نظر سنجی‌های معتبر از مشارکت حداکثر ۳۵ تا ۴۰ درصد را خبر می‌دادند که نزدیک به واقعیت مشاهدات هم بود، ولی ترویج و توجیه این مسئله علمی به طور بی سابقه‌ای توسط دوست و دشمن در سراسر جامعه ترویج و پیاده سازی می‌شد که خود به خود به کاهش انگیزه‌های مشارکت کمک می‌کرد.
۴. بیگانگان و اپوزسیون داخلی و خارجی همراه با رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی چند بعدی داخل و خارج با راه اندازی کمپین (رای بی رای) پروژه تحریم انتخابات را به طور بی سابقه‌ای شروع و با استفاده از تمام امکانات و جذابیت‌های رسانه‌ای صوت و تصویر و فیلم برای عدم مشارکت سنگ تمام گذاشتند.
۵. در کنار و پا به پای پروژه تحریم انتخابات توسط دشمنان و اپوزسیون معاند؛ برای اولین بار و به طور بی سابقه‌ای برخی منتقدین و حتی گلایه‌مندان داخلی علنا (احمدی نژاد و تاجزاده و ...) و برخی هم غیر علنی و در لفافه (بخشی از جریان اصلاحات و سران آن‌ها) مبادرت به تحریم انتخابات کردند و یا هیچ نقشی در ایجاد شور مشارکت ایجاد نکردند؛ برای مثال جریان اصلاحات در برخی استان‌ها از جمله کهگیلویه و بویراحمد علنا بیانیه داد و از شخصی مثل تاجزاده حمایت کردند و این خود به نوعی بیانیه تحریم بود و در همین راستا جریان اصلاحات با برخی فرمانداران هیچ تلاشی برای راه اندازی ستاد‌های آقایان مهر علی زاده و همتی در شهرستان‌ها و شهر‌ها نداشتند تا تنور انتخابات را سرد نشان دهند و این هم بی سابقه بود.
۶. در هیچ دوره‌ای به این اندازه مردم از رکود اقتصادی، گرانی لحظه‌ای و تورم و بیکاری و بیکار شدن در رنج نبودند به معنای دیگر درصد درگیری مردم با چنین مشکلاتی بیشتر از دوره‌های قبل بود و مضاف بر این، متضرر شدن عینی مردم از دعوت دولت دربورس با جمعیت ده‌ها میلیونی، امر بی سابقه‌ای بود که می‌توانست کل مشارکت را تحت تاثیر قرار دهد و در این جاست که باید از ۵۰ درصد مشارکت تعجب کرد نه عدم مشارکت.
۷. با اذعان به اقدام قانونی و قاطع شورای نگهبان؛ اما عدم احراز‌ها و عدم جایگزین‌های هم وزن به نوعی غیر منتظره بود و خصوصا از جفای رفته در اعلان دلیل برخی عدم احراز‌ها بواسطه گزارش‌های نادرست که حضرت آقا بر آن صحه گذاشت، اگرچه شورای محترم نگهبان رفع شبهه نمودند، اما این موضوع نیز بی سابقه بود و به مشارکت شوکی را وارد نمود.
۸. شائبه و شایعه مهندسی بودن انتخابات و ترویج چهره به چهره آن در بین دوست و دشمن و محافل رسمی و غیر رسمی بی سابقه بود به طوری که برای اولین بار در مناظرات و تبلیغات رسمی که از شبکه ملی پخش می‌شد؛ نامزد‌های رقیب و حتی رفیق، از
مشخص بودن رئیس جمهور یا کنایه‌های شبیه به همین مضمون را علنا بیان می‌کردند و این در کاهش مشارکت نقش داشت و خصوصا آنجا که مطلبی در خصوص عدم احراز صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی در سال ۹۲ بیان شد، اوضاع را از آنچه که بود پیچیده‌تر هم کرد.
۹. کارشکنی‌ها و تعلل‌های خواسته یا ناخواسته دست اندرکاران انتخابات در صبح جمعه در بسیاری از شعبات که گا‌ها تاخیر ۳ الی ۵ساعته را هم شاهد بودیم و گزارش شد تا کم آمدن تعرفه‌ها و معطلی چندباره مردم پای صندوق‌های رای نیز بی سابقه بود. اگرچه انتخابات برای اولین بار تا ساعت ۲بامداد تمدید شد، اما تاخیر ساعت‌های اولیه صبح به جهات کمی و کیفی هیچگاه با ساعت‌های پایانی نیمه شب قابل جبران نبود و نشد؛ در کنار این مسئله تعلل و کارشکنی، کند بودن رای گیری الکترونیکی و پایین بودن سرعت اینترنت و .. نیز مزید بر علت می‌شد؛ و سایر دلایل ریز دیگر که مجال بیان نیست باید از مشارکت ۵۰ درصدی مردم در چنین شرایطی به بزرگی و نیکی یاد کرد و اگر با دقت نگاه شود، انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ یک حضور بی سابقه و پرشور داشت و این هم شدنی و ناممکن بود. آنچه این مهم را رقم زد چیزی نبود جز نغمه پرشور ولایت که شب قبل از انتخابات خود به میدان آمد و مردم را علی رغم همه گلایه‌ها و موانع به پای صندوق‌ها فرا خواند.
ارسال به دوستان
گزارش خطا
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۹
خداییش خودش هم نمیدونه چی نوشته
ا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۵
چون شما به پست رسیدی کشور خوب است
محمدی
|
United States of America
|
۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۵
حق نیروهای وزارت کشور و استانداری است ک در مناصب فرمانداری و بخشداری به کار گرفته شوند. طرف کل فعالیتش در مجموعه نظامی بوده و آمده اینجا تازه کارآموزی یاد بگیره. اگر منصف و به حق بود خود ایشان نباید می‌پذیرفت و می‌گذاشت از بدنه خود استانداری انتخاب میشد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.