کد خبر: ۱۳۹۵۵
تاریخ انتشار:۱۹:۴۲ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۸
print
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد:
عصر دنا: معاون فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد با انتقاد از ساخت و سازهای غیرمجاز در شهر یاسوج گفت: پشت پرده‌هایی مانع ساماندهی ساخت و سازهای شهر یاسوج می‌شود.
به گزارش عصر دنا،
سید انتظام سهمگین در نشست ظهر امروز شورای فنی با اشاره به اینکه برخی از پروژه‌ها در سطح شهر یاسوج وضعیت مناسبی ندارند، گفت: وضعیت ساخت و سازهای ناپایدار در استان فاجعه است و آسیب‌های زیادی به شهر یاسوج وارد می‌کند، در سطح شهر یاسوج با قانون نظام مهندسی ساختمان‌های خشکه چین احداث شده و به شدت در حال ترویج است که تعرض به حقوق شهروندی است.

معاون فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در نشستی با حضور استاندار و معاون امور عمرانی این وضعیت بررسی شد اما مسائل پشت پرده اجازه نمی‌دهند ساخت و سازهای شهر یاسوج ساماندهی شوند.

وی با انتقاد از نبود رابطه قانونی میان شهرداری، راه و شهرسازی و راهداری گفت: رابطه میان این سه دستگاه وجود ندارد به همین دلیل مطالبات شهرداری منجر به نتیجه نمی‌شود.

این مسوول خواستار تشکیل کمیته‌ای برای بررسی طرح تفضیلی شهر یاسوج شد و گفت: بررسی شود اگر طرح تفضیلی شهر یاسوج پاسخگوی شهروندان یاسوجی نیست مورد بازنگری قرار گیرد.

سهمگین از ساخت و سازهایی با عنوان تجاری در همه قسمت‌های شهر یاسوج انتقاد کرد و گفت: هر شهروندی به اختیار خود تغییر کاربری می‌دهد که هیچ شهری از کشور را سراغ نداریم که به اندازه یاسوج ساخت و ساز غیرمجاز با عنوان تجاری داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه یکی از ریشه‌های تخلف در ساخت و سازهای غیرمجاز خود مهندسان هستند، گفت: در فرآیند صدور مجوز برای نقشه ساختمانی گردش‌های مالی وجود دارد و دلال‌ها و واسطه‌ها استارت طرح و نقشه را می‌زنند که یکی از عوامل فساد همین موضوع است.

در ادامه رمضانی معاون شهرداری یاسوج گفت: قدرت اجرایی برای تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز نیست و شهرداری به تنهایی قادر به تخریب این قیبل ساخت و سازها نیست.

در ادامه احمدرضا خورشیدی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در خصوص ساخت و سازهای ناپایدار و غیرمجاز گفت: تا زمانی که روند کمیسیون ماده 100 جریمه نقدی و تخریب ساختمان که اجرایی نمی‌شود باشد وضعیت ساخت و سازها بهتر نخواهد شد.

در پایان نشست هم معاون امور عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد خواستار تشکیل کمیته‌ای با حضور راه و شهرسازی، شهرداری، دفتر امور شهری و چند دستگاه دیگر برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز شد و گفت: اعضای این کمیته ظرف یک ماه بازدیدی از وضعیت شهر داشته و جلوی ساخت و سازها بی‌رویه و غیرمجاز را بگیرند.

ساخت و سازهای غیرمجاز در یاسوج  نگران کننده است

عزیز فیلی اظهار داشت: روند ساخت و سازهای غیر مجاز در شهر یاسوج نگران کننده بوده و برای مقابله با این پدید باید کمیته‌ای تشکیل شود.

وی عنوان کرد: دستگاه‌های مختلف شامل راه و شهرسازی، دفتر فنی استانداری، نماینده کمیسیون تجدید نظر  ماده 100، نظام مهندسی، شهرداری یاسوج، نماینده حقوقی استانداری و دبیرخانه شورای فنی کمیته‌ای با هدف انجام تحقیقات میدانی و کارهای کارشناسی در زمینه ساخت و سازهای غیر مجاز کمیته‌ای تشکیل دهند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: این کمیته پس از انجام تحقیقات میدانی و کارهای کارشناسی مشکلات را شناسایی و راهکارهای خود برای رفع این مسائل را در شورای فنی ارائه دهند.

فیلی از انجام مطالعات شناخت گسل‌‌ها و نقشه پهنه ‌بندی زلزله در شهرهای یاسوج و دهدشت  خبر داد و افزود: این مطالعات با هدف کاستن از آسیب پذیری مناطق شهری در مقابل زلزله، بالا بردن ضریب ایمنی فضاهای مورد استفاده شهروندان در مقابل زلزله و ایجاد سهولت و دسترسی مناسب برای امداد و نجات در مواقع بحرانی اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: باتوجه به زلزله خیز بودن استان انتظار می‌رود 5 کمپ اسکان اضطراری از سوی راه و شهرسازی  با همکاری مدیریت بحران استانداری در مناطق مختلف استان احداث شود.

فیلی با بیان اینکه مطالعه ریز پهنه بندی شهرهای دهدشت و گچساران در دستور کار قرار دارد، خاطرنشان کرد: نتایج کاربردی مطالعات ریز پهنه بندی شهر یاسوج را شهرداری یاسوج، سازمان نظام مهندسی و بنیاد مسکن در نشست‌های بعدی به این کارگروه ارائه دهند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.