کد خبر: ۱۴۰۷۸
تاریخ انتشار:۰۹:۲۶ - ۰۶ آذر ۱۳۹۸
print
عصر دنا: نماینده مردم شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده گفت: مطالعات اولیه احداث سد مارون ۲ یا آبریز بر روی رودخانه مارون به پایان رسید.
به گزارش عصر دنا،

عدل هاشمی پور روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا با اشاره به تاکید وزیر نیرو بر آغاز عملیات احداث سد مارون ۲ معروف به آبریز در دولت تدبیرو امید اظهار داشت: این طرح دارای کد ملی و با تکمیل مطالعات نهایی به زودی وارد فاز اجرایی خواهد شد.

وی بیان کرد: ۴۰۰ میلیارد ریال نیز برای احداث جاده دسترسی به تاج سد تخصیص داده شده است.هاشمی پور اضافه کرد: مناقصه احداث جاده دسترسی به زودی نیز برای برگزار  خواهد شد.

وی گفت: در این طرح آب بصورت ثقلی از یک تونل به طول چهار هزار ۹۰۰ متر به لوله‌هایی به طول هفت هزارو ۴۰۰ متر انتقال و با احداث تونلی به طول شش هزارو ۴۵۰ متر آب به دشت های کهگیلویه و چرام خواهد رسید.

هاشمی پور ارتفاع این سد را ۱۵۰ متر و بصورت آر سی سی اعلام کرد.

وی بیان کرد:  بر اساس تخصیص وزارت نیرو ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب از این سد به دشت های کهگیلویه و چرام منتقل خواهد شد.

هاشمی پور گفت: سد آبریز که برای آبیاری بیش از ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان های کهگیلویه و چرام پیش بینی شده شکوفایی و توسعه بخش کشاورزی در این مناطق را در پی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: سد آبریز با توجه به تولید ۲۸ هزار مگاوات برق هم برای دولت و هم برای مردم منطقه سودآوری زیادی دارد.

سد آبریز در محدوده روستای آبریز در شمال شرقی کهگیلویه احداث می شود .

با اجرای این طرح بیش از ۳۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی در ۲ شهرستان کهگیلویه و چرام به شبکه‌های نوین آبیاری مجهز خواهد شد.

بیش از ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت حدود ۷۲۰ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در ۲ شهرستان کهگیلویه و چرام ساکن هستند و بخش کمی از حدود ۷۰هزار هکتار زمینهای کشاورزی این مناطق آبی است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.