کد خبر: ۱۶۸۶۸
تاریخ انتشار:۰۸:۴۱ - ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
عصر دنا: در حالی که چهار شهرستان قرمز پوش کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد نارنجی پوش شده‌اند که خطر شهرستان تازه تأسیس مارگون را تهدید می‌کند.
پایگاه خبری تحلیلی عصردنا (Asrdena.ir):

شیوع ویروس کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد از ابتدای اسفند ماه سال 98 آغاز شده و تاکنون 641 خانواده در این استان عزادار مرگ عزیزان خود بر اثر ابتلا به این ویروس شده‌اند.

استان کهگیلویه و بویراحمد با وجود ضعف در زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی، در صورت ورود به پیک‌های خطرناک کرونا شاهد وقایع تلخ و جبران ناپذیری خواهد بود.

مراودات استان کهگیلویه و بویراحمد با استان‌های بزرگ کشور نظیر خوزستان، فارس، اصفهان و ... به عنوان یک خطر جدی مردم استان را در ایام شیوع ویروس کرونا تهدید می‌کند.

با ورود استان خوزستان به پیک چهارم کرونا در بهمن‌ماه سال گذشته شهرستان گچساران به دلیل گستردگی روابط با این استان نیز وارد وضعیت قرمز کرونایی شد و پس از آن در اوایل فروردین ماه سال‌جاری شهرستان کهگیلویه و سپس بویراحمد و باشت نیز وارد دایره قرمز کرونا شدند.

پس از گذشت بیش از پنجاه روز شهرستان کهگیلویه از وضعیت قرمز کرونایی خارج شد و در کنار شهرستان های باشت، بویراحمد و گچساران در وضعیت نارنجی قرار گرفت. 

شیوع ویروس کرونا از ابتدای اسفند ماه سال 98 در استان کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد، و تاکنون بیش از 56 هزار نفر در این استان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و 641 نفر نیز بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند. 

چهار شهرستان گچساران، کهگیلویه، بویراحمد و باشت در پیک جدید کرونا وارد وضعیت قرمز شدند و اعمال محدودیت‌های کرونایی در این شهرستان‌ها به مدت یک ماه ادامه داشت.

در حالی که چهار شهرستان قرمز پوش کرونایی استان کهگیلویه و بویراحمد به وضعیت نارنجی برگشته‌اند، خطر کرونا شهرستان تازه تأسیس مارگون در این استان را تهدید می‌کند.

 پرویز یزدانپناه در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار داشت: دو شهرستان باشت و کهگیلویه در استان از وضعیت قرمز کرونایی به وضعیت نارنجی تغییر وضعیت داده‌اند.

وی از  شیوع ویروس کرونا در شهرستان مارگون ابراز نگرانی کرد و گفت: برخی از مناطق شهرستان مارگون با استان چهارمحال و بختیاری مراوده دارند، که این موضوع می‌تواند به انتقال ویروس کمک کند.

وی افزود: گروه‌های جهادی در مناطق محروم روستایی شهرستان مارگون بدون مجوز، نظارت و هماهنگی حضور پیدا می‌کنند و احتمال دارد این افراد ناقل ویروس کرونا باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد به برگزاری مراسم‌های مذهبی در شهرستان مارگون اشاره کرد و گفت: برگزاری مراسم‌ها در این شهرستان به صورت حضوری و گسترده برگزار می‌شود و ضمن تذکرات مکرر به مسئولان متولی توجه خاصی نمی‌شود.

یزدانپناه افزود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون در استان کهگیلویه و بویراحمد 268 هزار مورد مراجعه سرپایی به مراکز درمانی و بهداشتی ثبت شده‌است.

وی تعداد کل افراد بستری شده از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان را 17 هزار 316 مورد عنوان کرد و گفت: از این تعداد 16 هزار و 972 مورد ترخیص شده‌اند.

یزدانپناه خاطرنشان کرد: 44 هزار و 20 بیمار مبتلا به کرونا در استان به بهبودی کامل رسیده‌اند و دو هزار 388 نفر در قرنطینه خانگی به سر می‌برند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد تعداد افراد بستری موجود در بیمارستان‌های معین کرونایی استان 344 نفر می‌باشد، که از این تعداد 164 مورد کرونایی قطعی و 23 نفر نیز در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.

یزدانپناه تعداد کل موارد مثبت از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون در استان را 56 هزار 508 مورد عنوان کرد و گفت: میانگین شیوع بیماری در کشور 79 در هزار مورد است و در استان 32 در هزار مورد می‌باشد.

احمد جمالی معاونت سیاسی امنیتی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به وضعیت کرونایی شهرستان مارگون، اظهار داشت: مهم‌ترین موضوع برای جامعه حفظ سلامتی مردم است و با کسانی‌که جان مردم را به خطر می‌اندازند برخورد قاطع و قانونی می‌شود.

وی با اشاره به اظهار نظر رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان درباره برگزاری مراسم‌های مذهبی در شهرستان مارگون گفت: مقام معظم رهبری در راستای فرهنگ‌سازی مبارزه با کرونا به تنهایی با تکیه بر ظرفیت فضای مجازی در مراسم‌ها و برنامه‌ها شرکت می‌کند.

جمالی نسبت به برگزاری مراسم‌های شلوغ در شهرستان مارگون به فرماندار و مسئولان این شهرستان توصیه کرد و گفت: سلامتی مردم را بر هر موضوعی ارجح بدانید.

وی تصریح کرد: حضور هر گونه گروه‌های جهادی در شهرستان مارگون بدون هماهنگی و تأیید سپاه پاسداران و دانشگاه علوم پزشکی ممنوع است.

احد جمالی معاون سیاسی امنیتی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به حجم مراودات و ارتباطات مردم استان با استان‌های همجوار اظهار داشت: محدودیت‌های ترافیکی در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه هر هفته تا بعد از انتخابات در استان اجرا می‌شود و ورود هرگونه خودرو پلاک غیر بومی به استان ممنوع است.

وی در ادامه با بیان اینکه روند تزریق واکسن در کشور در حال انجام است گفت: قریب به 60 میلیون از مردم کشور باید در دو مرحله واکسن کرونا دریافت کنند و تا زمانی که 70 درصد از مردم واکسینه نشوند،خطر کرونا مردم را تهدید می‌کند.

جمالی افزود: واکسن کرونا زودتر از تصورات به بازار عرضه شد و با توجه به واکسن پذیری این ویروس، مردم تا رسیدن به نتیجه مطلوب در تزریق واکسن رعایت دستورالعمل‌ها را فراموش نکنند.

سرهنگ عبدالعلی عبدی پور معاون نیروی انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد از شش هزار و 619 بازدید صورت گرفته در ایام کرونا توسط نیروی انتظامی خبر داد و گفت: در این بازدیدها دو هزار و 635 تذکر، هزار و 115 اخطار، صادرشد و 517 مکان پلمپ و از برگزاری 79 مورد مراسم عروسی و عزا جلوگیری شد.

وی در ادامه افزود: 17 هزار و 167 مورد جریمه 200 هزار تومانی، 404 جریمه 500 هزار تومانی و ده مورد جریمه یک میلیون تومانی برای خودروهای متخلف در این ایام صادر شده‌است.

محمد مهدی بانشی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد از انجام دو هزار و 55 مورد بازدید در هفته گذشته در سطح استان خبر داد و گفت: در این بازدیدها 63 مورد تخلف به مراجع قضایی معرفی و 133 مکان پلمپ شدند.

وی میانگین رعایت دستورالعمل‌ها در استان را 85 درصد عنوان کرد و افزود: استفاده از تهویه در دفاتر پیشخوان رضایت بخش نیست و همچنین رعایت فاصله‌گذاری در پاساژها زیر 70 درصد است.

وی با ابراز نگرانی از عدم رعایت فاصله‌گذاری در پایانه‌های حمل و نقل و مسافر، بیان کرد: رعایت فاصله گذاری در پایانه 50 درصد است و همچنان برخی تاکسی‌ها چهار نفر مسافر سوار می‌کنند.

ارسال به دوستان
گزارش خطا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.