کد خبر: ۱۳۳۳۱
تاریخ انتشار:۱۷:۱۷ - ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶
print
عصر دنا: روابط عمومی آستان قدس رضوی با انتشار اطلاعیه‌ای ادعای مطرح شده مبنی بر عدم پرداخت مالیات توسط آستان قدس رضوی، را رد کرد.
به گزارش عصر دنا، روابط عمومی آستان قدس رضوی  در پاسخ به اظهارات مطرح شده مبنی بر عدم پرداخت مالیات توسط آستان قدس رضوی، ضمن رد این ادعا به منظور شفاف سازی و تنویر افکار عمومی اطلاعیه‌ای به شرح زیر صادر کرد.

همان‌طور که پیش از این بارها اعلام شده است، به استناد بند الف ماده 139 قانون مالیاتهای مستقیم «موقوفات، نذورات، پذیره، کمکها و هدایای دریافتی نقدی و غیر نقدی آستان قدس رضوی، آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، آستانه حضرت معصومه(س)، آستان حضرت احمد ابن موسی(ع) (شاه چراغ)، آستان مقدس امام خمینی(ره)، مساجد، حسینیه ها، تکایا و سایر بقاع متبرکه از پرداخت مالیات معاف می باشند.»

 در مورد شرکتها و موسسات اقتصادی وابسته به آستان قدس رضوی نیز بر اساس حکم حکومتی امام راحل (قدس سره) در پاسخ به استفسار تولیت فقید آستان قدس رضوی در مورخه 20 / 1/ 1368 «آستان قدس رضوی و شرکتها و موسسات وابسته از پرداخت هرگونه مالیاتی معاف می باشند.»

متعاقب آن مقام معظم رهبری نیز طی نامه 31210 / 1مورخه  13/ 9/ 1395ضمن تاکید بر استمرار نظر امام راحل (قدس سره) مرقوم فرمودند: « در خصوص معافیت مالی آستان قدس و شرکتها و موسسات وابسته نظر همان است که قبلا نیز گفته شده، نظر مبارک امام راحل (ره) نیز بر همین نهج بوده که در آمدهای آستان و شرکتها و موسسات وابسته از پرداخت هرگونه مالیات معاف می باشند. البته این حکم شامل مالیات های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوه نمی باشد، لکن چون فعالیت های اقتصادی باید شفاف و رقابت پذیر باشد، توصیه می شود که مالیات شرکت ها و موسسات برابر مقررات محاسبه و پرداخت و به صورت «جمعی- خرجی» عینا به آستان برگشت داده شود.»

بر این اساس آستان قدس رضوی در تمام این سال ها خود را مکلف به شفافیت مالی و پرداخت دقیق مالیات های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده می دانسته و به عنوان نمونه در سال 1395، آستان قدس رضوی (شامل سازمان مرکزی، مؤسسات فرهنگی و شرکتهای اقتصادی) مجموعاً مبلغ 532 میلیارد ریال به شرح  ارقام جدول زیر به عنوان مالیات به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت نموده است:

لذا اینکه گفته می شود آستان قدس مالیات پرداخت نمی کند، خلاف واقع بوده و آستان قدس رضوی در زمینه رعایت قوانین و شفاف سازی فعالیت‌های اقتصادی ملزم به رعایت قوانین می‌باشد.

اما در حالی ادعاهای مربوط به وضعیت پرداخت مالیات آستان قدس رضوی مطرح می شود که در حال حاضر از محل حق اجاره املاک در اختیار دستگاه های اجرایی، دولت در مجموع بیش از 3000 میلیارد تومان به آستان قدس رضوی بدهکار می باشد.

معافیت مالی آستان قدس در طول تاریخ

اما معافیت مالیاتی آستان قدس رضوی امری مسبوق به سابقه بوده و مؤسسات و نهادهای عام المنفعه و خیریه در بسیاری از کشورهای جهان از معافیت مالیاتی برخورداند. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نیز مطابق قوانین و مقررات رسمی این مجموعه از پرداخت مالیات معاف بوده است.

بر این اساس به خاطر قید غیر انتفاعی بودن، این تشکیلات مقدس از آغاز حیات خود در هیچ دوره و مقطع تاریخی مشمول پرداخت مالیات نبوده است و از سال 998 هجری قمری تا زمان آغاز قانون‌گذاری، توسط سلاطین که عملاً تولیت آستان قدس را بر عهده داشته‌اند، معافیت مالیاتی آستان قدس رضوی مورد تأکید قرار گرفته و اجرا شده است. 

در بند ج ماده 3 قانون مالیات بر درآمد مصوب مورخه 29/ 4/ 1328  نیز آستان قدس رضوی از پرداخت مالیات معاف شده است.

هم چنین در قوانین مالیات بر درآمد سال‌های 1334 و 1335 مجدداً آستان قدس از معافیت مالیات توسط قانونگذار برخوردار شده است.

تولیت محترم آستان قدس رضوی از بدو قبول این مسئولیت، در راستای تحقق مفاد حکم مقام معظم رهبری (مدّ ظله العالی)  مبنی بر ساماندهی فعالیتهای اقتصادی آستان قدس رضوی، نسبت به این امر و شفافیت کامل در موضوعات مالی اهتمام ورزیده و اقدامات بسیار مؤثری در این جهت انجام شده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
*عصر دنا ، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
*طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
*چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
*اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.